понеделник, юли 8, 2024
HomeBasketball"Не беше най-умното нещо": Дончич се извини за шестия си фаул срещу...

„Не беше най-умното нещо“: Дончич се извини за шестия си фаул срещу Бостън

Шансовете на Далас Маверикс за спечелване на шампионата клонят към нула след поражението с 99:106 срещу Бостън Селтикс в мач №3. Лука Дончич също пое отговорност за поражението, като призна, че не е могъл да си позволи да извърши шест фаула във финалите

След само няколко минути в четвъртата четвърт Мавс изглеждаха клинично мъртви пред собствената си публика, а дефицитът на Селтикс нарасна до 21 точки. Яростното завръщане отново направи нещата напрегнати, но Далас трябваше да се справя без Лука Дончич в последните минути.

Словенецът получи шестия си фаул четири минути преди края, когато се опита да извърши нарушение в нападение срещу Джейлън Браун. Той току-що бе допуснал фаул номер пет и бе дисквалифициран за шестия. „Това не беше най-умното нещо, което можех да направя, особено в тази ситуация“, призна Дончич в интервю за ESPN ден след мач 3.

„Това беше моя грешка, не можеш да правиш това – не и във финалите на НБА“, продължи Дончич. „Може би в редовния сезон е различно, но във финалите на НБА наистина не можеш да го направиш.“

Дончич честно: „Трябва да спра да го правя „

Той вече често се е оплаквал от съдиите за техните свирки или несвирки. От години той е пословичен с това в цялата лига. Оплакването на съдиите доведе до това, че на няколко пъти в Мач 3 той не се върна навреме в защита и Бостън получи лесни точки.

„Трябва да спра да го правя“, каза Дончич. „Наистина искам да побеждавам. Понякога не го показвам по правилния начин. Но в крайна сметка всичко е свързано с желанието за победа. Но трябва да се справям по-добре.“

Независимо от дискусиите със съдиите и шестте си фаула, Дончич не беше в най-добрата си форма в Мач 3. Въпреки че вкара 27 точки, той реализира само скромните единадесет от 27-те си опита от игра (1/7 тройки). Вярно е също така, че звездата на Мавс от известно време насам играе с болежка. Наскоро му бяха инжектирани обезболяващи за натъртено ребро. Според Дончич това „вероятно“ ще се случи и преди мач №4 в събота вечер (2,30 ч. немско време).

Дончич и търсенето на забавление

Далас тогава ще се опита да направи нещо, което никой отбор не е успявал в дългата история на НБА: да обърне изоставане от 3:0 в най-добрата серия от седем мача. Дончич далеч не е загубил надежда и направи сравнение с редовния сезон, когато Мавс успяха да обърнат нещата след почивката за „Звездите“ и кризата.

„Знам, че това беше през редовния сезон. Но именно тогава се намерихме един друг. Химията ни оттогава нататък беше страхотна“, обясни Дончич. „Трябва да вярваме в нея. Знам, че можем да го направим.“ И как? „Да се забавляваме да играем отново. Говорихме за това как се върнахме от дефицит от 21 точки. Забавлявахме се. Защитавахме се. Бягахме. Направихме играта бърза и просто направихме добри изстрели.“ Хванали се за последната сламка, Далас ще се нуждае от същото в Мач 4.