Verstappen „megdöbbent”: Lando Norrisé lesz a monzai pole 2024-ben!

Max Verstappen újabb vereséggel fenyeget Monzában: dupla pole a McLarennek az Olasz Nagydíjon, George Russell a P3-ban az első üldöző

A zandvoorti győztes Lando Norris a 2024-es Olasz Nagydíjon, Monzában folytatja sikersorozatát a Forma-1-ben. A McLaren pilótája szombaton megszerezte a pole pozíciót a vasárnapi futamra, míg nagy világbajnoki riválisa, Max Verstappen (Red Bull) nem tudott a 7. helynél előrébb végezni

A bajnokságot vezető Verstappen számára nem a tervek szerint alakult a kvalifikáció. Az első Q3-as futam után 0,671 másodperces hátránnyal a 8. helyen állt, még csapattársa, Sergio Perez mögött. „Egyáltalán nem volt tapadásom ezzel a szettel. Sokkoló” – csodálkozott a bokszrádión, miután korábban »alulkormányozottságra panaszkodott a 6/7/8-ban«.

A legvégén, az utolsó körén sem az első, sem a második szektorban nem sikerült személyes javulást elérnie. Ennek ellenére még így is sikerült megelőznie Perezt. Perez a maga részéről „csúcsosodó” gumira panaszkodott, amivel már nem lehetett virágcserepet nyerni a döntőben. Perez a nyolcadik helyen végzett.

A McLaren számára azonban még egy dupla pole is összejött: Norris 0,109 másodperccel előzte meg Oscar Piastrit („Az utolsó kör nem volt elég jó”). Amikor áthaladt a célvonalon, a boxrádión azt mondta: „Ez egy szar kör volt. Sajnálom.”

Aztán a versenymérnöke tájékoztatta őt a pole-ról, és Norris meggondolta magát: „Király! Igazából azt akartam mondani, hogy a köröm kiemelkedő volt!”

Később a sajtótájékoztatón így magyarázta: „Egyszerűen nem éreztem jól sikerült körnek”. Különösen az első kanyar volt hibás, ahogy Piastrié is. Az ausztrál azt is elmondta: „Az első kör a Q3-ban szolid volt, de a második kör nem volt olyan jó, mint amilyennek lennie kellett volna”.

Végül hat autó volt két tizedmásodpercen belül. Charles Leclerc (Ferrari) a negyedik helyen végzett, bár a Q2-ben panaszkodott: „Ez az autó egyáltalán nem kormányoz”. Carlos Sainz az ötödik helyen végzett. Rendben lévő eredmény a Ferrarinak, még ha titkon többet is reméltek a hazai versenyükön.

A Mercedes időnként a kvalifikáció legjobb tempóját produkálta, de amikor a Q3-ban ledobták a nadrágot, George Russell és Lewis Hamilton hiányzott a legvégén. A végeredmény Russellnek a P3. hely, Hamiltonnak a P6. hely – és a Ferrarihoz nagyon hasonló rajtpozíció.

Hogyan magyarázza a Red Bull az újabb gyenge teljesítményt?

A szezon eleji dominancia, amire most Monza szolgáltatja a végső bizonyítékot, megszűnt. Christian Horner csapatfőnök pedig lassan kifogy a magyarázatokból: „Egyszerűen nem értjük. Nincs meg az egyensúly. Valami nagyon alapvető dolognak kell lennie, amit jelenleg nem tudunk kézben tartani”.

Helmut Marko a Sky-nak nyilatkozva fejezte ki „értetlenségét” az eredmény miatt, amikor azt mondta: „Perez ugyanolyan gyors volt használt gumikon, mint Max újakon. Valami egyáltalán nem stimmel”. És hozzáteszi: „Ha a versenyen is ugyanilyen alulteljesítést produkálunk, akkor az rosszul néz ki.”

Miért volt ilyen dühös Yuki Tsunoda?

A Q1-ben pontosan a két Racing Bull között volt a vágta: Daniel Ricciardo (1:20.901 perc) éppen csak bejutott a 15. helyre, Yuki Tsunoda (1:20.945 perc) a Q1-ben kiesett. A japán pilóta utána a boxrádión káromkodott, mondván, hogy „nevetséges” a vezetési magatartása – amiért azonnal meg is dorgálta őt a versenymérnöke: „Maradjunk tiszták a boxrádión”.

Lance Stroll (Aston Martin), az újonc Franco Colapinto (Williams), Valtteri Bottas és Guanyu Zhou (Sauber) is kiállni kényszerült.

Colapinto, aki Logan Sargeant váltja a Williamsnél, eddig stabil hétvégét teljesített. A Q1-ben azonban a döntő körén a Lesmosban elkövetett egy vezetési hibát, ami azt jelentette, hogy végül már nem tudott javítani az idején.

Az argentin végül 0,519 másodperccel maradt el csapattársától. Albon a nyolcadik helyen végzett a Q1-ben. „Elnézést kérek ezért” – mentegetőzött Colapinto a boxrádión. Később az első interjúban elmondta: „A Q2 a hiba nélkül is lehetséges lett volna. Ez azt mutatja, hogy még sokat kell tanulnom.”

Hogyan ment Nico Hülkenbergnek?

Hülkenberg 0,075 másodperccel volt gyorsabb csapattársánál, Kevin Magnussennél az első Q1-es körén. De aztán Magnussen az Alboreto kanyarban (korábban Parabolica) letért a pályáról, és „nagyon bizarr módon” (David Coulthard) alulkormányzott a kavicságyba. Végül egyik Haas-pilóta sem tudott javítani az idején.

Hülkenberg a boxba jött, de az ideje elég jó volt ahhoz, hogy a Q2-ben versenyezhessen. Ott az akkori leggyorsabb első szektort és 1:20.411 perces legjobb időt autózott, ami éppen elég volt a Q3-ba jutáshoz – 0.010 másodperccel megelőzve az Aston Martinban ülő Fernando Alonsót.

Az első Q3-as köre után Hülkenberg így nyilatkozott: „A használt gumi valójában egyáltalán nem érzi rosszul magát”. Ekkor már négy tizedmásodperccel megelőzte a 9. helyen álló Albont, de még így is el kellett engednie a Williams pilótáját. A friss gumik a végén nem jöttek be Hülkenbergnek.

A német szerint a kvalifikáció „nem volt egészen tökéletes”, de „így is örül, hogy ismét bejutott a Q3-ba. Úgy gondolom, hogy holnap építhetünk erre. Eddig jól teljesítettünk ezen a hétvégén. Most holnapra is így kell folytatnunk, és egyszerűen csak tisztának kell maradnunk.”

Kit értek utol a Q2-ben?

Allonsót leszámítva, akit csak szűken előzött meg Hülkenberg. „Azt hiszem, a tizenegyedik hely jobb a vártnál” – rádiózott a spanyol az utolsó körben – olyan felhanggal, ami arra utal, hogy jelenleg nem elégedett.

Daniel Ricciardo (Racing Bulls) a tizenkettedik helyen végzett, megelőzve Magnussent, Pierre Gaslyt és Esteban Ocont (mindketten alpesiak). Ocon utána a boxrádión panaszkodott: „Nézd meg a bejárati kapcsolót. Ezt elrontottuk”.

Így maradt az első négy csapat, Albon és Hülkenberg a Q3-ra. Valószínűleg a hétvége tíz kedvenc versenyzője egyébként is

Hol nézheted élőben az Olasz Nagydíjat?

Elöljáróban: Ha nem is láttad élőben az edzéseket, este még mindig jóllakhatsz a Forma-1-gyel: Christian Nimmervoll és Frederik Hackbarth szombaton 22:30-tól elemzi a napot Monzában, a helyszínen a versenypályán tartózkodó kilencfős újságírócsapat támogatásával.