kedd, július 2, 2024
HomeMotorsportsWRC Rally Italy 2024: Ogier és Tänak fej-fej melletti párharca

WRC Rally Italy 2024: Ogier és Tänak fej-fej melletti párharca

Sebastien Ogier az első helyen fejezte be a WRC Rally Italy első napját – de Ott Tänak a Toyota pilótájának nyomában van

A 2024-es rali-világbajnokság (WRC) pénteken az év első kompakt versenyével vette kezdetét. Sebastien Ogier átvette a vezetést a Szardínián rendezett Rally Italy első négy speciális szakasza után. A francia megnyerte a nap első és harmadik speciális szakaszát (SP), amivel 4,5 másodperccel megelőzte Ott Tänakot. Elfyn Evans a verseny elején defektet kapott, és minimalizálnia kellett a kockázatot

A gumiválasztás fontos szerepet játszott a Földközi-tengeri sziget igényes kavicsos útjain az első napon. Tänak, Gregoire Munster, Adrien Fourmaux és Takamoto Katsuta hat kemény gumit választott, így egy kicsit nagyobb mozgásterük volt, mint a többi versenyzőnek, akik csak öt gumit választottak. A négy versenyzőnek azonban 20 kilogrammal több súlyt kellett cipelnie.

Ogier tökéletesen gazdálkodott a gumikkal, és úgy vigyázott rájuk, hogy nem kellett feláldoznia a jó tempót. A francia pontosan tudja, mi kell ahhoz, hogy Szardínián sikeres legyen: Négy győzelmével Sebastien Loebbel egy szinten áll a győztesek listáján, és a rali végén egy első hellyel átvehetné az egyedüli vezetést az örökranglistán.

Az 1-es szakasz volt a kulcs Ogier számára, hogy az első napot az első helyen fejezze be. A 40 éves versenyző 7,7 másodperccel gyorsabban autózott Tänaknál, így kényelmes előnyre tett szert. Egy újabb szakaszgyőzelem a harmadik speciális szakaszon végül 4,5 másodperces előnyhöz juttatta Tänakkal szemben, aki még egyszer visszavágott, hogy minimalizálja a különbséget.

Az észt azonban küszködött a Hynundai technikájával, mivel a rendszer a rajtnál meghibásodott, és nem vette fel a megfelelő üzemmódot. Ennek ellenére a 2. szakaszon ő érte el a leggyorsabb időt, és 5,9 másodpercet faragott Ogier-hez képest, aki csak az ötödik helyen végzett. Négy speciális szakasz után Tänak a nyolcszoros rali-világbajnok nyomában van, mivel az utolsó speciális szakaszon a második helyen további 0,2 másodpercet javított Ogier-nél.

Ők ketten uralták az Olasz Rallyt az élen, a mezőny többi tagja nem tudta követni őket. Dani Sordo 33,2 másodperccel van lemaradva Ogier mögött a harmadik helyen a Hyundai-jával. Ezzel a spanyol 1,3 másodperccel előzi meg Katsutát, aki a negyedik helyen zárta a napot. A harmadik helyért folyó csata átkozottul szoros, hiszen a bajnokság jelenlegi éllovasa is benne van a küzdelemben

Thierry Neuville 3,7 másodperces előnnyel nyerte a nap utolsó speciálszakaszát Tänak előtt, Katsuta hátsó lökhárítójára tapadva. A belgának az összesítettben élen állóként kellett nyitnia a napot, és emiatt komoly hátrányba került: a poros pályán nem volt meg az a tapadás, amit üldözői a tisztán lesöpört útvonalon találtak.

Evans volt az első nap peches embere. A walesi csak öt gumiabroncsot választott, és az első speciális szakasz után pótkereket kellett felszerelnie, miután elszenvedte a rettegett defektek egyikét. Ez azt jelentette, hogy a Toyota pilótája nem tudott tovább támadni, mivel nem engedhetett meg magának még egy defektet. Evans 20,7 másodperccel maradt le Neuville mögött.

Münster először Szardínián kellett alkalmazkodnia az igényes speciális szakaszokhoz, és nem igazán találta a ritmust. Ennek eredményeképpen az M-Sport Ford pilótája 11,9 másodperccel van lemaradva Evans mögött a hetedik helyen. Fourmaux-nak szerencséje volt: a franciának hat gumi volt a csomagjában, és mindegyiket kellett, mert két defektet szenvedett. Rengeteg időt veszített, és valószínűleg már nem fog szerepet játszani az első helyekért folytatott harcban. Visszaesett a Rally2-es pilóták mögé.

„Jól ment – mondta Ogier. „De vesztettünk egy kis időt, amikor Fourmaux-t kellett megelőznünk [az SS4-en]. [A pénteki nap] nagyon megviselte a gumikat.” Neuville magyarázza: „Ez volt a legnehezebb nap számunkra. A gumiválasztás nem volt tökéletes, hat gumit kellett volna választanunk.” A szerencsétlen Evans így kommentálta a pénteki napot: „Rosszul indult, de holnap mindent bele kell adnunk, aztán majd meglátjuk, mi lesz.”