Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο ερώτημα του Palhinha: Πότε μπορεί να ξεκινήσει;

Το ερώτημα του Palhinha: Πότε μπορεί να ξεκινήσει;

Ο Thomas Tuchel τον ήθελε πριν από ένα χρόνο, αλλά ο Vincent Kompany ήταν αυτός που πήρε τον Joao Palhinha για την αμυντική μεσαία γραμμή. Μέχρι στιγμής, όμως, ο προπονητής της Μπάγερν έχει αποφασίσει να μην υπογράψει το νέο μεταγραφικό απόκτημα

Το ταξίδι στην εθνική Πορτογαλίας μάλλον δεν ικανοποίησε ιδιαίτερα τον Ζοάο Παλίνια. Ο 29χρονος ήταν στον πάγκο για 90 λεπτά στη νίκη με 2:1 επί της Κροατίας και ήταν στην αρχική ενδεκάδα στη νίκη με 2:1 επί της Σκωτίας, αλλά αποβλήθηκε στο ημίχρονο μετά το 1:0. Ο αμυντικός εξάρι πέρασε τις μέρες του ανάμεσα στους καλύτερους της χώρας του ως παίκτης μερικής απασχόλησης, όπως και τις πρώτες εβδομάδες του στην Μπάγερν.

Στις αρχές του καλοκαιριού, ο σύλλογος του Μονάχου ξεφορτώθηκε τον αγαπημένο του υποψήφιο παίκτη από την Fulham FC έναντι 49 εκατομμυρίων ευρώ που ήταν το σταθερό ποσό. Ο Παλίνια εντάχθηκε στους νέους του συναδέλφους εγκαίρως για το ταξίδι στη Νότια Κορέα στις αρχές Αυγούστου, αλλά αυτή τη στιγμή παίζει δευτερεύοντα ρόλο στους πρωταθλητές ρεκόρ. Έπαιξε κάτι λιγότερο από ένα τέταρτο της ώρας στο 4-0 του κυπέλλου στην Ουλμ, άλλα τρία λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της SC Freiburg και 90 λεπτά στον πάγκο στη νίκη με 3-2 στο Βόλφσμπουργκ. Το ερώτημα: πότε θα αλλάξει αυτό

Εξαρτάται επίσης από τον αντίπαλο

Δύο παράγοντες παίζουν ρόλο στο γιατί ο Παλίνια δεν έχει βρει ακόμα τη θέση του στην αρχική ενδεκάδα. Σε αντίθεση με τον Τούχελ στο τέλος της περσινής σεζόν, ο Κομπανί βλέπει τον Ζοσούα Κίμιχ περισσότερο στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Εκεί, ο αρχηγός της εθνικής ομάδας σχηματίζει ένα tandem με τον ανερχόμενο Αλεξάνταρ Πάβλοβιτς. Οι αντίπαλοι είναι επίσης πιθανό να αποτελέσουν λόγο για τον ρόλο της εφεδρικής ομάδας. Ουλμ, Βόλφσμπουργκ και Φράιμπουργκ δεν ανήκουν στην απόλυτη ελίτ, ο Κομπανί παρατάχθηκε επιθετικά και προφανώς θεώρησε περιττή μια σκούπα μπροστά από την άμυνα

Πάντως, ο Palhinha θα πρέπει σύντομα να πάρει την ευκαιρία του με την έναρξη των αγγλικών εβδομάδων. Πρώτον, ο Κομπανί θα ήθελε να κάνει ροτέισον και δεύτερον, το Μόναχο θα αντιμετωπίσει σύντομα ισχυρούς επιθετικούς αντιπάλους, όπως η πρωταθλήτρια Μπάγερ Λεβερκούζεν την 5η αγωνιστική. Τότε ο Κομπανί δύσκολα θα στερηθεί τον Πορτογάλο, καθώς οι αντίπαλοι τα τελευταία χρόνια περνούν πολύ συχνά πολύ εύκολα από το κέντρο της Μπάγερν, εκμεταλλευόμενοι τους χώρους μεταξύ της αμυντικής γραμμής και της εξάδας. Θα είναι καθήκον του Palhinha να κλείσει αυτούς τους χώρους