Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήBasketball«Σαν ζόμπι": Ο προπονητής των Σόουλβς θυμωμένος για την έξοδο στο κύπελλο...

«Σαν ζόμπι”: Ο προπονητής των Σόουλβς θυμωμένος για την έξοδο στο κύπελλο στη δεύτερη κατηγορία

Οι Rostock Seawolves έγιναν η πρώτη ομάδα της Bundesliga που αποκλείστηκε από το BBL Cup. Ο νέος προπονητής, Przemyslaw Frasunkiewicz, ήταν πολύ εκνευρισμένος μετά την ήττα με 77:79 από την HAKRO Merlins Crailsheim

“Χάσαμε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Φαινόμασταν σαν ζόμπι κατά διαστήματα», δήλωσε θυμωμένος ο Πολωνός. «Φαινόταν σαν να μην περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι».

Η Κραϊλσχάιμ έβαλε στο μαχαίρι της τους Seawolves στο πρώτο ημίχρονο με τον ρυθμό της και οι γηπεδούχοι μάζεψαν 15 επιθετικά ριμπάουντ. Βοήθησε το γεγονός ότι ο σέντερ της Ροστόκ, Γκόντγουιν Ομενάκα, έμεινε στο γήπεδο μόνο για έντεκα λεπτά και έκανε φάουλ στην τρίτη περίοδο.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα φάνηκε ότι η Ροστόκ είχε καλύψει το χαμένο έδαφος. Ένα τρίποντο του Ρόμπιν Αμαίζ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ οι Wizards δεν μπόρεσαν να πετύχουν ούτε ένα γκολ για 6:30 λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, ο Ομενάκα έκανε φάουλ και η Ροστόκ άλλαξε σε small ball για μεγάλο μέρος της τέταρτης περιόδου, δίνοντας ανοιχτές διαδρομές προς το καλάθι στην Κράιλσχαϊμ.

«Δεν συνηθίζεται στο μπάσκετ»: Η Κράιλσχαϊμ πανηγυρίζει

Παρά το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής Frasunkiewicz επέκρινε ιδιαίτερα την προσήλωση της ομάδας. «Ήταν καλύτεροι σε πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με το ταλέντο. Δεν εννοώ ότι δεν έχουν ταλέντο, αλλά πάλεψαν». Σύμφωνα με τον ίδιο, η ομάδα του δεν ήταν πνευματικά προετοιμασμένη για αυτό το παιχνίδι εκείνο το βράδυ.

Έτσι, το Κράιλσχαϊμ επικράτησε, παρά το γεγονός ότι έβαλε μόλις τρία από τα 31 τρίποντά του. «Κάναμε πράγματα που δεν συνηθίζονται στο μπάσκετ», δήλωσε ενθουσιασμένος ο προπονητής των Μέρλινς, Ντέιβιντ ΜακΚρέι. «Παλέψαμε σκληρά και για κάθε μπάλα, παίξαμε καλά στην άμυνα και τα δώσαμε όλα. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Είναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν για εμάς».

Ο σύλλογος που υποβιβάστηκε στο BBL μπορεί τώρα να προσβλέπει στην αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου στις 12 ή 13 Οκτωβρίου ως επιβράβευση. Η Ροστόκ, από την άλλη πλευρά, μπορεί να επικεντρωθεί πλήρως στο πρωτάθλημα- οι Seawolves ξεκινούν τη νέα σεζόν το ερχόμενο Σάββατο με ένα εκτός έδρας παιχνίδι στο Syntainics MBC.