Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΥψηλότερη νίκη και χαιρετισμός για τη Γιορτή της Μητέρας: Η Μίλαν πυροβολεί...

Υψηλότερη νίκη και χαιρετισμός για τη Γιορτή της Μητέρας: Η Μίλαν πυροβολεί την απογοήτευση από την ψυχή της

Μετά από έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη, η Μίλαν έβαλε θαυμαστικό και σημείωσε την υψηλότερη νίκη της σεζόν με 5:1 επί της Κάλιαρι Κάλτσιο. Οι μητέρες των παικτών είχαν επίσης την τιμητική τους στο Σαν Σίρο

Η Μίλαν έδειξε το δρόμο το βράδυ της Παρασκευής, η νίκη της με 5-0 επί της Frosinone Calcio ήταν η υψηλότερη νίκη της σεζόν για τους νέους και εξαιρετικά σίγουρους πρωταθλητές Ιταλίας. Το βράδυ του Σαββάτου, η αντίπαλος της πόλης Μίλαν έβγαλε επίσης την απογοήτευσή της, κερδίζοντας την Κάλιαρι Κάλτσιο με 5:1. Οι Ροσονέρι δεν έχουν κερδίσει ποτέ με μεγαλύτερη διαφορά φέτος.

Δεδομένης της πρόσφατης φόρμας τους και των έξι διαδοχικών αγώνων χωρίς νίκη, το αποτέλεσμα αποτέλεσε έκπληξη. Ωστόσο, η απόδοση της ομάδας του προπονητή Στέφανο Πιόλι δεν ήταν ιδιαίτερα εμπνευσμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το εντυπωσιακό στοιχείο της πρώτης περιόδου: και οι 22 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο είχαν γυναικεία ονόματα πάνω από τους αριθμούς των φανελών τους – ενόψει της επερχόμενης Γιορτής της Μητέρας, επτά σύλλογοι της Serie A (μεταξύ των οποίων η Τζένοα, η Τορίνο, η Βερόνα, η Λέτσε και η Ούντινε) είχαν αποφασίσει να τιμήσουν τα ονόματα των μητέρων των παικτών

Bennacer από το πουθενά

Σε ένα πολύ ανάμεικτο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Κάλιαρι σπάνια βγήκε από το καβούκι της, η Μίλαν πήρε το προβάδισμα από το πουθενά: μετά από δύο μπλοκαρισμένες προσπάθειες, ο Μπεννατσέρ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να πλασάρει στην άδεια εστία (35′). Ο Πιόλι δεν έμεινε επίσης ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του και έφερε τρεις νέους παίκτες.

Ο Rafael Leao, ένας από την τριάδα, είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 μόλις τέσσερα λεπτά μετά την επανέναρξη, αλλά το απευθείας σουτ του από τη σέντρα του Pulisic προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι (49′). Η Κάλιαρι έγινε πιο τολμηρή σε αυτή τη φάση, αλλά ο τερματοφύλακας της Μίλαν, Σπορτιέλο, απέκρουσε το χαμηλό σουτ του Πράτι γύρω από το δοκάρι (57′).

Ο Reijnders-Hammer βγάζει την ένταση

Στην αντίπερα όχθη, οι ημιφιναλίστ του Champions League της προηγούμενης σεζόν αντέκρουσαν ανελέητα τους αουτσάιντερ, ο Rafael Leao έβγαλε την τέλεια πάσα ακριβείας – και ο Pulisic την τελείωσε (59′). Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Ναντέζ με απευθείας πλασέ πέρασε τον Σπορτιέλο μετά από ωραία σέντρα του Ζάπα για να ισοφαρίσει (63′).

Το παιχνίδι κρίθηκε στη συνέχεια ένα τέταρτο πριν από το τέλος, όταν ο Reijnders χτύπησε από τη δεύτερη σειρά στην κάτω αριστερή γωνία (74′). Μέσα σε τρία λεπτά, ο Rafael Leao (μετά από ασίστ του Bennacer) και ο Pulisic (μετά από σέντρα του Okafor) αύξησαν επίσης το σκορ (83ο, 86ο).

Ενώ η Κάλιαρι (μόλις τρεις βαθμούς μπροστά από την 18η Ούντινε, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) πρέπει να ανησυχεί ακόμα για την παραμονή της, η Μίλαν εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση. Οι Rossoneri επισκέπτονται το Τορίνο σε ακριβώς μία εβδομάδα, ενώ η Κάλιαρι φιλοξενεί την προτελευταία θέση της Sassuolo την επόμενη μέρα (12.30μμ).