Spielberg 1. DTM futam: Bortolotti a szezon első győzelme után a DTM új vezetője

SSR A Lamborghini pilótája, Mirko Bortolotti az AMG pilótáját, Maro Engel-t legyőzve átvette a DTM vezetését Kelvin van der Linde-től: Kárelhárítást hajtott végre

Turbulens DTM-futam szombaton Spielbergben, amelyen a címvédés került a középpontba: Mirko Bortolotti (SSR-Lamborghini; 1.) erős versenyzéssel biztosította be a győzelmet és a bajnoki vezetést, Kelvin van der Linde (Abt-Audi) a 17. helyről a nyolcadik lett

Maro Engel (Winward-Mercedes; 2.) a végéig Bortolotti nyakában lihegett, és a második helyen végzett, a pole-t megszerző Arjun Maini (HRT-Mercedes) harmadikként ért haza.

Bortolotti a kezdetben vizes pályán tette le az alapokat. A negyedik rajtkockából indulva már az első körben megelőzte Maximilian Pault (Paul-Lamborghini; 6.). Ennek eredményeként kezdetben megtartotta a harmadik helyet, míg Engel a rajtnál megszerzett előnyét tovább növelte.

Maini aztán az ötödik körben esedékes volt. Már itt világossá vált, hogy Bortolotti mennyivel több tapadást tudott kiépíteni az esőgumival. Két körön belül utolérte Engel-t és egyszerűen maga mögött hagyta. Ennek eredményeként néha több mint egy másodperccel gyorsabb volt, mint az összes többi versenyző, aki vizes gumikon indult.

Engel egy ponton kicsúszott a pályáról, de Maini nem támadta meg. „Végül is ma vesztettünk a túl magas guminyomással az első stintben” – mondta futamán a célba érkezés után.

A DTM-veterán élt az első lehetőséggel a boxutcában, Bortolotti és Maini egy körrel később érkezett. Miután minden gumiabroncsot felmelegítettek, Engel közel öt másodpercet nyert, és már csak jó két másodperccel volt lemaradva Bortolotti mögött

Bortolotti esélyt sem ad Engelnek

A most már száraz pályán a Mercedes-AMG ismét megmutatta azt a teljesítményt, amit már az edzéseken és a kvalifikáción is bizonyított. Bortolotti azonban hibátlanul vezetett az élen. Engel alig egy másodpercre zárkózott fel, de már nem tudta 0,9 másodperc alá csökkenteni a hátrányát. Bortolotti megőrizte az idegeit és hazavezette a győzelmet.

„Ennek a trófeának nagyon különleges helye lesz. Nagyszerűen érzem magam. Ez volt talán az eddigi legjobb győzelmem, egyszerűen minden és mindenki ellen” – mondta Bortolotti a ran-nak.

Hogyan tudott ilyen gyorsan vezetni a vizes gumikon? „Látszott, a Mercedes az első két körben elhúzott. Aztán fordult a kocka. Azt hiszem, egyszerűen jól döntöttünk a beállításokkal, és lassan a gumik is működtek.”

Bortolotti és Engel uralta a versenyt, mögöttük Maini a szombati zandvoorti futam után szezonbeli második dobogóját szerezte meg. Luca Stolz (HRT-Mercedes; 4.) mögött egy másik AMG következett. A boxkiállás után egy akár hét autóból álló csoportban találta magát, amely a kiállás után eleinte turbulens volt.

Végül Ayhancan Güven (Manthey-EMA-Porsche; 5.) és Maximilian Paul előtt győzedelmeskedett. Utóbbi a záró szakaszban megelőzte Lucas Auert (Winward-Mercedes; 7.). Kelvin van der Lindét Ricardo Feller (Abt-Audi; 10.) is megelőzte a záró szakaszban.

„Büszke vagyok arra, hogy úgy küzdöttük fel magunkat az élre, hogy egy karcolás sem esett az autón. Ez nem semmi a DTM-ben” – mondta a futam után a futamnak. „De mamma mia, az előttünk lévő autók gyorsak voltak.” Az Audi R8 LMS GT3 és a Red Bull Ring valószínűleg már nem lesznek barátok

Rene Rast (Schubert-BMW; 9.) azonban nem tervezte, hogy utoléri a svájcit. Ő volt a legjobb BMW-s a mindkét bajor márka számára rendkívül nehéz versenyen. „A BMW és mi egyszerűen sehol sem voltunk ma” – mondta bosszúsan van der Linde.

Hatalmas Schmid show happy end nélkül

A verseny szenzációja Clemens Schmid (Dörr-McLaren; 15. hely) volt. Ő volt az egyetlen pilóta, aki slick-eken indult. A kezdeti problémák után hamarosan ő volt a mezőny leggyorsabb pilótája, és feljebb lépett a mezőnyben. A boxkiállás után rövid időre a hatodik helyen állt.

Amikor a gumik felmelegedtek, a kilencedik helyen állt, de onnantól kezdve már csak lefelé vezetett az útja. „Sajnos valami elromlott a guminyomással. Több mint két barral a hátsó tengelyen jóval a cél felett voltunk. Nem tudom, mi romlott el” – mondta dühösen a ran-nak. A 15. helyen így is szerzett egy pontot, de a hazai versenyén ennél sokkal többre lett volna képes.

Marco Wittmann (Schubert-BMW; DNF) számára is frusztrálóan alakult a verseny, mivel egyelőre tisztázatlan okból a boxban kellett leparkolnia BMW M4 GT3-asát. Ezzel folytatódott a kétszeres bajnok balszerencsés sorozata.

Három futammal a vége előtt Bortolotti tíz ponttal vezet a bajnokságban Engel előtt és tizenkét ponttal Kelvin van der Linde előtt. A kvalifikációt vasárnap 9:45-kor, a futamot pedig a szokásos 13:30-as időpontban rendezik