Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟι παίκτες μπάσκετ της Ulm ξεκινούν νικηφόρα

Οι παίκτες μπάσκετ της Ulm ξεκινούν νικηφόρα

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησαν τη νέα σεζόν του Eurocup οι καλαθοσφαιριστές της ratiopharm Ulm.

Την Τρίτη, οι πρωταθλητές Γερμανίας επικράτησαν με 80:70 (42:38) της Dolomiti Energia Trento. Ο Trevion Williams κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Ουλμ ξεκίνησε φουριόζα με ένα σερί 8-0, αλλά στη συνέχεια έχασε επτά συνεχόμενα σουτ εντός πεδιάς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι σκόραραν συχνά με γρήγορες επιθέσεις μετά την κατάκτηση της μπάλας, ο Τζορτζίνιο οδήγησε την Ουλμ στο ντεμπούτο του στο 42:38 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του προπονητή Άντον Γκάβελ συνέχισε να απομακρύνεται και η διαφορά των οκτώ πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν η μεγαλύτερη του αγώνα μέχρι στιγμής. Στην τελευταία περίοδο, η Ουλμ διατήρησε το προβάδισμά της. Ο Ντακότα Ματίας, που έπαιξε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε το τρίτο του τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος και έδωσε στην Ουλμ το αποφασιστικό προβάδισμα με 77-66. Ο Mathias σημείωσε συνολικά 18 πόντους.

Η Ουλμ είναι μόνιμη φιλοξενούμενη στο EuroCup, οι Σουαβοί συμμετέχουν στη διοργάνωση για ένατη συνεχόμενη χρονιά. Την περασμένη σεζόν, η ομάδα του Γκαβέλ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά. Την Τετάρτη, η Veolia Towers Hamburg θα είναι η δεύτερη γερμανική ομάδα που θα συμμετάσχει στη διοργάνωση.

ratiopharm Ulm – Dolomiti Energia Trient/Ιταλία 80:70 (42:38)
Καλύτεροι σκόρερ ratiopharm Ulm: Mathias (18), Williams (13), de Paula (11)
Τρέντο: Alviti (15), Grazulis (14), Baldwin (11), Hubb (10)