Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑποβολή Μπούσκετς: Το Μαϊάμι πέφτει στο Σινσινάτι

Αποβολή Μπούσκετς: Το Μαϊάμι πέφτει στο Σινσινάτι

Χωρίς τους Λιονέλ Μέσι, Λουίς Σουάρες και Ζόρντι Άλμπα, η Ίντερ Μαϊάμι δεν κατάφερε να επηρεάσει στο παιχνίδι κορυφής του MLS στο Σινσινάτι και έχασε την κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας από τους αντιπάλους της

Με ηγέτη το μονοκόμματο δίδυμο του Yuya Kubo, που κάποτε είχε συμβόλαιο με την 1. FC Nürnberg, και του παραγωγικού Luciano Acosta (ένα γκολ, δύο ασίστ), η FC Cincinnati επιβλήθηκε 6:1 της Inter Miami στο κορυφαίο παιχνίδι της Ανατολικής Περιφέρειας του MLS και πήρε την πρώτη θέση από τους υποδεέστερους αντιπάλους της, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τα αστέρια τους Lionel Messi, Luis Suarez (αμφότεροι στο Κόπα Αμέρικα) και Jordi Alba (αποβολή με κίτρινη κάρτα).

Μπροστά σε 25.513 θεατές στο TQL Stadium του Σινσινάτι, το Μαϊάμι είχε απάντηση στο πρώιμο εναρκτήριο γκολ του Κούμπο (10ο λεπτό): ο Τζούλιαν Γκρέσελ έγραψε το 1:1 του Σεργκέι Κρίβτσοφ στο 21ο λεπτό. Στη συνέχεια, όμως, οι φιλοξενούμενοι από τη Φλόριντα έχασαν σταδιακά το δρόμο τους στο Οχάιο.

Ο Ακόστα πρόσθεσε για τους γηπεδούχους στο 36ο λεπτό και έδωσε την ασίστ στο γκολ του Πάβελ Μπούχα δύο λεπτά αργότερα. Ο Αργεντινός Yamil Asad διαμόρφωσε το τελικό 4:1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντεμπούτο γκολ του Βαλενσουέλα

Ο Ερνέουτ Κούμπο (57′) και ο νεαρός Gerardo Valenzuela (19) με το πρώτο του γκολ στο MLS (72′) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Η Ίντερ σχεδόν θα μπορούσε να λυπηθεί στο τέλος αφού ο Σέρχιο Μπούσκετς αποβλήθηκε με απευθείας κάρτα και οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να επιβιώσουν στο υπόλοιπο του αγώνα με παίκτη λιγότερο.

Με 48 βαθμούς, το Σινσινάτι προηγείται πλέον στον πίνακα της Ανατολικής Περιφέρειας λίγο πριν το Μαϊάμι (47), ενώ υπέρ της ομάδας του προπονητή Πατ Νούναν μιλάει και η καμπύλη φόρμας (τρεις σερί νίκες, 12 από 14). Προηγουμένως η Ίντερ είχε σημειώσει τέσσερις σερί νίκες.