Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήBasketballΕυτυχισμένο τέλος μετά από χτύπημα μεγατόνων: Saraf και Jessup οδήγησαν την Ulm...

Ευτυχισμένο τέλος μετά από χτύπημα μεγατόνων: Saraf και Jessup οδήγησαν την Ulm στη νίκη στην Πολωνία

Η

Ratiopharm Ulm πραγματοποίησε μια δυναμική εμφάνιση στο τελευταίο διάστημα και κατέκτησε τη νίκη στην πρεμιέρα του EuroCup. Η ομάδα της Ουλμ επικράτησε με 96:93 μετά από παράταση της πρωταθλήτριας Πολωνίας Trefl Sopot

Ο άνθρωπος της βραδιάς ήταν ο Justinian Jessup, ο οποίος πέτυχε τους καθοριστικούς πόντους με το έκτο του τρίποντο στο παιχνίδι δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της παράτασης. Με 20 πόντους (7/14 FG), ο Αμερικανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το 40λεπτο.

Ωστόσο, η ομάδα του προπονητή Τάι Χάρελσον γύρισε το παιχνίδι με μια δυναμική εμφάνιση. Με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Ουλμ πήρε ξανά το προβάδισμα για πρώτη φορά από τα πρώτα λεπτά, όταν ο Μπεν Σάραφ έκανε τα μαγικά του στον αιφνιδιασμό και τροφοδότησε τον εντελώς ελεύθερο Αλφόνσο Πλάμερ για λέι απ. Ωστόσο, ο Πλάμερ έκανε μια τεράστια γκάφα λίγο αργότερα, όταν εξασφάλισε το ριμπάουντ, αλλά στη συνέχεια πέταξε τη μπάλα στον αντίπαλό του και η Σόποτ κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Παρά τη συγκλονιστική στιγμή, η Ουλμ κράτησε εκεί τα νεύρα της και πήρε τη νίκη παρά την εν πολλοίς αδύναμη εμφάνιση. Ο Σαράφ έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους (7/17 FG) και δέκα ασίστ, αλλά έχασε αρκετές φορές την κατοχή της μπάλας, ειδικά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, πριν οι Ισραηλινοί πάρουν τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο 15λεπτο. Ο δεύτερος νεαρός, ο Νόα Εσένγκουε (18, 7/11, 6 ριμπάουντ), έκανε επίσης ένα καλό παιχνίδι

Ο Μπεν Σάραφ ανεβάζει στροφές στην τέταρτη περίοδο

Πάντως, ήταν πολύ ανώμαλο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν το παιχνίδι τους για μεγάλο χρονικό διάστημα, ειδικά στην επίθεση, και δέχτηκαν 32 πόντους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα απλά φάουλ και τα προβλήματα συντονισμού έδωσαν πολλούς εύκολους πόντους στον πολωνικό σύλλογο, ο οποίος κατάφερε να πετύχει επανειλημμένα καρφίτσες από τη γραμμή του τριπόντου όσο προχωρούσε το παιχνίδι.

Δεν βοήθησε τους πρωταθλητές Γερμανίας του 2023 το γεγονός ότι η Σόποτ κατάφερε να μαζέψει μόλις εννέα πόντους στη δεύτερη περίοδο. Οι Σουάβοι του Δούναβη έριξαν μόλις τρία από τα 15 τρίποντά τους στο πρώτο 20λεπτο. Ο Τζέσαπ ήταν ο μοναδικός παίκτης που βρήκε στόχο στο πρώτο ημίχρονο, με τους υπόλοιπους να έχουν 0/10.

Ωστόσο, καθώς και οι Πολωνοί έκαναν περισσότερα λάθη και δέχτηκαν περιττά λάθη όσο προχωρούσε η περίοδος, η άλλοτε διψήφια διαφορά μειώθηκε σε μόλις τρεις πόντους (38:41). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να μην μπορούν να βρουν το ρυθμό τους. Πολλά παρέμειναν αποσπασματικά και η απουσία των Τόμι Κλέπεϊς και Καρίμ Τζάλοου ήταν σαφώς αισθητή. Δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου εύκολοι πόντοι στη ζώνη, ενώ η Σόποτ ζεστάθηκε ξανά. Το παιχνίδι γύρισε μόνο όταν ο Σαράφ οδήγησε περισσότερο στο καλάθι και η άμυνα ανέβασε την έντασή της.

Η Ουλμ θα παίξει για πρώτη φορά εντός έδρας το Σάββατο και στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει την FIT/One Würzburg Baskets στις 18:30 για τη δεύτερη αγωνιστική της BBL. Υπάρχει επίσης ένα εντός έδρας παιχνίδι για το EuroCup την επόμενη Τρίτη. Επισκέπτης θα είναι η Joventut Badalona, η οποία κέρδισε την Hapoel Tel Aviv με τον Patrick Beverley και τον πρώην παίκτη της Ulm Bruno Caboclo την πρώτη αγωνιστική.