сряда, октомври 16, 2024
HomeMotorsportsБившият пилот от WRC Падън защитава титлата си в Европейския рали шампионат

Бившият пилот от WRC Падън защитава титлата си в Европейския рали шампионат

Бившият заводски пилот на Hyundai Хейдън Падън отново си осигури титлата в Европейския рали шампионат с трето място във финала на сезона

Хайдън Паддън е европейски рали шампион за втори пореден път. Третото място на финала на сезона в Полша беше достатъчно за бившия заводски пилот на Hyundai и неговия съотборник Джон Кенард в Hyundai i20 N Rally2 на италианския отбор BRC да защитят успешно титлата си

Падън водеше на Рали Силезия с 6,8 секунди пред пилота на Skoda Андреа Мабелини преди последния ден. С преднина от 20 точки пред съперника си в шампионата новозеландецът се успокои през последния ден и се съсредоточи върху това да доведе резултата до финала.

Въпреки това той трябваше да преживее страшен момент в предпоследния специален етап, когато за кратко излезе от пътя. В крайна сметка Падън завърши трети, на 19,8 секунди зад победителя Мабелини и Джон Армстронг (Ford), и отпразнува успешната защита на титлата си.

Слаб старт, доминантна победа и надиграващ се финал

„Облекчен съм, това беше сезон на две половини. Не показахме скоростта, която искахме, но с решителност и борбен дух целият отбор се справи“, казва Падън.

След слабия старт на сезона със само един подиум в първите шест ралита, дълго време не изглеждаше, че ще има успешна защита на титлата в ERC. Доминиращата победа в Рали Чередигион в Уелс миналия месец обаче го постави в позиция да спечели шампионата.

В същото време обаче не беше ясно дали Падън ще успее да събере необходимия бюджет, за да участва във финала на сезона в Полша. Новозеландецът успя да го направи и беше възнаграден с титлата

Няма ясни планове за бъдещето

„Най-важното нещо тази година беше, че не се отказахме. По средата на сезона всички бяхме малко обезсърчени, така че голяма благодарност на отбора и на всички участници“, каза Падън.

Поглеждайки към бъдещето, Падън, който вече обяви, че тази година може да е последната му в Европейския рали шампионат, добави: „Ще се наслаждавам на всеки ден и ако това е последното ни рали в Европейския шампионат, бих искал да благодаря на всички фенове тук, които ни подкрепиха и ни накараха да се чувстваме като у дома си.“

„Чувстваме се като едно голямо семейство и кой знае какво ще последва, но сме направили тази стъпка и ще й се наслаждаваме“, продължи Падън.

Победи за Фурмо и Рованпера

Уикендът беше успешен и за пилота на M-Sport Адриен Фурмо. Французинът спечели Ралиленд в Сан Марино със своя Ford Puma Rally1. След дванайсетте специални етапа Fourmaux имаше преднина от 1:56,1 минути пред Luca Pedersoli с Hyundai i20 Coupe WRC.

Бившият пилот от Формула 1 Хейки Ковалайнен завърши трети. Финландецът споделяше Citroën C3 WRC с Яне Ферм, наскоро оттеглилия се втори пилот на Есапека Лапи.

Действащият световен рали шампион Кале Рованпера завърши първия си кръгъл сезон в Porsche Carrera Cup Benelux с третата си победа на финала на сезона в Золдер. Преди това заводският пилот на Toyota спечели в Имола и на Red Bull Ring.