сряда, юли 3, 2024
HomeMotorsportsWRC рали Финландия 2023: Елфин Еванс печели след смъртта на фаворитите

WRC рали Финландия 2023: Елфин Еванс печели след смъртта на фаворитите

След ранното отпадане на много състезатели, Елфин Еванс печели рали Финландия 2023 с ясна преднина пред Тиери Ньовил – Отново повече напрежение в битката за WRC

Елфин Еванс (Toyota) спечели рали Финландия 2023, девети кръг от Световния рали шампионат (WRC), в неделя. След като в петък няколко конкуренти – лидерът във WRC Кале Рованпера (Toyota), От Танак (Ford) и Есапека Лапи (Hyundai) – се оттеглиха, уелсецът надделя срещу Тиери Ньовил (Hyundai) и накрая отпразнува убедителна победа.

На финала на бързото рали на чакъл, което тази година беше особено предизвикателно заради променливите метеорологични условия с повтарящи се дъждове, Еванс имаше 39,1 секунди преднина пред Нойвил след 22 специални етапа (СШ) на обща дистанция от 320,56 километра. На трето място се класира Такамото Кацута (Toyota, +1:36,7 минути).

Японският пилот едва успя да изпревари Теему Сунинен (Hyundai) във вълнуваща битка за последното място на подиума, като в крайна сметка изпревари Кацута с 4,3 секунди. Шефът на отбора на Toyota Яри-Мати Латвала завърши на добро пето място при завръщането си в състезателния кокпит.

Отново повече вълнение във WRC битката

Шестото място зае Оливер Солберг (Skoda) с най-бързия автомобил за Рали2. Шведът обаче не беше заявен за участие в клас WRC2 във Финландия, така че победата в класа отиде при седмия в генералното класиране Сами Паяри (Skoda). С Адриен Фурмо (Ford), Николай Грясин и Андреас Микелсен (и двамата Skoda) още трима WRC2 пилоти допълниха топ 10.

За Еванс това бе втора победа в рали „Финландия“ след 2021 г. и общо седма в Световния рали шампионат. С втората му победа за сезона, победата в пауърстейджа и нулевото класиране на Рованпера борбата за титлата във WRC отново стана малко по-вълнуваща. Четири кръга преди края на сезона Еванс намали изоставането си от 55 точки преди това на 25 сега.

„Беше доста добър уикенд“, казва Еванс. „Очевидно е жалко, че Кале се оттегли на старта, но след това беше наистина фантастично да карам този автомобил – толкова е забавно да си зад волана по тези пътища и сме наистина доволни от този автомобил. Имаше фантастична атмосфера и беше страхотно да имаме подкрепата зад гърба си. По отношение на шампионата очевидно също не е лошо и намаляваме разликата.“

Рано напускане за Танак, Лапи и Рованпера

В петък рали „Финландия“ заприлича на смъртта на фаворитите. Още на третия специален етап Танак беше ударен. Ford Puma на естонеца се удари силно в земята при компресия, повреди двигателя и предизвика пожар поради изтичане на масло. Това доведе до предсрочен край на ралито за него. След наказанието за време на домашното си рали в Естония, световният шампион за 2019 г. претърпя още един неуспех.

За неговия отбор M-Sport третият специален етап се превърна в кошмар, тъй като съотборникът му Пиер-Луи Лубе също отпадна с повреда в окачването. Французинът успя да стартира отново в събота, но вече нямаше шанс да спечели WRC точки.

В петия специален етап Лапи беше първият местен герой, който пострада. Финландецът бе посочил твърде оптимистично десен завой в описанието, излезе от пътя и се блъсна с пълна сила в дърво. Това сложи край и на неговото рали.

Еванс бързо замазва очите на Нойвил

На осмия специален етап действащият световен шампион Рованпера допусна рядка грешка при шофирането. В един десен завой финландецът заби автомобила си или в коловоз, или в камък и се преобърна. Това повреди автомобила му толкова сериозно, че рестартирането беше невъзможно и за него.

След това пътят за двубоя между Еванс и Ньовил изглеждаше свободен. Но това не се случи в събота. След като започна деня с преднина от само 6,9 секунди пред Нойвил, Еванс я увеличи до 32,1 секунди с доминиращо представяне и седем поредни победи в SS. Уелсецът трябваше да се справи с тази възглавница само през последния ден.

Нойвил трябваше да се задоволи с второто място, както и в Естония, но беше доста доволен от подвизите си в двете бързи ралита на чакъл. „Голямо облекчение е да се върна на подиума във Финландия, след като се борих в продължение на десет години. Това показва, че заедно с екипа и продължаващите промени сме на прав път“, каза той.

Яри-Мати Латвала се завърна във WRC след две години и половина прекъсване

Латвала показва, че все още може да го направи

Най-голяма радост имаше и за Катсута, който за четвърти път в кариерата си за Световната купа застана на подиума в осиновената си страна. „Първият ми подиум в Европа, не очаквах това във Финландия! Много съм щастлив, благодаря на всички за подкрепата – особено на семейството ми. Акио-сан е тук този уикенд и това е много специално за мен, защото той ме подкрепя от самото начало“, благодари Кацута на бившия шеф на Toyota Group Акио Тойода, който представлява Латвала във Финландия в ролята на шеф на отбора.

Латвала, който се състезава в първото си WRC рали от февруари 2020 г. и дебютира в автомобил от Рали1 с тестпилот на Toyota Юхо Ханинен като втори пилот, постигна силен пети резултат в 210-ия си WRC старт и на финала беше усмихнат. „Беше невероятно много забавление. Много благодаря на Toyota за това, че ми даде тази страхотна възможност“, каза той.

В класирането при пилотите Рованпера все още води със 170 точки след девет от 13 WRC кръга, но Еванс (145) и Нойвил (134) успяха да намалят разликата. В класирането при производителите Toyota увеличи преднината си на 378 точки. Hyundai (311) вече изостава с 67 точки, а M-Sport е на далечното трето място с 205 точки.

Световният рали шампионат продължава след пет седмици (от 7 до 10 септември) с рали „Акрополис“ в Гърция.