Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠαρά το ντεμπούτο γκολ του Μέχλεμ: Ο Ρεχλ αφαιρεί την πρώτη ευκαιρία...

Παρά το ντεμπούτο γκολ του Μέχλεμ: Ο Ρεχλ αφαιρεί την πρώτη ευκαιρία της Βάλτερ για τον τίτλο

Ο

Danny Röhl κέρδισε το βράδυ της Τετάρτης τη μονομαχία του Γερμανού προπονητή με τον Tim Walter στο Λιγκ Καπ. Η εκτός έδρας νίκη της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με 2-1 τίμησε το ξεκίνημα της στη νέα σεζόν

ΟDanny Röhl, πρώην βοηθός του Flick στην FC Bayern και την εθνική ομάδα της Γερμανίας, έκανε ένα ονειρικό ξεκίνημα στη νέα αγωνιστική σεζόν. Ο Röhl πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο δεύτερο παιχνίδι του με τη Sheffield Wednesday, την οποία ο 35χρονος οδήγησε εντυπωσιακά στον υποβιβασμό την προηγούμενη σεζόν.

Την περασμένη Κυριακή, η Σέφιλντ ανέβηκε εκπληκτικά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την εντός έδρας νίκη της με 4-0 επί της Πλίμουθ Άργκαϊλ στην πρεμιέρα της Τσάμπιονσιπ. Ακολούθησε η εκτός έδρας νίκη με 2-1 στην αντίπαλο της Χαλ Σίτι για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ το βράδυ της Τετάρτης.

Η Χαλ Σίτι προπονείται από το καλοκαίρι από τον Τιμ Γουόλτερ και μόνο. Ο πρώην προπονητής της HSV είχε μόλις στην αρχή της σεζόν καταφέρει να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα από την Μπρίστολ Σίτι (1:1) – χάρη σε ένα αξιοποιημένο πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Αυτή την Τετάρτη, ο Γουόλτερ και η Χαλ πιάστηκαν τελικά στα πράσα. Οι «τίγρεις» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα, όταν ο McNeill, το νέο καλοκαιρινό μεταγραφικό απόκτημα της Σέφιλντ (που ήρθε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) έκανε ονειρικό ξεκίνημα στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα, πυροβολώντας κάτω από το οριζόντιο δοκάρι.

Χαλασμένο λάθος του τερματοφύλακα της Χαλ, Ρατσιόπι

Αμέσως οι γηπεδούχοι δούλεψαν για την απάντηση και τη βρήκαν στο ένατο λεπτό: ο Mehlem, άλλη μια νέα μεταγραφή, πέτυχε το πρώτο του γκολ. Ο πρώην παίκτης της Ντάρμσταντ, που στο παρελθόν είχε παίξει υπό τις οδηγίες του Βάλτερ, χρησιμοποίησε σοφά το σώμα του και έστειλε την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία.

Το επόμενο κραυγαλέο λάθος, ωστόσο, έκανε το 2-1 στο δέκατο λεπτό: ο τερματοφύλακας της Χαλ, Ρατσιόπι, έχασε την μπάλα μπροστά από την περιοχή του από πίσω πάσα, με αποτέλεσμα ο ΜακΝιλ να μην έχει παρά να στείλει την μπάλα στα άδεια δίχτυα. Έμελλε να παραμείνει μέχρι τέλους μια οριακή εκτός έδρας νίκη, με τον Ρολ να στερεί από τον Βάλτερ την πρώτη -αν και μη ρεαλιστική- ευκαιρία του για τον τίτλο

Η Χαλ θα προσπαθήσει να επανορθώσει το Σάββατο (4μμ), όταν θα ταξιδέψει στην Πλίμουθ, την οποία είχε κερδίσει από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ στην αρχή της σεζόν. Η Σέφιλντ στοχεύει να κάνει το ιδανικό ξεκίνημα την επόμενη μέρα (1μμ) στην έδρα της AFC Sunderland.