péntek, szeptember 20, 2024
HomeMotorsports„Tudja, milyen szag van itt, amikor esik az eső": Misano ismerete segít...

„Tudja, milyen szag van itt, amikor esik az eső”: Misano ismerete segít Bagnaia-nak

Francesco Bagnaia számára egyértelmű volt a döntés a San Marinó-i Nagydíjon: nem volt elég nedves a motorcserékhez – P2 Marc Marquez mögött „a maximum ”

Míg Marc Marquez vasárnap Misanóban a San Marinó-i Nagydíj döntő szakaszában több kockázatot vállalt, és ezzel megalapozta hét napon belül második MotoGP futamgyőzelmét, addig Francesco Bagnaia kicsit könnyebben vette ezt a szakaszt.

Bagnaia nem tudta megelőzni Marquezt, miután utóbbi a nedves pályán megelőzte. Bagnaia azonban így is élhet a második hellyel, mert a világbajnokságot vezető Jorge Martin csak a P15. helyen végzett, miután a motorváltási taktikája visszafelé sült el!

„Ennek az eredménynek nincs győzelem íze, mert nem győzelem” – mondta Bagnaia a P2 után. „De még így is jó íze van. Tegnap dühös voltam, mert megvolt az esélyem a győzelemre, de nem éltem vele. Ma viszont kihoztam a maximumot. A győzelem ma aligha volt lehetséges.”

Azt, ahogyan Jorge Martin tette, nevezetesen, hogy bejött a boxba, hogy lecserélje a motorját, Bagnaia nem gondolta. „Tudom, milyen szag van itt, amikor esik az eső” – mondja az olasz, és teljesen komolyan mondja: ”Arról a szagról beszélek, amit csütörtökön éreztünk itt a paddockban, amikor jött az eső. Teljesen más szag volt, mint ma. „

Bagnaia és Bastianini az ösztönökre hagyatkozik

Bagnaia Ducati csapattársa, Enea Bastianini hasonlóan nyilatkozott a vasárnapi harmadik helye után. Amikor el kellett dönteni, hogy jobb-e bejönni a boxba, hogy átüljön az esőgumikkal szerelt motorra, vagy maradjon a pályán a slick gumikkal, a kevesebb mint 30 kilométerre, Riminiben élő Bastianini is az ösztöneire és tapasztalatára hagyatkozott.

Az egyik helyi hőst azonban becsapta az ösztöne. Franco Morbidelli a verseny döntő szakaszában is a pályán maradt, amikor az esőcseppek a leghevesebbek voltak. Az 1-es kanyarban a nedves pályán a kavicságyba csúszott és kiesett a versenyből

Morbidelli bukása éppen azelőtt történt, hogy Pramac-csapattársa, Jorge Martin úgy döntött, hogy Bagnaia mögött a második helyen fordul be a boxutcába. Ezt a döntést a bajnokságot vezető spanyol mindössze három körrel később megfordította, és másodszor is a boxba jött, hogy motort cseréljen.

Visszatekintve Martin elismeri, hogy követnie kellett volna Bagnaia példáját, és kint maradni. A győztes Marc Marquez, aki szándékosan Bagnaia felé orientálódott, pontosan ugyanezt tette, azaz kint maradt.

Marquez azért ment el Bagnaia mellett, mert a verseny ezen szakaszában több kockázatot vállalt a Gresini Ducatival. Nem sokkal később pedig Bagnaia a boxutcából értesült arról, hogy a világbajnoki éllovas Martinnak nem sok keresnivalója lesz. Ennek következtében „Peccónak” nem okozott különösebb gondot, hogy beérje a P2-vel Marquez mögött, mert a világbajnoki cím a hátsó gondolataiban volt.

„Még akkor is, amikor Morbidelli bukott, egy kicsit lelassultam. Nem akartam felesleges kockázatot vállalni. És miután Martin kiállt a boxba, ez még inkább igaz volt” – mondta Bagnaia a futam után. Ennek ellenére, ha a körülmények lehetővé tették volna, ő maga is szeretett volna nyerni.

„Most már két egymást követő futamot nem sikerült megnyernem itt” – mondta Bagnaia, aki visszagondolt a 2023-as San Marinó-i Nagydíjra (amit Jorge Martin nyert meg) és a 2024-es San Marinó-i Nagydíjra vasárnap, majd így folytatta: »Szerettem volna a rajongóimnak, akik itt mindig annyira szurkolnak nekem, egy kicsit nagyobb ajándékot adni, mint egy második hely.«

Bagnaia messze nem írja le Marquez/Bastianini

A MotoGP 2024-es összesített tabelláján a bajnokságot vezető Jorge Martin előnye hét pontra csökkent vasárnap Misanóban. Francesco Bagnaia továbbra is a Pramac versenyzőjéhez van a legközelebb. De Marc Marquez és Enea Bastianini is behozott néhány pontot Martinra a vasárnapi első, illetve harmadik helyezésével

A második misanói versenyhétvége, az Emilia-Romagna Nagydíj (szeptember 20-22.) előtt a bajnoki tabella első négy helyezettjét már csak 62 pont választja el egymástól. Ezt a kiinduló helyzetet tekintve Bagnaia így vélekedik: „Soha nem lehet tudni, mi fog történni. Én magam például tegnap még 26 pontos hátrányban voltam. Most már hét pont a hátrányom.”

Saját riválisairól a bajnoki tabellán – Marc Marquezről és Enea Bastianiniről – pedig Bagnaia azt mondja: „Amíg matematikailag lehetséges, addig a többi versenyzőt is szem előtt kell tartani. Az olyan versenyzőkre, mint Marc és Enea, mindig lehet számítani. Soha nem gondoltam, hogy kiesnek [a világbajnoki küzdelemből]. Mert ismerem a potenciáljukat és a motorjaikban rejlő lehetőségeket. Tudom, hogy Valenciáig harcolhatnak a bajnoki címért.”