Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsWSBK Estoril (Sprint): Bulega κερδίζει τον Razgatliuoglu στο σπριντ προς τη γραμμή...

WSBK Estoril (Sprint): Bulega κερδίζει τον Razgatliuoglu στο σπριντ προς τη γραμμή του τερματισμού!

Ο Nicolo Bulega κερδίζει τον αγώνα Superpole στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο Estoril – Ο Toprak Razgatlioglu νίκησε με ισχνή διαφορά – Ο Jonathan Rea πέφτει

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati, Nicolo Bulega, εξασφάλισε τη νίκη στον αγώνα Superpole στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο Estoril (Πορτογαλία). Ο Bulega επικράτησε σε ένα συναρπαστικό φινάλε απέναντι στον εργοστασιακό αναβάτη της BMW Toprak Razgatlioglu. Στη γραμμή του τερματισμού, 0,003 δευτερόλεπτα έκριναν τη νίκη ή την ήττα – ο πιο κοντινός τερματισμός στην ιστορία του πρωταθλήματος παραγωγής

Ο Toprak Razgatlioglu, ο Danilo Petrucci (Barni-Ducati) και ο Jonathan Rea (Yamaha) σχημάτισαν την πρώτη σειρά εκκίνησης το πρωί της Κυριακής. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Alvaro Bautista (Ducati) ξεκίνησε τον αγώνα σπριντ μόνο από την ενδέκατη θέση της εκκίνησης στην τέταρτη σειρά.

Η πίστα ήταν εντελώς στεγνή κατά την εκκίνηση του αγώνα Superpole. Η πλειονότητα των αναβατών επέλεξε τη μίξη SCQ. Μόνο οι Toprak Razgatlioglu, Jonathan Rea, Alex Lowes (Kawasaki) και Iker Lecuona (Honda) επέλεξαν τη σκληρότερη μίξη SCX

Ο Toprak Razgatlioglu αιφνιδιάζεται από τον Danilo Petrucci στον πρώτο γύρο

Ο Razgatlioglu κέρδισε το σπριντ στην πρώτη στροφή. Ο Petrucci διατήρησε τη δεύτερη θέση. Τους ακολούθησαν οι δύο εργοστασιακές Yamahas των Andrea Locatelli και Jonathan Rea. Ο Alvaro Bautista δεν έκανε καλή εκκίνηση και έχασε μια θέση

Στον πρώτο γύρο, ο Petrucci πήρε την πρωτιά επειδή ο Razgatlioglu άφησε την πόρτα ανοιχτή στη στροφή 9. Ο Razgatlioglu έχασε άλλες δύο θέσεις από τους Locatelli και Rea στον πρώτο γύρο, αλλά πέρασε εύκολα τις δύο Yamahas στην ευθεία.

Στον δεύτερο γύρο, ο Razgatlioglu πήρε την πρωτοπορία στη στροφή 9. Ο Petrucci δεν είχε το ρυθμό να ακολουθήσει τον Razgatlioglu. Ο Locatelli τον προσπέρασε στην αρχή του τρίτου γύρου και ο Nicolo Bulega προσπέρασε επίσης τον Petrucci. Οι Bulega και Locatelli άλλαξαν θέσεις στον τρίτο γύρο

Ο Alvaro Bautista παλεύει για να βγει μπροστά, ο Jonathan Rea χάνει θέσεις

Ο Ραζγκάτλιογλου ελέγχει τον ρυθμό στην πρώτη θέση. Ο Bulega οδήγησε μισό δευτερόλεπτο πίσω από την κορυφαία BMW. Ο Locatelli έχασε τη σύνδεση. Ο Petrucci οδήγησε στην τέταρτη θέση και επίσης δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό.

Ο αγώνας του Bautista για να καλύψει τη διαφορά ήταν επιτυχημένος. Μετά από τέσσερις γύρους, ο υπερασπιστής του τίτλου βρισκόταν ήδη στην πέμπτη θέση. Για τον Rea, τα πράγματα πήγαν προς την αντίθετη κατεύθυνση. Ο έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής έχασε θέσεις και βρισκόταν μόλις στη θέση P7 μετά από πέντε γύρους

Ο Bulega πάλεψε σκληρά για να μην αφήσει τον Razgatlioglu να ξεφύγει. Το ηγετικό δίδυμο απομακρύνθηκε ξεκάθαρα από το υπόλοιπο πεδίο. Πίσω τους σχηματίστηκε ένα γκρουπ τριών με τους Locatelli, Petrucci και Bautista

Πάνω από το όριο: Ο Jonathan Rea πέφτει στη στροφή 10

Ο Re πάλεψε σκληρά για να μην χάσει άλλο έδαφος, αλλά ξεπέρασε το όριο στον έκτο γύρο και συνετρίβη. Στη στροφή 10, ο Rea γλίστρησε σε χαμηλή ταχύτητα και κατευθύνθηκε προς την εσωτερική

Ο Βορειοϊρλανδός ήταν τυχερός που δεν χτυπήθηκε από κάποιον από τους παρακάτω αναβάτες. Ο Rea διόρθωσε τη Yamaha του και συνέχισε τον αγώνα στην P22. Τερμάτισε 27 δευτερόλεπτα πίσω του στην προτελευταία θέση και βρίσκεται μόλις στη P10 του δεύτερου κύριου αγώνα

Μόλις 0,1 δευτερόλεπτα χωρίζουν τους Razgatlioglu και Bulega έναν γύρο πριν από το τέλος του αγώνα

Ο Razgatlioglu και ο Bulega πλησίασαν περισσότερο στην πρώτη θέση. Ο Bulega έκανε νέο ρεκόρ γύρου στον όγδοο γύρο και μείωσε τη διαφορά σε λιγότερο από τρία δέκατα του δευτερολέπτου. Ο συμπαίκτης του στην ομάδα της Ducati, Bautista, ανέλαβε την τρίτη θέση. Αφού ο Bautista πέρασε τον Petrucci, προσπέρασε εύκολα τη Yamaha του Locatelli στην ευθεία.

Ο Bulega μπήκε στον τελευταίο γύρο 0,110 δευτερόλεπτα πίσω από τον Razgatlioglu και βρισκόταν σε απόσταση βολής από την BMW με το νούμερο 54. Ο Bulega όμως δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει τον Razgatlioglu στο στριφτό κομμάτι της πίστας.

Ο δυσκολότερος τερματισμός στην ιστορία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike!

Ο Bulega πήρε μεγάλη ώθηση από την τελευταία στροφή και βγήκε από το ρεύμα πλεύσης. Μόλις 0,003 δευτερόλεπτα χώριζαν τον Bulega και τον Razgatlioglu στη γραμμή του τερματισμού. Κερδίζοντας το σπριντ, ο Bulega απέδειξε ότι μπορεί να νικήσει τον Razgatlioglu σε μια απευθείας μονομαχία

«Τα έδωσα όλα στον τελευταίο γύρο», εξήγησε ο Bulega. «Ο Toprak έκανε έναν πολύ καλό αγώνα και ήταν πολύ γρήγορος. Αλλά ήμουν σε θέση να τον ακολουθήσω. Και δοκίμασα κάτι ασυνήθιστο στον τελευταίο γύρο. Αυτό απέδωσε», δήλωσε ο χαρούμενος νικητής του αγώνα σπριντ.

«Δεν ήταν ένας εύκολος αγώνας, γιατί έπρεπε να πιέσω σκληρά σε κάθε γύρο», σχολίασε ο Razgatlioglu. «Ο Bulega ήταν πολύ δυνατός, συγχαρητήρια σε αυτόν. Είχα μεγάλη ολίσθηση στην τελευταία στροφή. Η μοτοσικλέτα δεν επιταχύνει καλά. Έχασα τη νίκη στα τελευταία μέτρα. Αυτό δεν είναι καλό, αλλά έχουμε ακόμα έναν αγώνα μπροστά μας.»

Alvaro Bautista από την ενδέκατη θέση της εκκίνησης στην πρώτη 3άδα

Ο Bautista ολοκλήρωσε τον αγώνα σπριντ με διαφορά 4,2 δευτερολέπτων στην τρίτη θέση και εξασφάλισε μια θέση στην πρώτη σειρά για τον τελικό αγώνα. Ο Locatelli έχασε επαφή στους δύο τελευταίους γύρους και τερμάτισε τέταρτος. Ο Petrucci συμπλήρωσε την πρώτη 5άδα

Ο

Alex Lowes έφερε την Kawasaki στην πρώτη 6άδα, με τους τελευταίους βαθμούς να πηγαίνουν στους δύο εργοστασιακούς αναβάτες της Honda Xavi Vierge και Iker Lecuona καθώς και στον αναβάτη της GoEleven Ducati Andrea Iannone.

Ο Scott Redding (Bonovo-BMW) έχασε οριακά την πρώτη 9άδα στη δέκατη θέση, τερματίζοντας ακριβώς μπροστά από τον συμπαίκτη του στην ομάδα της Bonovo, Garrett Gerloff. Ο Michael van der Mark (BMW) τερμάτισε στο σπριντ πίσω από τον Axel Bassani (Kawasaki) στην P13. Αυτό σήμαινε ότι μόνο μία από τις τέσσερις BMW τερμάτισε στους βαθμούς.

Ο Dominique Aegerter (GRT-Yamaha) τερμάτισε το σπριντ στην P16 και έτσι έφυγε με άδεια χέρια, όπως και ο Philipp Öttl (GMT94-Yamaha), ο οποίος τερμάτισε στην P21.

Ο δεύτερος βασικός αγώνας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο Estoril θα ακολουθήσει στις 15:00 (CEST).