Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Φλικ σχολιάζει τους εκνευρισμούς γύρω από τον Γκιουντογάν

Ο Φλικ σχολιάζει τους εκνευρισμούς γύρω από τον Γκιουντογάν

Ακαμψός, αλλά επιτυχημένος. Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Χάνσι Φλικ, ξεκίνησε τη σεζόν με νίκη. Το γεγονός ότι ο Ιλκάι Γκουντογκάν δεν συμμετείχε τροφοδότησε τις φήμες για αποχώρηση του 33χρονου

Σίγουρα δεν μπορούσε να γίνει λόγος για μια επιβλητική επιτυχία. «Πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα», δήλωσε ο Χάνσι Φλικ μετά τη νίκη με 2:1 στη Βαλένθια το βράδυ του Σαββάτου, επαναλαμβάνοντας αυτό που είχε ήδη πει μετά την αποτυχημένη πρόβα τζενεράλε με τη Μονακό (0:3)

Το γεγονός ότι οι Καταλανοί έφυγαν με το μαύρο μάτι οφείλεται και στα τρελά τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ούγκο Ντούρο έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια στο 44ο λεπτό και λίγο αργότερα ο Γιάρεκ Γκασιορόφσκι έδιωξε λίγο άουτ ένα σουτ του Κασάδο της Μπαρτσελόνα.

Στην αντίπερα όχθη, ο τερματοφύλακας Marc-André ter Stegen έκανε ένα τραβηγμένο από τα μαλλιά λάθος, αλλά μετά το αριστερό σουτ του Hugo Duro, ο Pau Cubarsi έδιωξε την τελευταία στιγμή τη μπάλα από τη γραμμή. Στη συνέχεια, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε με την τελευταία ενέργεια πριν από το τελικό σφύριγμα για να κάνει το 1-1 – και να γυρίσει το παιχνίδι.

«Κάναμε περισσότερα λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Το γκολ λίγο πριν το ημίχρονο ήταν πολύ σημαντικό», δήλωσε ο Φλικ. «Στο δεύτερο ημίχρονο τα πήγαμε καλύτερα». Η Μπαρτσελόνα προηγείται ξεκάθαρα στα στατιστικά, με 18:6 σουτ στο τέρμα και 64% κατοχή μπάλας να μιλούν για τον εαυτό τους

Το γεγονός ότι ένα κολακευτικό πέναλτι ανέτρεψε την κατάσταση και ο Κουμπάρσι θα έπρεπε να είχε αποβληθεί με κίτρινη κάρτα στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου είναι επίσης μέρος της αλήθειας. Λίγο αργότερα, ο Φλικ απέβαλε τον 17χρονο από το γήπεδο. Ο προπονητής της Βαλένθια, Ρούμπεν Μπαράχα, έκανε λόγο για «ξεκάθαρη ενέργεια» κατά του Ούγκο Ντούρο και ότι δεν αναγνώρισε φάουλ στο πέναλτι. «Αυτά τα πράγματα το κάνουν δύσκολο»