Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟι αδελφοί Βάγκνερ ξεπέρασαν τους Χιτ με το Ορλάντο - ντα Σίλβα...

Οι αδελφοί Βάγκνερ ξεπέρασαν τους Χιτ με το Ορλάντο – ντα Σίλβα κάνει ντεμπούτο

Τα αδέρφια Βάγκνερ ξεκίνησαν δυναμικά τη νέα σεζόν με τους Ορλάντο Μάτζικ. Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, οι Μάτζικ επικράτησαν ξεκάθαρα με 116:97 των Μαϊάμι Χιτ. Ο Τρίσταν ντα Σίλβα κάνει το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ στις καθυστερήσεις του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι από το Ορλάντο κέρδισαν την τρίτη περίοδο με 39:18, αφού προηγούνταν με μόλις τέσσερις πόντους διαφορά στην ανάπαυλα. Ο Paolo Banchero πέτυχε τους δώδεκα από τους 33 πόντους του (12/24 FG, συν 11 ριμπάουντ) σε αυτά τα δώδεκα λεπτά, ενώ ο Franz Wagner πρόσθεσε 23 πόντους (10/16 FG), τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε μόλις 23 λεπτά. Οι υπηρεσίες του δεν χρειάστηκαν για περισσότερο διάστημα- ο Βερολινέζος είχε ελαφρά προβλήματα με φάουλ στη δεύτερη περίοδο.

Μετά από μια αδύναμη προετοιμασία, πάντως, ο 23χρονος έδειξε αισθητή βελτίωση και έβαλε και τρία από τα έξι τρίποντά του. Γενικά τα πράγματα πήγαν πολύ καλά για τους Μάτζικ από έξω. Τα 18 από τα 49 μακρινά σουτ πέρασαν μέσα από τη στεφάνη, με τον Γκάρι Χάρις (18) να αξιοποιεί τα έξι από αυτά. Έτσι, δεν είχε σημασία που η νέα μεταγραφή του Kentavious Caldwell-Pope (3, 0/5 FG) δεν ήταν ακόμα η ώθηση που ήλπιζαν.

Ο Μόριτζ Βάγκνερ ήρθε ως συνήθως από τον πάγκο του Ορλάντο, πετυχαίνοντας επτά πόντους (2/4 FG), μαζεύοντας έξι ριμπάουντ και προσθέτοντας δύο ασίστ. Το Ορλάντο προηγήθηκε μέχρι και με 32 πόντους και οι πρώτοι φίλαθλοι των Χιτ πήραν το δρόμο για το σπίτι τους οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Έτσι, έχασαν το ντεμπούτο στο ΝΒΑ του Τριστάν ντα Σίλβα, ο οποίος μπήκε μόνο στα τελευταία πέντε λεπτά και προς το παρόν δεν ανήκει στο κανονικό ροτέισον. Το νούμερο 18 της επιλογής δεν κατάφερε να σκοράρει και έχασε το μοναδικό του σουτ από μακριά

Οι Miami Heat απογοητεύουν μετά τη διακοπή

Ο σούπερ σταρ του Μαϊάμι Τζίμι Μπάτλερ ήταν ιδιαίτερα απογοητευτικός, σημειώνοντας μόλις τρεις πόντους (1/8 FG) σε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά. Ο συμπαίκτης του Bam Adebayo (9, 1/5 FG, 7/10 FT) δεν ήταν επίσης παράγοντας. Πρώτος σκόρερ των Heat ήταν ο playmaker Terry Rozier (19, 5/15), αλλά και αυτός δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν μόλις στο 39% των σουτ τους, ενώ δέχτηκαν και 18 επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία το Ορλάντο χρησιμοποίησε για να δημιουργήσει 25 πόντους.

Οι Heat επιστρέφουν στη δράση το βράδυ της Κυριακής, όταν η ομάδα του προπονητή Erik Spoelstra θα αντιμετωπίσει τους Charlotte Hornets, οι οποίοι κάπως αναπάντεχα κέρδισαν στο πρώτο παιχνίδι τους τους Houston Rockets (110-105). Το Ορλάντο έχει εντός έδρας παιχνίδι με τους Brooklyn Nets του Dennis Schröder μια μέρα νωρίτερα, όπου τέσσερις Γερμανοί θα μπορούσαν να παίξουν ταυτόχρονα για πρώτη φορά στην ιστορία του ΝΒΑ.