събота, юли 6, 2024
HomeFootballМечтани пасове и рекорд: Меси извежда Аржентина до победа на откриването на...

Мечтани пасове и рекорд: Меси извежда Аржентина до победа на откриването на Копа

Аржентина откри Копа Америка с очаквана победа срещу новаците от Канада, но дълго време трябваше да трепери – и защото Лионел Меси не успя да впечатли само в една категория

Лионел Меси даде на феновете в Атланта (САЩ) шоуто, на което се надяваха на старта на Копа Америка. 37-годишният футболист, който в понеделник ще навърши 37 години, изигра няколко прекрасни мечтани паса, за да изведе защитаващата титлата си Аржентина до очаквана откриваща победа срещу Канада, която за първи път участва в турнира като гост, в петък вечер (централноевропейско време). Въпреки това световните шампиони имаха да свършат доста работа, преди да си осигурят победата с 2:0.

Това се дължеше на нахалните канадци, които бяха добре подготвени от новия си треньор Джеси Марш, но и на неуспеха на аржентинците да се възползват от своите шансове. Анхел ди Мария пропусна да се озове един на един още в осмата минута, като нахлу сам от халфовата линия към вратаря Максим Крепо. Аржентинското наказателно поле също гореше от време на време, но на почивката резултатът остана 0:0.

Меси & компания трябваше да се активизират – и го направиха. Четири минути след началото на второто полувреме „Ла Пулга“ Хулиан Алварес подготви откриващия гол на Хулиан Алварес с перфектен пас към Алексис Мак Алистър на границата на наказателното поле (49′), но след това сам не успя да направи разликата: на два пъти не успя да се разпише от Крепо (65’/79′) и да задържи канадците в играта, като Алфонсо Дейвис също впечатли и по-късно взе фланелката на Меси.

Меси: Рекордът удължен, рекордът грабнат, рекордът в полезрението

Привлеченият на мястото на Алварес Лаутаро Мартинес направи 2:0 (88′), след като Меси го намери с мечтан пас. Със 17 асистенции 183-кратният национал удължи собствения си рекорд на Копа и грабна още една: Той е първият играч, достигнал 35 участия на Копа; чилийският страж Серхио Ливингстън е водил в тази категория от 1953 г. насам. Ако Меси вкара пет пъти в тазгодишното издание, той ще изпревари и рекордьорите Норберто Мендес (Аржентина) и Зизиньо (Бразилия) със 17 гола.

Меси ще получи следващия си шанс в сряда (3:00 ч. централноевропейско време) във втория мач от групата срещу Чили, които започват кампанията си на Копа срещу Перу в събота (2:00 ч. централноевропейско време). В този вероятно последен за него голям турнир основната цел на Меси е да изведе Аржентина до 16-ата им титла – досега Уругвай е с равен брой титли – 15