неделя, септември 8, 2024
HomeMotorsportsРали Португалия 2024: 60-та победа във WRC за Себастиен Ожие

Рали Португалия 2024: 60-та победа във WRC за Себастиен Ожие

Себастиен Ожие празнува 60-ата си победа в Световния рали шампионат на рали „Португалия“: Тиери Нойвил изпреварва Елфин Еванс в класирането на WRC

Юбилейна победа за Себастиен Ожие в Световния рали шампионат (WRC): Пилотът на Toyota спечели Рали Португалия 2024 в неделя, триумфирайки за 60-и път в кръг от WRC. На финала на второто за сезона рали на чакъл Ожие имаше преднина от 7,9 секунди пред От Танак (Hyundai) след 22 специални етапа с обща дължина 337,04 километра

Тиери Ньовил (Hyundai, + 1:12,1 мин.) завърши трети, увеличавайки преднината си в класирането на WRC. Четвъртото място зае Адриен Фурмо (Ford) след поредното си последователно и безупречно представяне, а Даниел Сордо (Huyndai) е пети. Вторият във WRC Елфин Еванс (Toyota) не успя да завърши по-високо от шесто място след рали, характеризиращо се с проблеми.

Николай Грясин (Citroen) финишира седми, с което стана най-добрият пилот в Рали2, въпреки че не беше заявил участие във WRC2 класирането. Този клас бе спечелен от Ян Соланс (Toyota), който зае осмо място в генералното класиране, а Джошуа МакЕрлийн и Лаури Юна (и двамата Skoda) допълниха топ 10 (вж. резултатите).

Трима от четиримата пилоти на Toyota се сблъскват с проблеми

След като Ньовил спечели откриващия етап за зрители в четвъртък вечерта, в петък той изостана, както се очакваше, заради първата си стартова позиция. Първоначално Такамото Кацута (Toyota) пое лидерството, но в течение на деня Ожие и действащият световен шампион Кале Рованпера, които се възползваха от петата и седмата си стартова позиция като пилоти на непълно работно време, си пробиха път напред.

В събота сутринта Рованпера оглави тройката на Toyota, която се задържа само до единадесетия специален етап. Разсеян от погрешно подаден сигнал от втория си пилот Йоне Халтунен, финландецът изгуби задната част на своя GR Yaris в бърз десен завой, удари се в дърво, преобърна се и спря настрани до дърво. Само един етап по-късно съотборникът му Катсута, който не участва в класирането на производителите в Португалия, отпадна със счупено ляво задно окачване.

След проблемите на двамата пилоти на Toyota в челото се разви дуел между Ожие и Танак, в който естонецът за кратко имаше предимство, но изостана на десет секунди от Ожие след бавно пробиване на 13-ия специален етап. Въпреки усилията си, Тянак не успя да намали разликата до финала, което означава, че Ожие отпразнува втората си победа за сезона

Ожие вече е единственият рекорден победител в Португалия

С шестте си победи Ожие вече е единственият рекорден победител в Рали Португалия. „Това не беше страхотен уикенд за целия отбор, но за нас беше добро рали“, каза французинът

За Танак първото класиране на подиума, откакто се завърна в Hyundai след трудния старт на сезона, е чувство за постижение. „Беше труден уикенд, но се постарахме да дадем най-доброто от себе си“, заяви естонецът. „Обикновено не се получава в рали като това, ако винаги си в атака, но този уикенд това се отплати. Подобрихме темпото си и всичко останало.“

Ньовил също бе сред победителите в рали Португалия. Въпреки неблагоприятното положение на старта в петък, белгиецът финишира на подиума за трети път в петия кръг от сезона, спечели Power Stage и спечели общо 24 WRC точки, с 18 точки повече от съперника си Еванс. „Това беше чисто каране. Опитах се да натискам колкото се може повече, но гумите ми вече не бяха най-добрите“, заяви Нойвил.

Ньовил вече е начело във WRC

Еванс изживя незабравимо рали в Португалия. Още от самото начало уелсецът не се чувстваше комфортно в своя GR Yaris. Преди седмия специален етап неговият втори пилот Скот Мартин направи нещастен случай. Британецът остави дневника си на масата за контрол на времето и трябваше да навигира Еванс чрез смартфон. Към това се прибави и спуканата гума, заради която Еванс бе изостанал безнадеждно още в петък

В резултат на това самочувствието на пилота на Toyota беше разклатено и той направи няколко дребни грешки при шофирането в събота. За да влоши положението, в предпоследния етап в неделя сутринта задвижването на автомобила му премина в електрически режим поради проблем с температурата, което му коства още повече време.

Сега Ньовил има 110 точки в класирането на шампионата след пет от 13-те кръга на сезона, на 24 точки пред Еванс (86). Танак се подобри до третото място със 79 точки, пред Фурма (71) и Ожие (70). Hyundai излезе начело в класирането при производителите с 219 точки пред Toyota (215) и M-Sport-Ford (116).

Световният рали шампионат през 2024 г. продължава от 31 май до 2 юни с рали „Италия“ в Сардиния. Там WRC за първи път ще изпробва нов компактен формат, като ралито ще стартира едва в петък следобед, а 16-те специални етапа с обща дължина 266,12 км ще се проведат в рамките на 48 часа.