сряда, юли 3, 2024
HomeNBAБостън слага короната на главата си: Селтикс вече са единствените рекордьори в...

Бостън слага короната на главата си: Селтикс вече са единствените рекордьори в НБА

Бостънските Селтикс го направиха – и са шампиони за 18-и път. В петия мач срещу Далас Маверикс Селтикс не оставиха нищо за желаене, като в крайна сметка спечелиха до голяма степен безапелационно със 106:88 и вече са единствените рекордни шампиони на най-силната баскетболна лига в света

След силното си представяне в четвъртия мач много фенове на Далас може би са хранили слаба надежда, че Мавс все пак могат да постигнат почти невъзможното и да обърнат финалната серия срещу Бостън, след като са губили с 3:0; подвиг, който никой отбор не е успявал, 156 са опитвали, 156 са се провалили.

Но дори и в Тексас надеждата умира последна и за да се запази жива, беше необходима още една победа – срещу „Селтикс“, които отново можеха да се позоват на Кристапс Порзингис. В крайна сметка латвиецът не беше реален фактор в мача, за разлика от Джейсън Тейтъм и Джейлън Браун.

Тейтъм и Браун носят Селтикс

Двете звезди изнесоха „Селтикс“ на раменете си през първото полувреме и осигуриха на Бостън комфортна преднина от 21 точки на полувремето (67:46). Домакините показаха огромно подобрение в сравнение с предишния мач, защитата им беше стабилна и многократно завършваха успешни ходове в нападение. Бостън нямаше търпение да играе пред собствените си шумни фенове

А Далас? Треньорът Джейсън Кид имаше големи проблеми да вкара звездите си в игра. Както Лука Дончич, така и Кайри Ървинг имаха много проблеми – и подземен процент от игралното поле: Дончич беше 4 от 10 на полувремето, а Ървинг – дори 2 от 8. С такъв катастрофален резултат от двамата си най-добри играчи тексасците в крайна сметка не бяха нищо повече от спаринг партньор за Бостън, който явно имаше волята и страстта да завоюва 18-ия шампионат в историята на франчайза.

Тъй като Бостън направи няколко небрежни грешки в третата четвърт, а играчът от пейката Джош Грийн събуди Мавс в другия край, междувременно играта отново стана наполовина вълнуваща. Далас намали изоставането си до 65:82 в тази част, но продължаваше да се бори за спечелване на борби, а също така вземаше странни решения в нападение. Две сцени бяха показателни: Дончич си позволи въздушна топка след много дълбока тройка, а малко след това Макси Клебер нямаше самочувствието да направи забивка след успешен отскок и предпочете да подаде.

Тейтъм се освободи от бремето си

Гостите поведоха с 67:82 в последния период, в който Бостън не остави нищо на случайността – въпреки Селтикс спечелиха със 106:88 и дадоха начален сигнал за конфетите и шампионското парти. Между другото, основна роля за победата изигра Татум, който напоследък е многократно критикуван и неведнъж е бил обвиняван, че не може да спечели титла – той е играл в шест финала на конференции и един финал.

Сега пойнт гардът най-накрая удари джакпота и се освободи от това огромно бреме. „Какво ще кажат сега?“ – попита той след победата, видимо развълнуван и мъчещ се да намери правилните думи. В крайна сметка те бяха: „О, Боже мой, направихме го.“ Между другото, Тейтъм беше най-резултатният играч в мача с 31 точки, 11 асистенции и 8 борби, а Дончич, който се беше подобрил, завърши с 28 точки.

С 18-ата си титла „Селтикс“ вече са единствените рекордьори в НБА – рекорд, който преди това споделяха с „Лос Анджелис Лейкърс“.