понеделник, октомври 21, 2024
HomeMotorsportsADAC GT Masters Хокенхайм 2024: Шампионите са още по-добри

ADAC GT Masters Хокенхайм 2024: Шампионите са още по-добри

Сеппанен и Календер печелят последното състезание на Хокенхайм – Второ място за Кьолер и Остен – Сеппанен е първият носител на титлата в класирането по пътя към DTM

Новите шампиони Елиас Сепянен и Том Календер показаха поредното си блестящо представяне във финалното състезание на ADAC GT Masters 2024 в неделя. С петата си победа на „Хокенхаймринг Баден-Вюртемберг“ младежите от Landgraf Motorsport с Mercedes-AMG GT3 се насладиха на перфектен завършек на сезона

„Тъй като нямахме какво повече да доказваме, бяхме напълно освободени и просто искахме да се забавляваме отново във финалното състезание. Определено го постигнахме с тази победа“, казва Сеппанен, който влезе в историята на ADAC GT Masters като първия победител в класирането „Пътят към DTM“ с най-много точки през тази година.

Календер е съгласен: „Беше страхотно и преди всичко вълнуващо състезание. Имахме страхотна битка с BMW, която за щастие решихме в наша полза. Във всеки случай да завършим последното състезание за сезона отново като победител е страхотно усещане.“

На второ място се класираха Максим Остен и Леон Кьолер с BMW M4 GT3 от FK Performance. Третото място заеха двамата швейцарски пилоти Жан-Люк Д’Ория и Ален Валенте с Ferrari 296 GT3 от Emil Frey Racing. Отборният шампионат през сезон 2024 г. бе спечелен от отбора Haupt Racing Team, който впечатли с постоянно добри резултати през цялата година.

Стартовата фаза на финалното състезание на 4,574-километровата писта се характеризираше със зрелищна битка в челото на полето. Още на старта Сепаньов се промъкна покрай водача Валенте, който успя да си върне позицията, но в крайна сметка трябваше да признае поражението на Mercedes-AMG, а след това и на BMW-то на Кьолер. Впоследствие Валенте се озова на трето място.

От този момент нататък двамата бенефициенти се откъснаха от останалата част от полето. Въпреки това, поради намаленото време за престой при задължителния питстоп, пилотът на ProAm Александър Шварцер с Porsche 911 GT3 R от Fach Auto Tech излезе начело. Пилотът на Porsche се възползва и от напрегнатата тристранна битка между Календер с Landgraf-Mercedes-AMG, Остен с FK-BMW и Д’Аурия с Emil-Frey-Ferrari.

Към края обаче разликата между лидерите намаля, така че Календер и Оостен видяха своя шанс за маневра изпреварване и го приложиха на практика. Двамата пресякоха финалната линия в един и същи ред. „Наистина се наслаждавах на битката с Том. За съжаление, в крайна сметка това не беше достатъчно за победа, но все пак сме доволни от резултата“, казва Оостен.

След като Д’Аурия и Джулиано Холзем в Audi R8 LMS GT3 Evo2 също изпревариха Porsche Fach, се разрази инфарктен финал за третата позиция. В оспорван двубой Ferrari в крайна сметка зае последното останало място на подиума.

„Беше трудна битка, но точно това са сериите и точно това искат да видят феновете. Да завършим сезона с още един резултат на подиума е страхотно“, каза Валенте, обобщавайки финалния спектакъл на съотборника си Д’Аурия. Шварцер, който до момента се представяше забележително срещу сребърните пилоти, се оттегли малко преди края на състезанието след инцидент в завоя „Сакс“.

Близнаците Холзем – Сандро и Джулиано – поеха карирания флаг на четвърто място пред Lamborghini Huracan GT3 Evo2 на Тим Цимерман и чилиеца Бенхамин Хайтс. От 15-о място на стартовата решетка Фин Вибелхаус и Янес Фитйе (Haupt Racing Team) с Mercedes-AMG GT3 започнаха силна борба, както и в събота, която ги изведе до шеста позиция.

Салман Овега и Давид Шумахер с втория Mercedes-AMG GT3 на екипа на Haupt завършиха седми. Близнаците Капфингер Йоханес и Михаел с Porsche 911 GT3 R на Team Joos завършиха осми, пред Денис Булатов и Майк Дейвид Ортман с Aston Martin Vantage GT3 на Walkenhorst Motorsport.

Kwanda Mokoena и Max Reis (Haupt Racing Team) изкачиха своя Mercedes-AMG GT3 от 14-то до десето място. Пабло Шум и Йонас Карклис с Audi R8 LMS GT3 Evo2 от Team Engstler спечелиха класирането в клас ProAm