szerda, július 3, 2024
HomeNBA"Vagy ez, vagy nyaralni megyünk": A Mavs bátorságot merít a legjobb döntős...

„Vagy ez, vagy nyaralni megyünk”: A Mavs bátorságot merít a legjobb döntős teljesítményéből

122 pont Dallas, 84 pont Boston – az NBA-döntő negyedik meccsének eredményjelzője ugyanolyan tisztán tükrözte az NBA döntőjének negyedik mérkőzését, mint a pályán zajló események a teljes 48 perc alatt. Ennek megfelelően a Mavs edzője, Jason Kidd bőven dicsérte játékosait.

A mérkőzés már régen eldőlt három negyed után. Ezt a pályán lévő két csapat is tudta, hiszen az utolsó játékrészben pihentették sztárjaikat, és helyette a tartalékjaikat küldték a parkettre. És ezt tudta az ESPN, az amerikai televíziós csatorna is. Ezért a rendező úgy döntött, hogy a meccs alatt majdnem három percre osztott képernyőre vált, és helyette interjút készít Dirk Nowitzkivel, aki korábban az első sorból nézte a meccset.

„Biztos nagyon unatkozol” – viccelődött először a német kosárlabda-legenda, de aztán ugyanúgy örült, mint a többi Mavs-szurkoló a Mavericks kiütésének az NBA-döntő negyedik meccsén. A Dallas ekkor már majdnem 40 ponttal vezetett, és végül 122:84-es győzelmet aratott a Boston Celtics felett – ez a döntők történetének harmadik legnagyobb győzelme.

Nowitzki – aki 2011-ben bajnok volt a Mavsszel – tulajdonképpen hasonló eredményben reménykedett a harmadik meccsen. A sorozatot nyitó két bostoni vereség után azonban a Dallas ezt a meccset is elveszítette, és 3-0-ra alulmaradt a best-of-seven sorozatban. Szombat este azonban jött a kívánt reakció. „Szívet mutattak” – dicsérte Nowitzki. „Remélhetőleg meg tudjuk tartani a lendületet.”

Mavs: mohó a védekezésben, domináns a zónában

A domináns teljesítmény több sikertényezőn alapult. A Dallas a döntő sorozat eddigi legjobb védekezését produkálta, és az utóbbi időben kritizált Luka Doncic is nagyon jól dolgozott védekezésben. Az ESPN Stats & Information szerint 2/9-es mezőnymutatóra tartotta ellenfeleit egy az egy elleni szituációkban, és négy eladott labdát kényszerített ki. „Ott voltunk a helyén, főleg védekezésben” – mondta a szlovén.

A Mavs a tranzíciós játékban is nagy nyomással és tempóval játszott – támadásban pedig a zónát uralta. A Dallas 60 pontot szerzett ott, a keleti parti vendégek pedig csak 26-ot, különösen a kiváló Doncic (29 pont – ebből 22 zónában -, 5 lepattanó és 5 gólpassz 33 perc alatt) és Kyrie Irving (21, 6 gólpassz 31 perc alatt) gyakoroltak nagy nyomást az ellenfél kosarára, átjutottak ellenfeleiken és számos pontot szereztek.

„Vagy ez, vagy elmegyünk nyaralni” – foglalta össze a Mavs hozzáállását a negyedik meccs előtt Jason Kidd vezetőedző. A Celticsnek még egy győzelemre lett volna szüksége a bajnokság megnyeréséhez, ami most is így van. „Egyszerű: mi készen álltunk, ők készen álltak az ünneplésre – mi pedig ellenálltunk. A kétségbeesés bátorságával játszottunk. „

Celtics bejelentette válaszát az ötödik meccsen

A Mavericksnek ezt a hozzáállást újra meg kell mutatnia Bostonban, ahol kedd este rendezik a sorozat ötödik mérkőzését, és a Celtics megkapja a következő esélyt arra, hogy története 18. bajnoki címét megnyerje. Kiütés szinte biztosan nem várható.

„Ma ők voltak a jobb csapat” – ismerte el a sértődött Al Horford. „A falig játszottak minket. Ezt nehéz elfogadni, de ez a valóság”. Csapattársa, Jaylen Brown egyetértett: „Nagyon fizikálisan játszottak – és uralták a palánkot” – mondta a Celtics irányítója, utalva az 52:31 lepattanóra és a 13:4 támadólepattanóra a texasiak javára.

A Dallas nagy nyomást gyakorolt a vendégekre – magyarázta Brown -, „mi pedig nem találtuk el a dobásainkat”. Ez azonban nagyon gyorsan megváltozhat a következő mérkőzésen. „Akár 30 ponttal, akár kettővel veszítesz, a vereségek ugyanúgy számítanak” – mondta Jazon Tatum. „Nem keresünk kifogásokat. Jobbnak kell lennünk. És jobbak is leszünk.”