vasárnap, szeptember 8, 2024
HomeMotorsportsWRC Rally Latvia 2024: Rovenperä dominál, dráma a helyi hős Sesks körül

WRC Rally Latvia 2024: Rovenperä dominál, dráma a helyi hős Sesks körül

Kalle Rovanperä (Toyota) nyerte a 2024-es WRC Rally Lettországot: a kétszeres világbajnok győzött márkatársa, Sebastien Ogier és a Hyundai versenyzője, Ott Tänak előtt

A Toyota pilótája, Kalle Rovanperä verhetetlen volt a rali-világbajnokság (WRC) lettországi versenyén: a kétszeres világbajnok, aki idén csak a kiválasztott versenyeken ül a GR Yaris Rally1 Hybrid pilótafülkéjében, Jonne Halttunen másodpilótával a fedélzetén 14. raliversenyét nyerte – 39,2 másodperces előnnyel a Toyota márkatársa, Sebastien Ogier előtt

A francia a zárónapon ismét jó teljesítményt nyújtott, és a vasárnapi rajtnál bebiztosította a szakaszgyőzelmet, de ez végül már nem tudta veszélyeztetni Rovanperä összesített sikerét: A finn a harmadik helyen végzett vasárnap, megőrizve a már csütörtök este megszerzett vezetést.

Ott Tänak a harmadik helyen végzett a Hyundai i20 N Rally1 Hybriddel. Az észt versenyző szombat este még a negyedik helyen állt, 20,8 másodperccel lemaradva a helyi hős Martins Sesks mögött, aki erős teljesítményt nyújtott a Ford Puma Rally1 Hybriddel, sőt pénteken még a második helyen állt a vezető Rovenperä mögött

Pódiumdráma a helyi hős Martins Sesks számára

A harmadik szakaszon Sesks első szakaszgyőzelmét ünnepelhette a világbajnokságon – ráadásul hazai szurkolói előtt! A szerencse azonban vasárnap nem a lett mellé állt. A Lettország Rally utolsó napján a Ford pilótájának mechanikai problémája volt, ami a megérdemelt dobogós helyezésébe került. 1:45 perces hátránnyal az összesített hetedik helyen végzett.

Hyundai pilóta Tänak örökölte meg a dobogó utolsó helyét. A WRC harmadik helyezettje eseménydús ralin van túl, de a címvédő Elfyn Evans és a bajnokságot vezető Thierry Neuville előtt végzett. Tänakot még favoritnak is tartották, de pénteken az észt versenyző önbizalomhiánnyal küzdött a Hyundai i20 N volánja mögött, és csak a hatodik helyen végzett az összesítésben.

Tänak szombaton offenzívát indított, és megszerezte a negyedik helyet, amelyet a 14. szakaszon egy elrepedt reklámív miatti megszakítás ellenére is megtartott. A 16. szakaszon eltört a meghajtótengelye, és egy szénabálának ütközött

Tänak felzárkózik Neuville-re

Az észt azonban felzárkózott Neuville-re a bajnoki versenyben, mivel a szombati tíz pontjához a maximálisan megszerezhető tizenkét pontot hozzáadta a vasárnapi értékelésben való vezetésért és a Power Stage győzelemért.

Az M-Sport versenyzője, Adrien Fourmaux a negyedik helyen hozta haza Ford Pumáját [+1:31 perc], miután a négy versenynap alatt stabil és egyenletes teljesítményt nyújtott. A címvédő Evans (Toyota) az ötödik helyen végzett [hat pont], és további négy pontot gyűjtött, miután negyedik lett a Super Sunday értékelésben, és egy pontot hozott a Power Stage-ről, ahol a riválisok Neuville és Tanak mögött végzett.

Evans csapattársa, Takamoto Katsuta a hatodik helyen végzett [+2:07 perc], de már a negyedik helyen állt, mielőtt a tizenkettedik szakaszon kihagyott egy sikánt, ami miatt a japán pilóta szombat reggelre szervokormány nélkül maradt.

Negyedik lett.

Neuville megőrizte vezetését az összesített bajnokságban

Neuville dobogós helyezéshez fűzött reményei szertefoszlottak, mivel pénteken 1:23,3 percet veszített a versenytársakkal szemben. A bajnokságot vezető versenyző szombaton a nyolcadik helyen tudott célba érni és három pontot szerezni.

Végül Neuville három szupervasárnapi és három Power Stage-pontot mentett meg, és most már szűk nyolc pont az előnye a bajnokságban Tänakkal szemben, aki feljött a második helyre az összesített tabellán.

A top 10-et Esapekka Lappi (Hyundai) és Gregoire Munster (M-Sport-Ford) egészítette ki. Lappi pénteken a sebességgel küszködött, vasárnap pedig motorproblémával fejezte be a versenyt. Oliver Solberg a tizenegyedik helyen ért célba, ezzel megszerezve szezonbeli második WRC2-es győzelmét