vasárnap, szeptember 8, 2024
HomeFootballTrónfosztott a Salzburg: negyedszer is bajnok a Sturm!

Trónfosztott a Salzburg: negyedszer is bajnok a Sturm!

Vasárnap az SK Sturm Graz megszerezte a klub történetének negyedik bajnoki címét. Wühtrich és Camara a második félidőben megvált az Ilzer-tizenegyest az Austria Klagenfurt ellen

Drámai szezonzárón a Sturm Graz lett a Bundesliga bajnoka. A stájerek vasárnap egy szívszorító döntőben az utolsó fordulóban megérdemelten győzték le 2:0 (0:0) az Austria Klagenfurtot, és ezzel a sorozatban tíz bajnoki cím után letaszították a trónról a sorozatban bajnok Salzburgot. A Graznak ez volt a klub történetének negyedik bajnoki címe, a kupát 25 év után először, a duplát pedig összesen másodszor nyerte meg

Türelmes, Sturm-lehetőségekkel teli mérkőzésen a középhátvéd Wüthrich a 69. percben egy szöglet utáni fejessel váltotta meg a 15 325 Graz-Liebenau-szurkolót. Nem sokkal a vége előtt a „Joker” Camara (90′) biztosította be a három pontot. A sikeredző Ilzer csapata kétpontos előnnyel és egy jövedelmező Bajnokok Ligája-helyezéssel 13 év után először biztosította be bajnoki címét. A Salzburgnak még a LASK elleni 7:1-es győzelem sem volt elég.

Affengrubernek a csípőhajlító izomproblémái miatt a lelátóról kellett végignéznie az izgalmas bajnoki címmérkőzést, helyette Lavale kezdett a középső védelemben. Ilzer a középpályás Kiteishvili sárga lapos eltiltását teljes támadófelállással kompenzálta, a 4-1-2-1-2-es rendszerben Biereth és Jatta, a középpálya közepén pedig Böving játszott. A Sturmot már egy órával a kezdés előtt frenetikusan buzdították a szurkolók a hetek óta teltházas arénában. „Szerezzük meg a duplát, és váljunk legendákká!” – követelték a „feketék” szurkolói, akik immár 15 ezer klubtagot számlálnak.

A Sturm erősen kezdett – és meredeken visszaesett

Öt perc kellett ahhoz, hogy az Ilzer-tizenegy először veszélyessé váljon. Egy hosszú sarokrúgás után Gazibegovic 18 méterről egyenesen a kapu felé röplabdázott, de a Klagenfurt kapusa, Menzel hárított. Míg a Salzburg gyorsan kétgólos előnyre tett szert a távoli párharcban, addig a Graz gyors tempójú futballal egyre-másra lépett be a veszélyzónába. Schnegg (16-os) és Horvat (20-as) lövéseit azonban blokkolták, vagy mellé mentek.

A másik oldalon a Sturm kapusának, Jarosnak nem okozott gondot Soto (23) gurítása. Arweiler (28′) mintegy 18 méterről elvégzett közvetlen szabadrúgása a kapu fölé szállt. A karintiaiak, akiknek az eltiltott Irving nélkül kellett beérniük, egyre jobban belelendültek a játékba, és a gyors átmenetiségre építettek. Pacult csapata megnehezítette a kupagyőztesek dolgát, és türelemjátékká vált a Graz számára, amely az utolsó harmadban gyakran túl pontatlan volt.

A 37. percben a szerencsétlen Jatta sérülés miatt kénytelen volt elhagyni a pályát. Nem sokkal később Arweiler lőtt jó helyzetből röplabdával fölé (39′). A Graz második nagy lehetősége Biereth révén alakult ki, aki egy hosszú bedobás után művészien teremtett magának helyet, de aztán teljesen mellé lőtt (42′). Pontosan 22 másodperccel a folytatás után Prass a bal oldali léc mellé helyezett egy próbálkozást a kapu széléről

Wüthrich megváltja a Sturmot

A gólszerzés tudatában és a szurkolók hangos buzdításával a házigazdák nyomtak a megváltásért. Ez a 48. percben majdnem meg is történt, de Horvat nem tudta a hálóba juttatni Stangl passzát, néhány másodperccel később pedig Bövinget a remekül reagáló Menzel lába tagadta meg. Egy szögletet követő Biereth-fejes (60′), valamint egy távoli Horvat-lövés (62′) is célt tévesztett.

A 69. percben eksztázis tört ki a stadionban. Wüthrich magasan emelkedett Horvat szögletére, és fejjel megszerezte a vezetést Menzelnek. A Sturm-szurkolók többsége állva nézte végig a záró szakaszt, és látta, ahogy a paculi csapat igyekezett megszerezni az egyenlítő gólt. És ez ismét közel volt, miután „Joker” Jaritz fejese a lécet találta el (84′), majd egy Besuschkow-lövés elkerülte a kaput (89′). Nem sokkal később Camara egy ellentámadásnál megőrizte hidegvérét, és ezzel megpecsételte a