Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑπογοήτευση στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος: Μόνο ισοπαλία στη Μαγιόρκα για τη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να ξεκινήσει καλά τη νέα σεζόν της La Liga. Το σύνολο των βασιλικών αστέρων αναδείχθηκε μόνο ισόπαλο 1-1 στη Μαγιόρκα

Τέσσερις ημέρες μετά τον θρίαμβο στο UEFA Super Cup, η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε αντιμέτωπη με την πρεμιέρα της στη La Liga. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, που δεν έκανε καμία αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα, ταξίδεψε στο νησί των διακοπών της Μαγιόρκα για την 1η αγωνιστική, όπου ο Mbappé, που αποκτήθηκε το καλοκαίρι, έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Η RCD ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στη Ρεάλ να πάρει την μπάλα στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, η αρχική της υπεροχή οδήγησε μόνο σε ένα επικίνδυνο σουτ του Σάμουελ Κόστα, το οποίο ο Κουρτουά έδιωξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (6′). Μόνο τότε η Ρεάλ άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της, αλλά οι «ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα με το πρώτο τους σουτ προς την εστία – ο Ροντρίγκο έστειλε ένα ονειρεμένο σουτ στη δεξιά γωνία (13′).

Από εκεί και πέρα, ήταν μόνο οι 15 φορές νικητές του Champions League, οι οποίοι συνδυάζονταν γύρω από την περιοχή του πέναλτι με δελεαστική ευκολία. Ο Ροντρίγκο (19ο), ο Ρούντιγκερ (22ο) και ο Mbappé (25ο) είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά το δεύτερο γκολ δεν έμελλε να έρθει πριν από την ανάπαυλα. Εν τω μεταξύ, η καλύτερη ευκαιρία της Μαγιόρκα έπεσε στον Μουρίκι, ο οποίος παραλίγο να εκμεταλλευτεί μια γκάφα του Κουρτουά (43′).

Ο Muriqi πιάνει τη Ρεάλ στα κρύα του λουτρού μετά την ανάπαυλα

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, η Μαγιόρκα ήταν αυτή που βγήκε καλύτερα από την ανάπαυλα. Και αυτή τη φορά η RCD ήξερε πώς να το εκμεταλλευτεί: Μετά από κόρνερ του Ροντρίγκες, ο Μουρίκι με κεφαλιά πέτυχε την ισοφάριση (53′). Ήταν απόλυτα άξια σε αυτό το σημείο, καθώς η Ρεάλ άργησε πολύ να ξαναβρεί τον ρυθμό της – μέχρι το 63ο λεπτό και ένα επικίνδυνο σουτ του Mbappé. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γάλλος ήταν και πάλι αυτός που δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκριφ.

Η Ρεάλ επένδυσε πλέον περισσότερο στην αναζήτηση και πάλι του πρώτου γκολ, αλλά η Μαγιόρκα έδινε πάντα γερή μάχη και έτρεχε την μπάλα εξίσου ευνοϊκά. Έτσι, στην τελική φάση δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου μπροστά από την εστία του Greif, ο οποίος χρειάστηκε να αποκρούσει μόνο μια μακρινή προσπάθεια του αναπληρωματικού Modric (82′).

Μετωπικό φάουλ του Μεντί

Στην αντίπερα όχθη, η RCD είχε ακόμη δύο ευκαιρίες για την τυχερή γροθιά, αλλά οι Morlanes (88′) και Sanchez (90′) σούταραν πολύ βιαστικά. Η απογοήτευση της Ρεάλ μεγάλωνε όσο περνούσε το παιχνίδι και, λίγο πριν το τέλος, ο Μεντί αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για κλωτσιά του Μουρίκι από πίσω (90.+7). Ήταν το τέλος ενός κακού ξεκινήματος της σεζόν 2024/25 της La Liga από την πλευρά των «ασπρόμαυρων». Η Μαγιόρκα, εν τω μεταξύ, άξιζε και με το παραπάνω τον πόντο της.

Η Ρεάλ υποδέχεται την ανεβασμένη Βαγιαδολίδ στο Σαντιάγο Μπερναμπέου την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή, 17:00). Η Μαγιόρκα ταξιδεύει στην Οσασούνα το Σάββατο (5μμ)