Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο πρώτο παιχνίδι πάει στο Κέμνιτς: Οι Νάινερς κέρδισαν την Άλμπα Βερολίνου...

Το πρώτο παιχνίδι πάει στο Κέμνιτς: Οι Νάινερς κέρδισαν την Άλμπα Βερολίνου για πρώτη φορά φέτος

Οι παίκτες του προπονητή Ροντρίγκο Παστόρε κάνουν ιδανικό ξεκίνημα στον ημιτελικό των πλέι οφ. Οι Σάξονες κερδίζουν 95:82 εκτός έδρας χάρη στην ισχυρή άμυνα

Η ομάδα μπάσκετ Niners Chemnitz νίκησε για πρώτη φορά φέτος την Alba Berlin. Οι Σάξονες διατήρησαν
τον πρώτο ημιτελικό των πλέι-οφ στη σειρά best of five με 95:82 (44:32) απέναντι στους Αλμπατρόσι την Τρίτη. Το
μεγαλύτερο μερίδιο της επιτυχίας. Kevin Yebo (23), Kaza Kajami-Keane (16), Jeff Garrett, Jonas Richter (από 13) και Ousman Krubally (10)

Sterling Brown (24), Johannes Thiemann (23) και Martin Hermansson (10) σημείωσαν τους περισσότερους πόντους για τους γηπεδούχους. Στην κανονική περίοδο της Bundesliga, οι Νάινερς είχαν χάσει τις αναμετρήσεις με το Βερολίνο με 90:101 και 79:84.

Το δεύτερο δεκάλεπτο γυρίζει το παιχνίδι

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης. Με ένα σερί 16:2, οι παίκτες του προπονητή Ροντρίγκο Παστόρε μετέτρεψαν το 28:30 (16ο λεπτό) σε προβάδισμα 44:32 μέχρι την ανάπαυλα, το οποίο η Χέμνιτς διεύρυνε σε 66:50 μέχρι το 27ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο από το 73:79 στο 37ο λεπτό. Οι Νίνερς εντυπωσίασαν με την ισχυρή τους άμυνα και έτσι είχαν υπεροχή στον αέρα κάτω από τα καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν 39 ριμπάουντ, ενώ το Βερολίνο κατάφερε μόλις 29