петък, септември 20, 2024
HomeTennisТенис двойката Андреева/Шнайдер от Русия печели медал

Тенис двойката Андреева/Шнайдер от Русия печели медал

Участието на беларуските и руските спортисти в Олимпийските игри е спорно. Тенис дует от Русия гарантира успех

Тенис дуетът Мира Андреева (17 г.)/Диана Шнайдер (20 г.) спечели сребърен медал на Летните олимпийски игри в Париж – първи медал за спорната група руски спортисти. Дуетът загуби с 6:2, 1:6, 7:10 на финала срещу италианската двойка Жасмин Паолини и Сара Ерани, като третият сет се изигра като тайбрек в мача.

Преди това беларуските спортисти бяха спечелили три медала. Сред тях беше беларуският гимнастик на батут Иван Литвинович, който спечели злато за групата на 32 неутрални индивидуални състезатели.

Спортистите от Беларус и Русия имат право да се състезават на Олимпийските игри само като неутрални индивидуални спортисти под обозначението AIN. Причината за това е агресивната война на Русия срещу Украйна, която е подкрепяна от Беларус.

Според официалната информация 32 спортисти от двете страни ще се състезават в Париж като АИН, 15 от които са от Русия. По-голямата част от руските участници са професионалисти в областта на тениса, които се състезават и в международни турнири от тенис тура.

Всички те трябваше предварително да преминат през процес на проверка, за да се изключат евентуални връзки с въоръжените сили и органите за сигурност на двете държави, наред с други неща. Публичната подкрепа за войната също щеше да доведе до изключване.