NASCAR Las Vegas: Alex Bowman leporolta a viharos futamot

A két Gibbs-pilóta látszólag egymás között rendezte a Las Vegas-i győzelmet, de a késői sárga miatt a Hendrick került helyzetbe: Alex Bowman nyert Kyle Larson előtt

A NASCAR új generációs autóinak (Gen7, vagy Next-Gen) első futama a 1,5 mérföldes oválon vasárnap izgalmas versenyeket hozott, bár gyakran balul sült el. Alex Bowman (Hendrick-Chevrolet) nyerte a Pennzoil 400-as versenyt a Las Vegas Motor Speedway-en tizenkét sárga fázis után, beleértve a hosszabbítást is. Sokáig azonban nem tűnt győzelemre esélyesnek.

Három körrel a vége előtt Kyle Buschnak (Gibbs-Toyota) volt a legjobb esélye. A mezőny végéről indult, de a futam utolsó szakaszában éppen csak sikerült csapattársát, Martin Truex Jr.-t sakkban tartania, és úgy tűnt, hogy megszerezheti második hazai győzelmét. De a dolgok másképp alakultak.

Az utolsó figyelmeztető autós periódusban, amely hosszabbítást követelt, Busch csapatfőnöke, Ben Beshore négy friss gumiabroncsot választott. A Kyle Larson, Alex Bowman, William Byron Hendrick trió mindegyike csak két friss gumit kapott, így megelőzték Busch-t. Az utolsó újraindításnál Larson vezetett, de egy szoros csapatpárbaj után elvesztette az első helyet Bowman ellen, aki végül megszerezte a győzelmet.

„Az autó valójában egész nap gyors volt, de sosem volt meg a megfelelő pozíció a pályán” – mondta Bowman, aki két sikertelen daytonai és fontanai szereplés után (P24 és P25) most első győzelmével hozta sínen a 2022-es szezonját.

Nem voltunk elégedettek, hogy a szezon első győzelmét arassa.

Kyle Busch a mezőny végére szorult vissza, miután a szombati edzésen összetörte Gibbs Toyotáját, míg Tyler Reddick (Childress-Chevrolet), Daniel Hemric (Kaulig-Chevrolet) és Cole Custer (Stewart/Haas-Ford) a mezőny végére szorult vissza, miután módosításokat végeztek autóikon.

Míg a helyi hős Kyle Buschnak a rajtrács hátsó helyéről kellett indulnia, addig három Gibbs-csapattársa közül az egyik először indult pole pozícióból egy kupa-futamon: Christopher Bell. A verseny első szakaszán (Stage 1) közvetlenül négy sárga jelzés volt, ebből egy tervezett volt, a másik három pedig megpördülések miatt.

Bowman és Chastain győzelmei – sok incidens

A megpördülések többnyire nem sokkal az újraindítás után történtek a mezőnyben, és Justin Haley (Kaulig Chevrolet), valamint a hátulról induló Cole Custer és Tyler Reddick voltak érintettek. Kyle Busch is bajba került, amikor Haley megpördült. Az 1. szakasz győzelmét Alex Bowman szerezte meg a Hendrick csapattársa, William Byron és Ross Chastain (Trackhouse-Chevrolet) előtt.

A 2. szakaszban folytatódott a turbulencia. Michael McDowell (Front Row Ford) nem cserélt gumit a szakasz közbeni figyelmeztetés alatt. Ennek közvetett következményei voltak. Nem sokkal az újraindítás után letért a pályáról az Erik Jones-szal (Petty/GMS-Chevrolet) folytatott párharcban. McDowell utolérte Chase Briscoe-t (Stewart/Haas-Ford), aki pedig Daniel Suarezt (Trackhouse-Chevrolet). Suarez volt a szenvedő fél, aki a rajt/célvonalon ártatlan félként a falnak ütközött.

Suarez balesete váltotta ki a 2. szakasz négy figyelmeztetéséből az elsőt. A második szakasz további figyelmeztetései Brad Keselowski (RFK-Ford) balesetéből adódtak, ami miatt Ryan Blaney (Penske-Ford) kiesett a versenyből, Austin Cindric (Penske-Ford) és Chase Briscoe egyidejűleg ütközött, végül pedig a pole-ból induló Christopher Bell megpördült. A 2. szakasz győztese Ross Chastain lett a Hendrick csapattársai, Chase Elliott és Kyle Larson előtt.

Tacky Gibbs csapatpárbaj – majd egy újabb sárga

Amilyen viharos és eseményekben gazdag volt az első két versenyrész, az utolsó szakasz sokáig csendes volt. Bár 102 tervezett körrel ez volt a három versenyszakasz közül a leghosszabb, kezdetben csak egy sárga fázis volt. Ennek oka az volt, hogy Denny Hamlin szétszedte Gibbs Toyotájának szekvenciális váltóját.

Ennek eredményeként úgy tűnt, hogy Hamlin két Gibbs-csapattársa dönti el egymás között a győzelmet: Kyle Busch, aki a mezőny végéről indult, és Martin Truex Jr. Busch vezetett, de 20 körrel a vége előtt Truex Jr. közvetlenül a nyomában volt. 16 körrel a vége előtt Truex Jr. felzárkózott, de nem tudta megelőzni. Három körrel később megelőzte, de Busch azonnal visszavágott.

Kyle Busch, a Las Vegas-i származású 2015-ös és 2019-es NASCAR-bajnok már úgy tűnt, hogy a mezőny végéről indulva második hazai győzelmét aratja, miután 2009-ben már egyszer sikerült neki. De aztán három körrel a vége előtt újabb sárga jelzés következett. Az ok Erik Jones balesete volt a rajt/célvonalon, amelyben Bubba Wallace (23XI-Toyota) is érintett volt.

Alex Bowman hosszabbításban győzte le Kyle Larsont

Újra a boxba kellett mennünk. És ennél az utolsó boxkiállásnál Kyle Larson került az élre, mert csak két gumit cseréltek. A verseny korábbi szakaszában a tavalyi bajnok két alkalommal is visszaesett, és mindannyiszor vissza kellett küzdenie magát az élre.

Az 1. szakaszban Larsonnak egy vibráció miatt nem tervezett boxkiállást kellett végrehajtania. A 3. szakaszban begyűjtött egy gyorshajtási büntetést, de szerencséje volt, hogy a számára kedvező Hamlin sárga fázisában be tudta váltani. Larsonnak tehát „csak” a felvezető kör végére kellett mennie az utolsó előtti újraindításhoz. Zöld jelzés alatt egy kört veszített volna.

A hosszabbítás a maga két körével meghozta a döntést. Az újraindításnál Larson a külső sávot vezette, mögötte William Byron. Alex Bowman vezetett a belső sávban, mögötte Kyle Busch. Bowmannek pedig egy kör után sikerült Larson mellé húzódnia, majd nem sokkal később megelőznie. Így ő volt az, aki leporolta a győzelmet Las Vegasban.

Larson a kettős felépülése után is P2 maradt. Harmadik lett Ross Chastain, aki a szerencsétlenül járt Kyle Busch-t (4.) és William Byron-t (5.) is megelőzte. A hatodik helyezett Aric Almirola (Stewart/Haas-Ford) szintén a top 10-ben végzett a szezon harmadik futamán, így a szezon végén visszavonuló pilóta az egyetlen, aki 2022-ben eddig mindig az első 10-ben végzett.

Az idei West Coast Swing jövő vasárnap a phoenixi egymérföldes oválon rendezett futammal zárul, amely aztán zsinórban harmadszor ad otthont a szezonzárónak, a novemberi négy futamból álló bajnoki döntőnek.