Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedATP Finals: Ο Σίνερ κερδίζει τον πρώτο του αγώνα απέναντι στον Τζόκοβιτς

ATP Finals: Ο Σίνερ κερδίζει τον πρώτο του αγώνα απέναντι στον Τζόκοβιτς

Ο αγαπημένος του Fan Jannik Sinner κέρδισε και τον δεύτερο αγώνα του στον όμιλο του ATP Finals. Ο 22χρονος Ιταλός νίκησε 7:5, 6:7 (7:5), 7:6 (7:2) τον Σέρβο Novak Djokovic, νούμερο ένα στον κόσμο, σε έναν αγώνα με υψηλά στοιχήματα αργά το βράδυ της Τρίτης στο Τορίνο, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στην τέταρτη αναμέτρησή του με τον Djokovic. Ο Sinner δεν μετέτρεψε το δεύτερο match point του μέχρι τα μεσάνυχτα στο 3:09

Αυτό σημαίνει ότι όλα είναι ακόμα πιθανά στον όμιλο πριν από την τελευταία ημέρα. Την Πέμπτη, ο Sinner και ο Δανός θα συναντήσουν τον Holger Rune, τον οποίο προπονεί ο Boris Becker και ο οποίος επωφελήθηκε από την πρόωρη αποχώρηση του Στέφανου Τσιτσιπά λόγω τραυματισμού την Τρίτη. Ο Έλληνας αναγκάστηκε να εγκαταλείψει μετά από μόλις 17 λεπτά όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 με προβλήματα στη μέση και δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί στον τελευταίο του αγώνα την Πέμπτη.

Θα αντικατασταθεί από τον Πολωνό Hubert Hurkacz, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Djokovic αλλά δεν έχει καμία πιθανότητα πρόκρισης. Οι Sinner (2-0), Rune (1-1) και Djokovic (1-1) παλεύουν για μια θέση στα ημιτελικά

“Λυπάμαι για τους θεατές “

Ο DJokovic επίσης δεν έδειχνε σε καλή κατάσταση για την πολυαναμενόμενη αναμέτρηση με τον Sinner. Το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης έκανε ασυνήθιστα πολλά λάθη και χρειάστηκε να κάνει θεραπεία στον αυχένα του στο δεύτερο σετ. Ο Σίνερ, εν τω μεταξύ, έμπλεξε και ο ίδιος κατά διαστήματα, αλλά έχασε μια πρόωρη απόφαση στο δεύτερο σετ. Πήρε επίσης το προβάδισμα στο τρίτο σετ, πριν ο Τζόκοβιτς ανταποδώσει και πάλι. Στο καθοριστικό game, ωστόσο, ο Sinner εξασφάλισε την τέλεια νίκη, την οποία πανηγύρισαν οι φίλαθλοι μετά το τέλος του αγώνα

Ο κόσμος επιβεβαίωσε τον γρήγορο αποχαιρετισμό του Τσιτσιπά με σφυρίγματα. “Φυσικά και δεν ήθελα να κερδίσω έτσι το ματς”, δήλωσε ο Ρούνε μετά τον αγώνα. “Αλλά μπορούσες να δεις από το πρώτο του σερβίς ότι κάτι δεν πήγαινε καλά”, πρόσθεσε ο Δανός. Ο Τσιτσιπάς δήλωσε μετά τη συνθηκολόγησή του ότι είχε έναν “τρομερό πόνο” στην πλάτη του. “Λυπάμαι για τους θεατές, αλλά δεν μπορούσα να συνεχίσω”, δήλωσε ο Έλληνας