петък, септември 20, 2024
HomePremier LeagueБърнли и Лутън се надяват само за кратко - отпадането от Висшата...

Бърнли и Лутън се надяват само за кратко – отпадането от Висшата лига е толкова сигурно, колкото и сигурно

Надеждите отново проблеснаха за кратко в съботния следобед, но в крайна сметка е ясно: след Шефилд Юнайтед другите два промотирани отбора Бърнли (1:2 в Тотнъм) и Лутън Таун (1:3 в Уест Хем Юнайтед) също трябва да напуснат Висшата лига само след една година

Бърнли знаеше какъв час е настъпил в съботния следобед: само победа при „шпорите“ щеше да предотврати преждевременното отпадане на шампионите от предишния сезон във втора дивизия, поне засега. И наистина, отборът на Винсент Компани сякаш се хвана за сламката, когато бившият професионалист от Бундеслигата Бруун Ларсен (BVB, Хофенхайм) изстреля гостите в Лондон напред (25′). Надеждите на Бърнли обаче бяха попарени само седем минути по-късно: Педро Поро навлезе по десния фланг, не беше преодолян изобщо и заби топката в горния десен ъгъл на вратата, за да направи 1:1 (32′).

През второто полувреме „шпорите“, които напоследък бяха претърпели четири поредни поражения, непрекъснато увеличаваха натиска. Бившият играч на Волфсбург Ван де Вен вкара признатия победен гол в заключителните етапи, когато внезапно се появи на първа линия в противниковото наказателно поле и умело завърши с левия крак (83′). Докато победата на Тотнъм запазва неясните им надежди за участие в Шампионската лига (те изостават на четири точки от четвъртия Астън Вила два мача преди края), Бърнли вече отпадна преди последния ден

Същото важи в по-малка или по-голяма степен и за Лутън Таун. Подобно на Бърнли, Лутън първоначално получи надежда от Уест Хем Юнайтед: Локонга вкара с глава за ранна преднина (6.). Чуковете обаче явно не искаха да загубят последния домакински мач на напускащия мениджър Дейвид Мойс: Уорд-Проуз (54 г.) и Сучек (65 г.) обърнаха резултата в рамките на няколко минути. Влезлият на смяна Ърми (19) допълни резултата с първия си гол във Висшата лига (76).

В резултат на това шансовете на Лутън за оставане в лигата в най-добрия случай са теоретични. Въпреки че изостават само на три точки от 17-ия Нотингам Форест, головата разлика на Лутън е с 12 точки по-лоша. Въпреки че Форест не отбеляза гол срещу Челси тази вечер, ще е нужно малко чудо, за да настигне Нотингам

За първи път повече от 100 допуснати гола за един сезон

Впрочем Шефилд Юнайтед, който отдавна е изпаднал, постави нов негативен рекорд с поражението с 1:0 от ФК Евертън, с което Юнайтед стана първият отбор в историята на Висшата лига, допуснал повече от 100 гола за един сезон (101). През 1993/94 г. Суиндън Таун беше допуснал 100 гола, макар и в сезон с 42 мача.