събота, юли 6, 2024
HomeNBA"Или това, или да отидем на почивка": Мавс се окуражават от най-доброто...

„Или това, или да отидем на почивка“: Мавс се окуражават от най-доброто представяне във финалите

122 точки Далас, 84 точки Бостън – таблото отразяваше четвъртия мач от финалите на НБА също толкова ясно, колкото и действията на паркета през пълните 48 минути. Съответно треньорът на Мавс Джейсън Кид имаше много похвали за своите играчи.

Мачът отдавна беше решен след три четвърти. Това знаеха и двата отбора на паркета, които дадоха почивка на звездите си в последния период и вместо тях изпратиха на терена резервите си. И ESPN, телевизионният оператор в САЩ, знаеше това. Затова режисьорът решава да превключи на разделен екран за почти три минути по време на мача и вместо това да проведе интервю с Дирк Новицки, който преди това е гледал мача от първия ред.

„Сигурно сте много отегчени“, пошегува се отначало германската баскетболна легенда, но след това се зарадва точно толкова, колкото и всички останали фенове на „Мавс“, на разгромната победа на „Маверикс“ в четвъртия мач от финалите на НБА. В този момент Далас имаше почти 40 точки преднина и в крайна сметка спечели със 122:84 над Бостън Селтикс – третата най-висока победа в историята на финалите.

Новицки – шампион с Мавс през 2011 г. – всъщност се е надявал на подобен резултат в мач номер три. След двете поражения на старта на серията в Бостън обаче Далас загуби и този мач и отстъпи с 3:0 в серията от най-добрите седем мача. Желаната реакция обаче дойде в събота вечер. „Те показаха сърце“, похвали се Новицки. „Надявам се, че ще успеем да запазим инерцията.“

Мавс: алчни в защита, доминиращи в зоната

Доминиращото представяне се основаваше на няколко фактора за успех. Далас показа най-доброто представяне в защита в досегашната финална серия, а Лука Дончич, който напоследък беше критикуван, също работеше много добре в защита. Според ESPN Stats & Information той е задържал съперниците си до 2/9 от полето в ситуации „един на един“ и е принудил да направят четири обръщания. „Бяхме точно там, където трябва, особено в защита“, заяви словенецът.

Мавс също така играха с много натиск и темпо в преходната игра – и доминираха в зоната в нападение. Там Далас отбеляза 60 точки, а гостите от източното крайбрежие – само 26, като специално изключителните Дончич (29 точки – от които 22 в зоната -, 5 борби и 5 асистенции за 33 минути) и Кайри Ървинг (21, 6 асистенции за 31 минути) упражняваха голям натиск върху противниковия кош, преминаваха през съперниците си и отбелязаха множество точки.

„Или това, или отиваме на почивка“, каза старши треньорът Джейсън Кид, обобщавайки нагласата на Мавс преди мач номер четири. Селтикс щяха да се нуждаят от още една победа, за да спечелят шампионата, което все още е така. „Всичко е просто: ние бяхме готови, те бяха готови да празнуват – а ние се съпротивлявахме. Играхме със смелостта на отчаянието.“

Celtics обявиха отговора в петия мач

Маверикс ще трябва да покажат отново това отношение в Бостън, където петият мач от серията е насрочен за вторник вечер и Селтикс ще получат следващия си шанс да спечелят 18-ата титла в своята история. Почти сигурно няма да се очаква разгромна победа.

„Те бяха по-добрият отбор днес“, призна огорченият Ал Хорфорд. „Те ни притиснаха до стената. Трудно е да се приеме това, но такава е реалността.“ Неговият съотборник Джейлън Браун се съгласи: „Играха много физически – и доминираха на дъската“, каза гардът на Селтикс, визирайки 52:31 борби и 13:4 борби в нападение в полза на тексасците.

Далас упражни голям натиск върху гостите, обясни Браун, „а ние не вкарахме стрелбите си“. Това обаче може да се промени много бързо в следващия мач. „Независимо дали губиш с 30 точки или с две, пораженията се броят еднакво“, казва Джейсън Тейтъм. „Не си търсим оправдания. Трябва да бъдем по-добри. И ще бъдем по-добри.“