Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Χέμνιτς απομακρύνεται νωρίς και προκρίνεται στα ημιτελικά

Η Χέμνιτς απομακρύνεται νωρίς και προκρίνεται στα ημιτελικά

Στη μονομαχία για τα ημιτελικά των πλέι οφ της BBL, η Ράστα Βέχτα βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ με 1-2 από την κάτοχο του Κυπέλλου Ευρώπης Κέμνιτς, αλλά οι συσχετισμοί δυνάμεων ξεκαθάρισαν και πάλι στο τέταρτο παιχνίδι

Η Chemnitz έκρινε τη σειρά των προημιτελικών best-of-five με 3:1 υπέρ της με μια αδιαμφισβήτητη νίκη με 84:67 (44:26) στη νεοφώτιστη Rasta Vechta και, μετά την ήττα στη δεύτερη αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τώρα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Τα θεμέλια γι’ αυτό έθεσε το πειστικό πρώτο ημίχρονο των Νάινερς, οι οποίοι είχαν ήδη προβάδισμα 18 πόντων στην ανάπαυλα και κατάφεραν να το διατηρήσουν με αρκετή άνεση. “Η ένταση είναι πολύ καλή”, δήλωσε ο γκαρντ των Νάινερς Ντόμινικ Λόκχαρτ στο ημίχρονο στην εκπομπή “Dyn”, προσθέτοντας ότι ήταν “θέμα δύναμης. Όποιος παίξει με μεγαλύτερη ένταση θα κερδίσει.”

Η Άλμπα Βερολίνου περιμένει

Ηταν οι Νίνερς με τον πρώτο σκόρερ τους Τζεφ Γκάρετ (19 πόντοι), αν και η Βέχτα πλησίασε λίγο πιο κοντά σε κάποιες στιγμές. Η Κέμνιτς είχε χάσει πέρυσι από τη Βόννη στα προημιτελικά (0:3).

Στην τετράδα περιμένει τώρα η Άλμπα Βερολίνου, με την πρώην πρωταθλήτρια της σειράς να κερδίζει εκπληκτικά την Telekom Baskets Bonn σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια.

Για τη Βέχτα, από την άλλη πλευρά, μια σπουδαία σεζόν ως ανεβασμένη ομάδα τελειώνει στα προημιτελικά. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι οπαδοί με τα πορτοκαλί τίμησαν την επίδοση της σεζόν με ένα standing ovation που διήρκεσε αρκετά λεπτά.