Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΉττα εντός έδρας και κόκκινη για τον Μπρούνο Φερνάντες: ManUnited

Ήττα εντός έδρας και κόκκινη για τον Μπρούνο Φερνάντες: ManUnited

Οι μέρες παραμένουν άβολες για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στην ήττα με 3-0 από την Τότεναμ Χότσπερ, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν όχι μόνο το παιχνίδι, αλλά και τον αρχηγό Μπρούνο Φερνάντες. Όλα πήγαν σύμφωνα με το σχέδιο για τα Σπερς – εκτός από τον Τίμο Βέρνερ

Το 42ο λεπτό στο Ολντ Τράφορντ ήταν το πρόωρο κερασάκι στην τούρτα ενός αγώνα που μάλλον καταχωρείται στο ποδοσφαιρικό λεξικό στην κατηγορία «used day»: ο Μπρούνο Φερνάντες από όλους τους ανθρώπους, αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και άνθρωπος που κάνει τη διαφορά, μπήκε αναίτια σε μαρκάρισμα με τον αντίπαλο Μάντισον στο ύψος της κνήμης. Και παρόλο που είχε γλιστρήσει ελαφρώς προηγουμένως και χτύπησε μόνο ελαφρά τον Maddison, η απόφαση του διαιτητή Kavanagh ήταν ξεκάθαρη: κόκκινη. Λες και η ομάδα του δεν είχε ήδη περάσει αρκετά δύσκολα.

Η Μαν Γιουνάιτεντ δέχτηκε το πρώτο πλήγμα στο τρίτο λεπτό, όταν ο αμυντικός των Σπερς φαν ντε Βεν αναχαίτισε μια αντεπίθεση και, μετά από ένα αποφασιστικό σπριντ 60 μέτρων στο μισό γήπεδο με τους Κόκκινους Διαβόλους να παρέχουν μόνο συνοδεία, βρήκε τον Τζόνσον στο δεύτερο δοκάρι. Ο επιθετικός είχε ένα εύκολο σουτ από κοντά – αλλά ο van de Ven ήταν υπεύθυνος για περισσότερο από το 90% του τέρματος

Το γεγονός ότι η Τότεναμ δεν σκόραρε ξανά στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου ήταν η καλύτερη είδηση για το Μάντσεστερ στο σφύριγμα του ημιχρόνου. Ο Ονάνα πραγματοποίησε δύο αποκρούσεις για να αποκρούσει τους Μάντισον (11) και Βέρνερ (39), οι οποίοι είχαν ξεφύγει. Ο πρώην διεθνής Γερμανός Βέρνερ βρέθηκε στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν της Πρέμιερ Λιγκ. Εκτός από τις δύο αποκρούσεις του Ονάνα, η Τότεναμ θα μπορούσε επίσης να αυξήσει το προβάδισμά της με το δοκάρι του Τζόνσον (20ο) και ένα εντυπωσιακό πλαγιοκόπημα του Ρομέρο (33ο).

Η αλήθεια είναι, όμως, ότι όσο κατώτερη και αν ήταν οπτικά η Μαν Γιουνάιτεντ, είχε και η ίδια δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ανατρέψει το ματς. Ο Ζίρκζεϊ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βικάριο (22′) και το βολέ του Γκαρνάτσο προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι (38′).

Μόνο τα πράγματα δεν πάνε σύμφωνα με το σχέδιο για τον Βέρνερ

Το σκορ των πρώτων 45 λεπτών επιτεύχθηκε μόλις στο 47ο λεπτό: η αμυντική αλλαγή του Τεν Χαγκ στο ημίχρονο (ο Κασεμίρο πέρασε στη θέση του Ζίρκιζε) δεν είχε αρχικά θετικό αντίκτυπο στη σταθερότητα της ομάδας του, οι Τζόνσον και Κουλουσέφσκι είχαν όλο τον χρόνο στη διάθεσή τους μετά την κατάκτηση της μπάλας από τα Σπερς στη δεξιά πτέρυγα. Ο σκόρερ για να κάνει το 0:1 αυτή τη φορά λειτούργησε ως τροφοδότης και ο εξαιρετικός Kulusevski έσκυψε καλλιτεχνικά την απόκρουση πάνω από τη γραμμή (47′).

Όλα πήγαν σύμφωνα με το σχέδιο για τα Σπερς – εκτός από ένα πράγμα: ο πρώην διεθνής Βέρνερ είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά – όπως και στο πρώτο ημίχρονο – σούταρε πολύ αδύναμα και δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα από τον Ονάνα (57′). Το πολυπόθητο αίσθημα της επιτυχίας, λοιπόν, δεν κατάφερε να υλοποιηθεί. Αντί για το 0:3, η καλύτερη φάση των γηπεδούχων ήρθε στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κασεμίρο να χάνει ελάχιστα την ισοφάριση. Και έτσι, από την πλευρά της Γιουνάιτεντ, το αποτέλεσμα εξακολουθούσε να είναι ανάλογο της αδιάκοπης βροχής στο Μάντσεστερ: ο αναπληρωματικός Sarr πέρασε ένα κόρνερ στον Solanke, ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από τη γραμμή για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 (77′).

Ενώ τα Σπερς κατάφεραν να δουλέψουν προς τα εμπρός μετά από ένα απογοητευτικό ξεκίνημα στη σεζόν, η θητεία του Τεν Χαγκ στη Μαν Γιουνάιτεντ μπορεί πλέον να πάρει φόρα μετά από τρία διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη. Όταν ο διαιτητής Kavanagh σφύριξε το τελικό σφύριγμα μετά από κάτι παραπάνω από 90 λεπτά, ένα μεγάλο μέρος του κοινού του Old Trafford είχε ήδη αποχωρήσει από το γήπεδο