Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsADAC GT Masters Spa 2024: Η FK διατηρεί συναρπαστική τη μάχη για...

ADAC GT Masters Spa 2024: Η FK διατηρεί συναρπαστική τη μάχη για τον τίτλο με νίκη

Maxime Oosten και Leon Köhler εξασφαλίζουν την τρίτη νίκη της σεζόν στο ADAC GT Masters – Η Landgraf Motorsport διατηρεί το προβάδισμα στο πρωτάθλημα, ο Seppänen παίρνει το δρόμο για τον τίτλο στο DTM

Σημαντική νίκη για τους Maxime Oosten και Leon Köhler με την BMW M4 GT3 της FK Performance: Το γερμανο-ολλανδικό δίδυμο σημείωσε τον τρίτο θρίαμβο της σεζόν στον 40λεπτο αγώνα σπριντ ADAC GT Masters στο τρενάκι των βελγικών Αρδεννών στο Spa-Francorchamps

“Είμαι πανευτυχής που κερδίσαμε. Χάρη στην πρώτη θέση, καταφέραμε να καλύψουμε μερικούς βαθμούς από τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος και να βελτιώσουμε σημαντικά τις πιθανότητες τίτλου», δήλωσε ο Oosten.

Ο team-mate του Köhler ήταν ανακουφισμένος μετά τον αγώνα: «Συνολικά, ήταν ένα δύσκολο Σαββατοκύριακο για εμάς. Ειδικά ο συμπλέκτης μας δυσκόλεψε, αλλά στο τέλος κερδίσαμε και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό».

Η ομάδα BMW από τη Βρέμη είδε την καρό σημαία στη δεύτερη θέση, αλλά μια ποινή 15 δευτερολέπτων για τους αρχικούς νικητές του αγώνα Tom Kalender και Elias Seppänen έκανε την ομάδα από τη Χανσεατική πόλη νικήτρια μιάμιση ώρα αργότερα.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Alexander Schwarzer και Alexander Fach με την Porsche 911 GT3 R της Fach Auto Tech, μπροστά από το Audi R8 LMS GT3 Evo2 των Jonas Karklys και Pablo Schumm (Team Engstler) στην τρίτη θέση. Ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν και για τις δύο ομάδες

Ο όγδοος αγώνας του πρωταθλήματος ADAC GT Masters στο Circuit de Spa-Francorchamps των 7,004 χιλιομέτρων ξεκίνησε με δραματικό τρόπο. Στην πρώτη στροφή, ο Kalender έπιασε στο πίσω μέρος τη Ferrari 296 GT3 του πολίστα Jean-Luc D’Auria. Ο Ελβετός οδηγός έπεσε στο τέλος του αγώνα λόγω περιστροφής και αναγκάστηκε να παρκάρει το αυτοκίνητό του μπροστά από το γκαράζ της Emil Frey Racing κατά τη διάρκεια των pit stop.

Αυτό το περιστατικό επέτρεψε στον Mike David Ortmann με την Aston Martin Vantage GT3 της Walkenhorst Motorsport να πάρει την πρωτιά. Μετά από μια φάση με αυτοκίνητο ασφαλείας λόγω της αποκατάστασης ενός οχήματος, ο Ortmann έλαβε έναν γύρο ποινής για την εσφαλμένη εκκίνηση, η οποία τον έριξε πίσω στην όγδοη θέση.

Ο Kalender ήταν πλέον επικεφαλής, ακολουθούμενος από τον Köhler, οι οποίοι διατήρησαν τις θέσεις τους μετά τα pit stop και πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού με την ίδια σειρά. Ωστόσο, ο Kalender έλαβε ποινή 15 δευτερολέπτων για τον ελιγμό του εναντίον του D’Auria μετά την εκκίνηση του αγώνα – η νίκη πήγε στον Köhler.

Στην τελική φάση, αναπτύχθηκε μια συναρπαστική μάχη για τη νίκη στην κατηγορία ProAm μεταξύ της τρίτης και της πέμπτης θέσης της γενικής κατάταξης, την οποία τελικά κέρδισε η ομάδα Fach Auto Tech. «Είμαι εντελώς συγκλονισμένος. Μετά την ατυχή εγκατάλειψή μας χθες, τερματίσαμε δεύτεροι στο βάθρο της γενικής σήμερα, είναι ένα φανταστικό συναίσθημα», δήλωσε ο Alexander Schwarzer.

Ο Benjamin Hites και ο Tim Zimmermann τερμάτισαν τέταρτοι με τη Lamborghini Huracán GT3 Evo2. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Denis Bulatov και Ortmann με την Aston Martin Vantage GT3 της Walkenhorst Motorsport. Η έκτη θέση ήταν το τελικό αποτέλεσμα για τους Seppänen και Kalender.

Οι David Schumacher και Salman Owega με τη Mercedes-AMG GT3 της Haupt Racing Team τερμάτισαν στην έβδομη θέση μπροστά από τους Jannes Fittje και Finn Wiebelhaus (Haupt Racing Team) με μια άλλη Mercedes-AMG GT3 στην όγδοη θέση.

Η τρίτη Haupt Racing Team Mercedes-AMG GT3 με οδηγούς τους Max Reis και Kwanda Mokoena (Haupt Racing Team) τερμάτισε στην ένατη θέση. Τη δέκατη θέση κατέλαβαν οι Simon Connor Primm και Jonas Greif με τη Lamborghini Huracán GT3 Evo2 της Team Paul Motorsport.

Οι Kalender και Seppänen συνεχίζουν να προηγούνται στη βαθμολογία των οδηγών με 159 βαθμούς μπροστά από τους Oosten και Köhler με 147 βαθμούς. Το τρόπαιο στην κατάταξη «Road to DTM» πήγε στον Seppänen, ο οποίος προηγείται στο πρωτάθλημα με 182 βαθμούς.

Η μάχη για τον τίτλο θα μπει στον επόμενο γύρο στο Red Bull Ring της Αυστρίας από τις 27 έως τις 29 Σεπτεμβρίου. Οι οδηγοί θα αγωνιστούν στους εννέα και δέκα γύρους του πρωταθλήματος στην πίστα της Στυρίας.