Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕντυπωσιακό γκολ στο ντεμπούτο του Βολφ - Σπάει το σερί της Ίντερ...

Εντυπωσιακό γκολ στο ντεμπούτο του Βολφ – Σπάει το σερί της Ίντερ χωρίς τον Μέσι

Ακόμα και χωρίς γκολ και Λιονέλ Μέσι, η Ίντερ Μαϊάμι υπερασπίστηκε το προβάδισμά της στην κορυφή του πίνακα του MLS. Υπήρχε λόγος να πανηγυρίζουν οι Σάντρο Σβαρτς και Χάνες Βολφ

Το 2019, ο Hannes Wolf άφησε την RB Salzburg ως ανερχόμενος νεαρός για να κατακτήσει τη γερμανική Bundesliga. Ωστόσο, ούτε η RB Leipzig ούτε η Borussia Mönchengladbach ήθελαν να πετύχει αυτή την προσπάθεια. Τον περασμένο Ιανουάριο, λοιπόν, ο 25χρονος σήμερα Αυστριακός ξεκίνησε ένα νέο κεφάλαιο, τόλμησε να πάει στις ΗΠΑ – και έκτοτε είναι και πάλι περιζήτητος.

Το βράδυ της Παρασκευής (CEST), μπήκε στον αγωνιστικό χώρο της New York City FC στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του MLS και σκόραρε για πρώτη φορά. Και όχι τυχαία: στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Philadelphia Union, ο Wolf μετέτρεψε ένα ελεύθερο σουτ σχεδόν απευθείας από τη δεξιά γωνιακή σημαία βαθιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το αριστερό του σουτ κατέληξε ιδανικά στην πάνω αριστερή γωνία της εστίας με τη βοήθεια του εσωτερικού του δοκαριού.

Το σκορ ήταν 2:0 και τελικά η Wolf & Co. επικράτησε με 2:1. Η NYCFC, που είχε χάσει ξεκάθαρα τα πλέι οφ την περασμένη σεζόν, ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας. Οι εννέα πρώτοι φτάνουν στον νοκ άουτ γύρο μετά την κανονική περίοδο

Ο Μέσι λείπει λόγω τραυματισμού – Forsberg & Co. σκοράρουν ξανά τέσσερις φορές

Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει η Ίντερ Μαϊάμι, η οποία μετά από πέντε σερί νίκες με τουλάχιστον τρία γκολ έκαστη δεν είχε τύχη μπροστά στο τέρμα αυτή τη φορά. Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος δεν ταξίδεψε λόγω τραυματισμού στο πόδι που υπέστη στην προηγούμενη νίκη με 3-2 στο Μόντρεαλ, η πρωτοπόρος αρκέστηκε στην ισοπαλία 0-0 στην ουραγό Ορλάντο Σίτι, αλλά τουλάχιστον διεύρυνε το αήττητο σερί της σε οκτώ παιχνίδια

Πιο κοντινή αντίπαλος του Μαϊάμι – τρεις βαθμούς πίσω με ένα παιχνίδι στο χέρι – παραμένει η FC Cincinnati μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Atlanta United. Πίσω τους, οι New York Red Bulls διεκδίκησαν εκ νέου την τρίτη θέση. Μετά από ένα καλό ξεκίνημα στη σεζόν, η ομάδα του Σάντρο Σβαρτς είχε μείνει πρόσφατα τέσσερις συνεχόμενες φορές χωρίς νίκη -μεταξύ των οποίων και το 2:6 στο Μαϊάμι-, αλλά έβαλε τέλος στην κρίση αποτελεσμάτων το Σαββατοκύριακο με τη νίκη 4:2 επί της Νέας Αγγλίας και τώρα έκανε το καλύτερο: Μια νίκη με 4-1 στην DC United, στην οποία ο Emil Forsberg σημείωσε μια ασίστ.