Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήTennisKoepfer και Hanfmann εκτός στη φάση των 16 στη Στουτγάρδη

Koepfer και Hanfmann εκτός στη φάση των 16 στη Στουτγάρδη

Ο επαγγελματίας του τένις Dominik Koepfer προσφέρει έναν συναρπαστικό γύρο των 16 στο τουρνουά χόρτου στη Στουτγάρδη. Δύο πόντοι τον χωρίζουν από τη νίκη. Στη συνέχεια χάνει και ο Yannick Hanfmann

Ο παίκτης του Davis Cup Dominik Koepfer έχασε μια θέση στα προημιτελικά του τουρνουά τένις σε γρασίδι στη Στουτγάρδη. Ο 30χρονος έχασε οριακά από τον πέμπτο seeded Ιταλό Lorenzo Musetti στα τρία σετ 7:6 (11:9), 6:7 (5:7), 3:6, μετά από τα οποία αποκλείστηκε και ο Yannick Hanfmann. Ο παίκτης από το Weinheim έχασε 5:7 και 6:7 (5:7) από τον τέταρτο seeded Αμερικανό Frances Tiafoe.

Σε έναν συναρπαστικό και διασκεδαστικό αγώνα για τη φάση των “16” κόντρα στην αγαπημένη Ιταλίδα, ο 65ος στην παγκόσμια κατάταξη παίκτης εντυπωσίασε ωστόσο τόσο με το παιχνίδι του όσο και με τα γρήγορα πόδια του. Ο Koepfer διατήρησε επίσης τα νεύρα του όταν το πρώτο σετ θα μπορούσε να πάει στον Musetti με συνολικά πέντε ευκαιρίες. Στο δεύτερο tie-break, ο Koepfer βρέθηκε τότε μόλις δύο πόντους μακριά από τη νίκη και έτσι από το να φτάσει στον πρώτο του προημιτελικό ATP στο γρασίδι.

Μετά από δύο σετ χωρίς να χάσει το σερβίς του, υπήρξαν τρία breaks στο αποφασιστικό σετ. Ο Koepfer κάλυψε αμέσως το 1:3, αλλά στη συνέχεια έχασε ξανά το σερβίς του στο 3:5. “Πικρόχολος”, σχολίασε ο άνθρωπος από το Μαύρο Δάσος, που εξακολουθούσε να είναι δυσαρεστημένος στο γήπεδο. “Ηλίθια σπασίματα και μετά απλά δεν είναι αρκετά”.

Οι επαγγελματίες του τένις προετοιμάζονται για το Wimbledon (1-14 Ιουλίου) στη διοργάνωση στο Weissenhof. Ο Hanfmann και ο Jan-Lennard Struff πέρασαν επίσης στη φάση των 16. Ο περσινός φιναλίστ Struff δεν θα παίξει ξανά μέχρι την Πέμπτη. Ο πρώτος Γερμανός Alexander Zverev ακύρωσε τη συμμετοχή του στο τουρνουά των 812.235 ευρώ μετά την ήττα του στον τελικό του Γαλλικού Όπεν