Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Σαλάχ παραμένει ο τρόμος της Γιουνάιτεντ: Η Λίβερπουλ θριαμβεύει στο Μάντσεστερ

Η Λίβερπουλ FC παραμένει πλήρως σε καλό δρόμο. Την πρώτη πραγματική δοκιμασία υπό τον Άρνε Σλότ έκανε και η LFC στη νίκη της με 3-0 στο Μάντσεστερ. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ αποδείχθηκε για άλλη μια φορά το φάντασμα των «κόκκινων διαβόλων» με τρία γκολ

Δύο πρώην παίκτες της Μπάγερν ανακάλεσε στην αρχική ενδεκάδα ο προπονητής της Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ: Τόσο ο de Ligt όσο και ο Zirkzee έκαναν το ντεμπούτο τους στην αρχική ενδεκάδα μετά την καλοκαιρινή τους μετακίνηση στο Μάντσεστερ. Ενώ ο επιθετικός πήρε λίγες μπάλες, ο κεντρικός αμυντικός είχε πολλά να κάνει στα πρώτα λεπτά – και λίγη τύχη: ένα γκολ του Alexander-Arnold ακυρώθηκε από το VAR επειδή ο Σαλάχ ήταν ακόμα λίγο πάνω στη μπάλα όταν ο Λουίς Ντίαζ χτύπησε το δοκάρι προηγουμένως – και ήταν οφσάιντ (6ο λεπτό).

Οι δύο αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τον ρυθμό της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι επικεντρώθηκαν στην άμυνα και ουσιαστικά δεν δέχτηκαν πολλά – πριν κόψουν το δρόμο τους στο πρόσωπο του Κασεμίρο. Ο Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός έκανε μια μοιραία λάθος πάσα στην ανάπτυξη, την οποία ο Γκράβενμπερτς ανέκοψε και τελικά έδωσε στον Σαλάχ. Μετά από την ευαίσθητη σέντρα του τελευταίου, τόσο ο Szoboszlai όσο και ο Luis Diaz ήταν εντελώς αμαρκάριστοι και ο Κολομβιανός έκανε το νεύμα για να πάρει το προβάδισμα (35′).

Λάθος Καζεμίρο, ασίστ Σαλάχ, γκολ Λουίς Ντίαζ: Το μοτίβο αυτό επαναλήφθηκε μόλις επτά λεπτά αργότερα. Αυτή τη φορά, ο σκόρερ κέρδισε μόνος του την μπάλα απέναντι στον τεμπέλη Καζεμίρο και τελείωσε την πάσα του Σαλάχ με ακριβές απευθείας σουτ στη δεξιά γωνία για να ισοφαρίσει το σκορ στο ημίχρονο (42′). Ήταν ένα ωραίο αποτέλεσμα για τους αποτελεσματικούς Κόκκινους, με τη Γιουνάιτεντ να μένει εντελώς ακίνδυνη εκτός από ένα σουτ του Μαζραουί (39′).

Τρίτος πόντος: Ο Σαλάχ παραμένει το φάντασμα της Γιουνάιτεντ

Ο Καζεμίρο υπέστη το μέγιστο πέναλτι, ο εξάρι αναγκάστηκε να μείνει στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα και αντικαταστάθηκε από τον 20χρονο ντεμπούτο στην Premier League Κόλιερ. Ο γηγενής παίκτης είχε άμεση συμμετοχή στην καλύτερη ευκαιρία της Ζίρκζεϊ για τη Γιουνάιτεντ (52′), αλλά χρειάστηκε να γίνει μάρτυρας και μιας ακόμη γκάφας συμπαίκτη του: Αυτή τη φορά, ο Μαϊνού έχασε άσχημα την μπάλα, κάτι που η Λίβερπουλ τιμώρησε ανελέητα για άλλη μια φορά, επιτρέποντας αυτή τη φορά στον διπλή ασίστ Σαλάχ να διαμορφώσει το 3-0 με άψογο απευθείας σουτ του Ζομπόζλαϊ (56′).

Αυτό ήταν το 15ο γκολ του επιθετικού της LFC στα τελευταία δώδεκα ανταγωνιστικά παιχνίδια με τη Μαν Γιουνάιτεντ. Ο μπαμπούλας των «κόκκινων διαβόλων» θα μπορούσε μάλιστα να είχε προσθέσει στο ενεργητικό του δύο φορές μετά το γκολ του, αλλά έχασε καλές ευκαιρίες απέναντι σε μια άμυνα της Γιουνάιτεντ που πλέον κολυμπούσε (57′, 58′). Η Μάντσεστερ ήταν πλέον τουλάχιστον λίγο καλύτερα στο παιχνίδι επιθετικά, αλλά ο Ζίρκιζε έχασε άλλες δύο ευκαιρίες από κοντά (63ο, 78ο) για να δεχτεί το πρώτο γκολ της Λίβερπουλ στη σεζόν. Έτσι, η ομάδα του Άρνε Σλότ εξακολουθεί να έχει καθαρό σκορ μετά από τρία παιχνίδια φέτος

Ο επόμενος αγώνας των «κόκκινων διαβόλων» μετά τη διεθνή διακοπή είναι εκτός έδρας με την ανεβασμένη Southampton FC (14 Σεπτεμβρίου, 13.30), ενώ η Λίβερπουλ φιλοξενεί τη Nottingham Forest δυόμισι ώρες αργότερα (16.00)