Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜετά από 13 παιχνίδια χωρίς ήττα: Η Κολόμβος σοκάρει τον Λλορίς και...

Μετά από 13 παιχνίδια χωρίς ήττα: Η Κολόμβος σοκάρει τον Λλορίς και τη LAFC

Έξι γκολ, τρεις κόκκινες κάρτες και ένα σπασμένο σερί: Τα είχε όλα η αναμέτρηση ανάμεσα στην Los Angeles FC και την Columbus Crew για την 24η αγωνιστική του MLS.

Το στήθος της LAFC δεν θα μπορούσε να είναι πολύ πιο πλατύ ενόψει του αγώνα με την Columbus Crew: η ομάδα με επικεφαλής τον παλαίμαχο αμυντικό της Ανόβερο 96, Steven Cherundolo, δεν είχε χάσει σε 13 συνεχόμενα παιχνίδια και θρονιάστηκε στην κορυφή της Δυτικής Διάσκεψης του MLS – ενώ οι αντίπαλοί της από το Οχάιο βρίσκονταν στην τρίτη θέση της Ανατολής πίσω από την FC Cincinnati και την Inter Miami του Lionel Messi.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν εντυπωσιάστηκαν και ανάγκασαν τον τερματοφύλακα του Λος Άντζελες και παγκόσμιο πρωταθλητή Ούγκο Λλορίς σε μια δυνατή απόκρουση από νωρίς με την αιχμηρή κεφαλιά του Κούτσο (5′). Αν και τα φαβορί είχαν επίσης τις ευκαιρίες τους (Μπουάνγκα, 5, Καμαρά, 14), το Κολόμπους σόκαρε το Λος Άντζελες στο 38ο λεπτό ενός κατά τα άλλα ήσυχου πρώτου ημιχρόνου: ο Ραμίρεζ είχε πάρα πολύ χώρο στην περιοχή των πέντε μέτρων και ο Λλορίς ήταν εντελώς ανίσχυρος από τόσο κοντινή απόσταση.

Ο Κούτσο νικάει φανταστικά τον Λλορίς

Ο Cucho όμως ήταν αυτός που σίγησε τους οπαδούς των γηπεδούχων δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο επιθετικός πέτυχε ένα ονειρικό γκολ. Με δεξί πόδι από τη δεξιά γωνία του πέναλτι, ο Κολομβιανός έστειλε την μπάλα πάνω από τον Lloris και στην αριστερή γωνία (56′). Το βολέ του Φαρσί στο ξύλο μετά από ανεπιτυχή απομάκρυνση έδωσε το έναυσμα για την επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων και ο Ρόσι τελείωσε με ακρίβεια απέναντι στην πρώην ομάδα του για το 3-0 (60′).

Για να χειροτερέψουν τα πράγματα για τους Καλιφορνέζους, ο Παλένσια αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά την ακύρωση του γκολ του Μπουοάνγκα ως οφσάιντ (79′) και το Λος Άντζελες έμεινε με δέκα παίκτες από το 83ο λεπτό και μετά. Ο Ραμίρεζ με κεφαλιά έστειλε το πέναλτι που ακολούθησε στη μακρινή γωνία (84′), πράγμα που σήμαινε ότι οι γηπεδούχοι είχαν πλέον μόνο να περιορίσουν τη ζημιά – και ο Ορντάζ έκανε ακριβώς αυτό. Μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του ως αλλαγή, εκμεταλλεύτηκε μια απρόσεκτη απομάκρυνση του τερματοφύλακα της Crew, Schulte, και με πλασέ έκανε το 1:4 (85′).

Δύο συνεχόμενες κόκκινες κάρτες – LAFC: τέλος το αήττητο σερί

Στο 89ο λεπτό, ο Ματάν διαμόρφωσε το τελικό 5:1 μετά από λάθος στη μη συγκεντρωμένη μεσοεπιθετική λειτουργία της LAFC σε αυτή τη μέρα. Αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα: ο Χινέστροζα πήρε παιχνιδιάρικα χρόνο από το ρολόι, κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον Σεγκούρα και τον παρακίνησε να κάνει ένα ρουσφετολογικό φάουλ. Ακολούθησε συμπλοκή, κατά την οποία ο Μουρίγιο υπερασπίστηκε με τα χέρια τους συμπαίκτες του και ο Χιντεστρόζα του ξέφυγε ελάχιστα με γροθιά – ο διαιτητής Lukasz Szpala έδειξε και στους δύο την απευθείας κόκκινη (90.+7). Το δυσάρεστο τέλος ενός θεαματικού αγώνα

Το υπέροχο αήττητο σερί των Καλιφορνέζων τελείωσε, αλλά ο Lloris και η παρέα του παραμένουν ισόβαθμοι με τη Real Salt Lake και με ένα παιχνίδι στο χέρι στην κορυφή του πίνακα της Δυτικής Περιφέρειας