Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΧωρίς Χούμελς, χωρίς τριάδα: η Ρόμα βαδίζει στο νερό

Χωρίς Χούμελς, χωρίς τριάδα: η Ρόμα βαδίζει στο νερό

Ακόμα και μετά την αλλαγή προπονητή, η AS Roma δεν έχει επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών. Μετά την πρόσφατη απογοήτευση στο Europa League, ακολούθησε το επόμενο πισωγύρισμα για τους φιλόδοξους «τζιαλορόσι» στον πάτο της Serie A

Θα μπορούσε να είναι μια μονομαχία μεταξύ δύο παγκόσμιων πρωταθλητών του 2006, αλλά ενώ ο προπονητής της Μόντσα, Αλεσάντρο Νέστα, είχε λάβει την εμπιστοσύνη του τελευταίου συλλόγου παρά την πρόσφατη ήττα με 2-0 στη Νάπολη και το συνεχιζόμενο σερί χωρίς νίκη, η υπομονή των αφεντικών της Ρόμα είχε ήδη σπάσει εδώ και εβδομάδες. Το αποτέλεσμα: η αναπάντεχα πρόωρη αποχώρηση του Ντανιέλε ντε Ρόσι και η τοποθέτηση του έμπειρου Ιβάν Γιούριτς.

Παρά τις δύο διαδοχικές νίκες στη Serie A, οι «τζιαλορόσι» δεν έχουν καταφέρει ακόμη να πάρουν μπρος υπό τις οδηγίες του 49χρονου Κροάτη. Μετά το απογοητευτικό 0:1 στο Europa League στο σουηδικό αουτσάιντερ IF Elfsborg, ακολούθησε τώρα το θλιβερό 1:1 στη Monza.

Η εξιλέωση του Ντόβμπικ ξεφουσκώνει αμέσως

Σε αυτή την 7η αγωνιστική, οι πρωτευουσιάνοι δημιούργησαν πολύ περισσότερη κατοχή γηπέδου και ευκαιρίες από την ουραγό. Ωστόσο, οι Ρωμαίοι δεν μπόρεσαν να τα μετουσιώσουν σε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, εν μέρει επειδή ο Σουλέ σημάδεψε μόνο το δοκάρι (14ο λεπτό), ο Πελεγκρίνι αστόχησε ελάχιστα από πολύ καλή θέση (23ο) και ο Κονέ επίσης δεν κατάφερε να βάλει το πόδι του στο σωστό σημείο (25ο)

Τουλάχιστον η Ρόμα, από την οποία έλειπαν ο Ντιμπάλα (μυϊκά προβλήματα) και ο Χούμελς (ακόμα χωρίς λεπτό συμμετοχής λόγω κρυολογήματος), ανέβασε στροφές μετά την επανάληψη. Η πανάξια ανταμοιβή: το 1:0 με τον άνθρωπο-στόχο Ντόβμπικ (61′). Ο βραχύσωμος Ουκρανός θωράκισε την μπάλα μετά από έξυπνη πάσα του Κριστάντε, ντρίπλαρε, προσποιήθηκε αρκετές φορές και τελείωσε με αυτοπεποίθηση στη δεξιά γωνία.

Ωστόσο, το προβάδισμα κράτησε μόνο εννέα λεπτά. Γιατί; Ο Ντανιέλ Μαλντίνι, που πρόσφατα προτάθηκε για πρώτη φορά στη Squadra Azzurra και ως τρίτος Μαλντίνι, χτίστηκε και πήρε τον Καρμπόνι στα αριστερά του πέναλτι. Ο τερματοφύλακας της AS, Svilar, δεν κατάφερε να αποκρούσει καθαρά την αιχμηρή σέντρα του Carboni, επιτρέποντας στον Dany Mota, ο οποίος μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα είχε μπει στο παιχνίδι, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (70′).

Το σκορ παρέμεινε το ίδιο, αφού ο πρώην παίκτης της Γκλάντμπαχ Κονέ αστόχησε άλλες δύο φορές (76′ και 90.+5). Έτσι, οι Giallorossi έμειναν στάσιμοι στη μέση της βαθμολογίας με τέσσερις ισοπαλίες, ενώ η Monza – επίσης με τέσσερις ισοπαλίες – παρέμεινε στον πάτο του πίνακα.