Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Πρέμιερ Λιγκ απομακρύνεται: Οι ακίνδυνοι Σπερς έχασαν από την Τσέλσι

Η Πρέμιερ Λιγκ απομακρύνεται: Οι ακίνδυνοι Σπερς έχασαν από την Τσέλσι

Η Τότεναμ Χότσπερς έχασε από την Τσέλσι FC και έχασε τις θέσεις του Champions League. Σχεδόν καμία επιθετική απειλή και δύο γκολ που δέχθηκε από στημένες φάσεις οδήγησαν στην ήττα από τους Μπλε

Στην κούρσα για τις θέσεις του Champions League, η Τότεναμ χρειαζόταν απεγνωσμένα βαθμούς για να μειώσει τη διαφορά από την Άστον Βίλα που βρίσκεται στην τέταρτη θέση. Ο Werner και ο Davies έλειπαν λόγω τραυματισμού από τον επαναληπτικό στο Stamford Bridge, ενώ οι Bentancur, Maddison και Höjbjerg ήταν στον πάγκο. Ο προπονητής των Σπερς, Ανζέ Ποστέκογλου, ξεκίνησε τους Έμερσον Ρουαγιάλ, Μπισούμα, Σαρά, Τζόνσον και Ριτσάρλισον μετά την ήττα με 3-2 από την Άρσεναλ.

Η Τσέλσι -με μόνο τον Γκίλχριστ στη θέση του τραυματία Τιάγκο Σίλβα μετά την ισοπαλία 2-2 με την Άστον Βίλα- ξεκίνησε καλύτερα στην έδρα της. Οι Μαντουέκε και Μούντρικ κατέβηκαν στις πτέρυγες με αρκετό ρυθμό και δημιούργησαν επανειλημμένα κινδύνους. Ο τελευταίος δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Τζάκσον. Ο επιθετικός νίκησε τον Βικάριο στην εστία των Σπερς, αλλά ο φαν ντε Βεν απέκρουσε δυνατά με συρτό μαρκάρισμα (5′).

Ο Χλόμπα ανταμείβει τους καλύτερους Μπλε

Τα Σπερς δεν είχαν δημιουργικότητα στην επίθεση. Ο πρώτος σκόρερ Σον δεν είχε σχεδόν καθόλου δράση στο πρώτο ημίχρονο και οι σέντρες του πιο δραστήριου παίκτη των φιλοξενούμενων Τζόνσον αναχαιτίζονταν ως επί το πλείστον. Η Τσέλσι, από την άλλη πλευρά, αρχικά πλησίασε -ο Μαντουέκε έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία (23′) – και λίγο αργότερα πήρε το προβάδισμα: ο Τσαλομπάχ πήρε την κεφαλιά πολύ ελεύθερα από το ελεύθερο σουτ του Γκάλαχερ στην μακρινή γωνία μέσω του Βικάριο (24′).

Τα “σπιρούνια” δεν δημιούργησαν επικίνδυνες επιθετικές κινήσεις μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Sarr είχε την καλύτερη ευκαιρία από φάση διαρκείας (45.+2), αφού ο Romero είχε πιάσει την κεφαλιά λίγο άουτ από ελεύθερο σουτ (38′). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το μειονέκτημα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου

Ακατέργαστα παραμένουν τα σπιρούνια – Αυξάνεται ο Τζάκσον

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και με γρήγορη φάση και προς τις δύο κατευθύνσεις, καθώς οι Σπερς και οι επιθετικοί τους παίκτες Son και Richarlison ήταν πλέον πολύ πιο δραστήριοι από ό,τι ήταν σε μεγάλα διαστήματα του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, συνέχισαν να χάνουν ξεκάθαρες ευκαιρίες. Η έλλειψη επίθεσης συνεχίστηκε και μετά το δεύτερο γκολ των Μπλε – ο Τζάκσον έπιασε την κεφαλιά μετά από το ελεύθερο σουτ του Πάλμερ που κόντραρε στο οριζόντιο δοκάρι (72′) – και η νίκη της Τσέλσι δεν κινδύνευε πλέον.

Η ήττα αφήνει την Τότεναμ επτά βαθμούς μακριά από την τέταρτη θέση του Champions League. Και οι δύο ομάδες συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους την επόμενη Κυριακή: η Τσέλσι υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ στις 15:00 και τα Σπερς την Λίβερπουλ FC (17:30).