vasárnap, szeptember 8, 2024
HomeNBATörténelmi fordulat reményében: "Ez egy kemény dió"

Történelmi fordulat reményében: „Ez egy kemény dió”

Egy „életmentő” gálának köszönhetően: Az NBA-döntő ötödik mérkőzése előtt a Dallas Mavericksnek történelmi fordulatban és második NBA-címében kell reménykednie

A legrosszabb forgatókönyvet sikerült elhárítani: A Dallas Mavericks egyértelmű 122:84-es győzelmének köszönhetően megakadályozta a Boston Celtics söprését az NBA-döntőben, és elhárította a Celtics első meccslabdáját. Dirk Nowitzki az American Airlines Centre-ben az utolsó negyedben 48 pontos előnye ellenére is hátradőlhetett, és a döntő negyedik meccsén „életmentő” gálának örülhetett egykori csapata.

„Amit soha és semmilyen körülmények között nem akarsz, az egy olyan ellenfél, aki a te parketteden ünnepli a bajnoki címet” – mondta a német kosárlabda ikonja az ESPN mikrofonjánál, és örömének adott hangot: „A srácok ma büszkeséget és szívet mutattak”. És ezzel felcsillantotta a kezdeti reményeket a történelmi fordulatra: Még soha nem fordított meg egy csapat 3-0-s hátrányt a rájátszásban – de az NBA történetének harmadik legmagasabb döntőbeli győzelme legalább életjelet adott. Ennél nagyobb arányban csak a Chicago Bulls nyert utoljára Michael Jordannel a Utah Jazz ellen (96:54) és a Boston Celtics 2008-ban a Los Angeles Lakers ellen (131:92)

Optimizmus a Mavsnál

Mégis kedd éjjel (MEKSZ 2.30) már véget érhet a best-of-seven döntő sorozat. A Celtics, amely továbbra is fölényesen vezet 3:1-re, hazai pályán szerezheti meg 18. bajnoki címét. Nowitzki mottója a következő: „Csak nézünk meccsről meccsre”.

„Szeretnénk magunkkal vinni a lendületet, megnyerni a következő meccset Bostonban és meghosszabbítani a sorozatot” – jelentette ki a most 45 éves játékos, miután a Mavs 2011. június 12. óta először nyert NBA-döntőben. Akkor a würzburgi születésű játékos vezette a Dallast a franchise történetének első NBA-címére a LeBron James, Dwayne Wade és Chris Bosh vezette Miami Heat ellen.

Ahhoz azonban, hogy a második bajnoki cím reményei tovább nőjenek, most az ötödik mérkőzésen eggyel jobbnak kell lenniük. „A végsőkig hiszünk benne. Meg tudjuk csinálni” – mondta magabiztosan a Mavs topsztárja, Luka Doncic, és edzője, Jason Kidd – aki 2011-ben játékosként szintén bajnok volt a Mavsszel – is meg van győződve: „A Celticsnek csak be kell zárnia a zsákot. De ez nagyon nehéz dolog, amikor az ellenfélnek már nincs vesztenivalója”.

A Mavericks is nagyon meg akarja nehezíteni a Celtics dolgát, hogy kedd este egyedüli NBA-rekordbajnokká váljon – a Boston jelenleg a Los Angeles Lakersszel osztozik a rekordon, hála az egyenként 17 bajnoki címnek.