Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ νέα μεταγραφή της Μπάγερν, Olise, πετυχαίνει ένα ονειρικό γκολ στο Ολυμπιακό...

Η νέα μεταγραφή της Μπάγερν, Olise, πετυχαίνει ένα ονειρικό γκολ στο Ολυμπιακό τεστ

Η γαλλική ομάδα νίκησε με 7-0 τη Δομινικανή Δημοκρατία σε δοκιμαστικό αγώνα για τους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Ιδιαίτερα εντυπωσιακός ήταν το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μπάγερν Μονάχου, ο Μίκαελ Ολίσε

Ο προπονητής Τιερί Ανρί έστειλε από την αρχή πέντε παίκτες της Bundesliga στον αγωνιστικό χώρο: οι Κίλιαν Σιλντίλια, Καστέλο Λουκέμπα, Μανού Κονέ, Έντσο Μιλλό και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μπάγερν, Μίκαελ Ολίσε, είχαν την ευκαιρία να συστηθούν για το τουρνουά του Παρισιού απέναντι στην επιλογή της Δομινικανής Δημοκρατίας στην Τουλόν.

Και σίγουρα το έκαναν: ο Μιλλό της Στουτγάρδης έκανε την αρχή, όταν με βολέ από αριστερά μέσα στην περιοχή του πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην Equipe Tricolore (19ο λεπτό). Ο αρχηγός Αλεξάντρ Λακαζέτ πρόσθεσε μόλις ένα ακόμη γκολ πριν από την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Ολίσε ανέβασε στροφές από την επανέναρξη, πετυχαίνοντας δύο γκολ

Ο Ολίσε παίρνει πλήρες ρίσκο – με επιτυχία

Για το πρώτο γκολ, το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να σπρώξει πάνω από τη γραμμή μια τέλεια σέντρα του Λακαζέτ (51ο), αλλά λίγη ώρα αργότερα, στη συνέχεια, πήρε μια σύντομη αμυντική ενέργεια από περισσότερα από 20 μέτρα σε πλήρη φόρα και σούταρε στη γωνία για να κάνει το 5:0 (55ο).

Τελικά, η ομάδα του Χένρι κέρδισε το τεστ απέναντι στη Δομινικανή Δημοκρατία με το καθαρό 7:0, με τον Ραγιάν Τσερκί, ο οποίος έχει συνδεθεί με την BVB, να πετυχαίνει το τελευταίο γκολ στο τελευταίο λεπτό. Έτσι, η γαλλική ομάδα θα πάει με τον αέρα της ουράς στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Γαλλία θα δώσει ένα ακόμη τεστ την ερχόμενη Τετάρτη, απέναντι στην Ιαπωνία, πριν τα πράγματα σοβαρευτούν μια εβδομάδα αργότερα, στις 24 Ιουλίου, απέναντι στις ΗΠΑ στη Μασσαλία.