vasárnap, szeptember 8, 2024
HomeMotorsports"Nincs előny" a jó teljesítményért: Neuville kritizálja a WRC szabályait

„Nincs előny” a jó teljesítményért: Neuville kritizálja a WRC szabályait

A WRC-t vezető Thierry Neuville kritizálja a WRC szabályait – A belgának péntekenként mindig elsőnek kell lennie a szakaszokon

Thierry Neuville frusztrált, mert a rali-világbajnokság (WRC) vezetőjeként péntekenként mindig neki kell elsőként rajtolnia a szakaszokon. Ez azt jelenti, hogy a riválisai mindig előnyben vannak a belgával szemben a rali elején. A Hyundai versenyzője csak szombaton és vasárnap változtathat a rajtpozícióján, mivel a raliosztályozás ekkor dönt a sorrendről.

A WRC először vendégszerepel Lettországban, ahol Neuville pénteken mindig tisztán tartotta a pályát riválisai előtt. Neuville-nek tehát nincs sok esélye Kalle Rovanperä, a helyi hős Martins Sesks és Sebastien Ogier ellen. A jobb rajtpozíciója ellenére a belga még mindig több mint két perccel van lemaradva az élen álló Rovanperä mögött a szombati nyolcadik helyen. Az első napon 1:23,3 percet veszített az éllovashoz képest.

Neuville már a szezonnyitón, Monte-Carlóban elhódította az összesített vezetést, és azóta megvédte első helyét az összesített tabellán, de a szabályok szerint pénteken mindig kikapott. A Monte-Carlo-ralit leszámítva soha nem nyert fordulót, és csak kétszer állt dobogón ezt követően – Horvátországban és Portugáliában.

„Nem tudom, mit mondjak – mondta Neuville. „A bajnokság megnyerésére irányuló stratégia már nem ugyanaz. Manapság sokkal szórakoztatóbb egy részidényt vezetni, mert többet kapunk belőle.” A belga ezzel Rovanperére és Ogierre céloz, akik ugyan nem versenyeznek a Toyota színeiben az egész szezonban, de szórványos bevetéseiken a jó rajtpozícióknak köszönhetően mindig az élmezőnyben vannak.

Ogier az eddigi négy raliversenyen kétszer az első, kétszer a második helyen végzett, a francia pedig az összesített tabellán a negyedik. Rovanperä a hatodik, és részidős pilótaként két győzelmet is szerzett. Esapekka Lappi részidős pilótaként nyert még egy ralit. Csak Ott Tänak és Neuville tudott teljes munkaidős pilótaként ralit nyerni.

„Miért kell ezt tennem magammal minden hétvégén egész évben?” – morogja Neuville. „Az év elején jó munkát végeztünk, de nem kapunk érte jutalmat. Azt látjuk, hogy a bajnoki eredményeink zuhannak. Semmit sem tehetünk, hogy harcoljunk a többiekkel.”

A részmunkaidős versenyzők előnyben?

Neuville kritizálja, hogy a 2024-es szezon végén egy teljes munkaidős pilóta egyetlen győzelemmel világbajnok lehet, mert a részmunkaidős pilóták nem gyűjtenek elég pontot, hanem megosztják egymás között a győzelmeket. „Még ha 40 pontos előnyünk is van, akkor is küzdenünk kell, mert nincs esélyünk megtartani ezt az előnyt” – mondja. „

Neuveille

Míg Neuville végtelen vitákról beszél a WRC szervezőivel, addig az Európa-bajnokság egy egyszerű rendszert vezetett be: A rajtnál van egy kvalifikáció, amely meghatározza a versenyzők sorrendjét a szakaszokon. A WRC-ben 2012-ben és 2013-ban volt hasonló rendszer, de akkor eltörölték.

Neuville dühös: „Hány éve beszélünk erről? Senki sem akarja a [kvalifikációs szakaszt]. Szerintem az FIA és a promóterek szuper boldogok, hogy egy fiatal, másodszorra versenyző pilóta a tizedik helyről a legjobb időt autózhatja. Ők ezt akarják, de a gyártók nem ezt akarják.”

Rovanperä más véleményen

A 2024-es szezonra a WRC megváltoztatta a pontrendszert, hogy némileg kompenzálja a pénteki hátrányt. A szombati nap végéig a győztes 18 pontot kap. Vasárnap az utolsó szakasz győztese hét pontot kap, plusz öt lehetséges pontot a Power Stage-en. Ez garantálja, hogy a rali végéig izgalmas küzdelem folyik a WRC pontokért.

Közben Rovanperä visszautasítja Neuville kritikáját: „Ez már évek óta így megy. Ma sem nehezebb, mint az előző években. Thierry most már tudja, milyen érzés pénteken megnyitni a szakaszokat. Én is panaszkodtam, amikor nekem és előttem Sebnek is ezt kellett tennie. Ez van, és ezt így kell elfogadni. Ha ezt nem akarod, nem vezetheted a bajnokságot.”