Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorized21 δευτερόλεπτα! Ο Immobile σκοράρει αμέσως στο ντεμπούτο του στην Μπεσίκτας

21 δευτερόλεπτα! Ο Immobile σκοράρει αμέσως στο ντεμπούτο του στην Μπεσίκτας

Η νέα σεζόν 2024/25 ξεκίνησε με το δεξί στο τουρκικό ποδόσφαιρο. Η κυπελλούχος Μπεσίκτας διέλυσε με 5:0 την πρωταθλήτρια Γαλατασαράι – και πανηγύρισε τον υψηλόσωμο Ιμόμπιλε

Για πολλά χρόνια, ο Τσίρο Ιμόμπιλε επευφημούσε, πανηγύριζε και τραγουδούσε στη Ρώμη. Στη συνέχεια, όμως, ο γάμος ανάμεσα σε αυτόν και τους οπαδούς της Λάτσιο διαλύθηκε. Και μετά από περισσότερους από 300 αγωνιστικούς αγώνες και πάνω από 200 γκολ με τους Biancocelesti μεταξύ 2016 και 2024, ο σκόρερ έπρεπε να αναζητήσει νέο σπίτι. Ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2021 βρήκε αυτό που έψαχνε στην Κωνσταντινούπολη.

Και αυτό που του είχε στερηθεί πρόσφατα στην ιταλική πρωτεύουσα, ο Immobile το κέρδισε αμέσως στην Τουρκία: την αγάπη των οπαδών. Ο 34χρονος είχε ήδη πανηγυρίσει κατά την άφιξή του, και ακόμη περισσότερο το Σάββατο. Χρειάστηκαν μόλις 21 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ για να περάσει μετά από λάθος της άμυνας και να κάνει με ψύχραιμο πλασέ το 1-0 μπροστά στον τερματοφύλακα της Γαλατασαράι, Μουσλέρα. Το πρώτο του γκολ στον πρώτο του αγωνιστικό αγώνα με τους Τούρκους.

Ο Ιμόμπιλε σκοράρει διπλή προσπάθεια

Σε δευτερόλεπτα αργότερα, πήδηξε πάνω από το δοκάρι, έτρεξε προς τους δικούς του οπαδούς, άνοιξε τα χέρια του διάπλατα και απόλαυσε τη στιγμή. Ο Immobile απόλαυσε τη βραδιά με τους συναδέλφους του. Αυτό το πρώιμο γκολ ήταν σαν ανάφλεξη τούρμπο για την Μπεσίκτας, η οποία δεν επέτρεψε στη Γαλατασαράι να επιστρέψει. Αντίθετα, ο Svensson έκανε το 2-0 στο 53ο λεπτό – το σκορ αρχικά ήταν 1-0 στην ανάπαυλα – αλλά ο Immobile έκανε το 3-0 από το σημείο του πέναλτι (81ο), πριν ο Rafa (90.+1) και ο Hekimoglu (90.+2) διαμορφώσουν το τελικό 5-0 στις καθυστερήσεις.

Αποσύνθεση στο τέλος για τους πρωταθλητές SüperLig, οι οποίοι είχαν ένα κακό βράδυ με την άμυνα τους να έχει επικεφαλής τον πρώην παίκτη της Σάλκε, Αϊχάν, και εξέχοντα ονόματα όπως ο Ζίγιεχ, ο Μέρτενς και ο Ικάρντι. Ειδικά ο αμυντικός Νέλσον, ο οποίος είδε απευθείας κόκκινη στο 87ο λεπτό (φρένο έκτακτης ανάγκης)