szombat, július 6, 2024
HomeMotorsportsMotoGP Mugello sprint: Bagnaia nyert, miután a világbajnoki éllovas Martin bukott

Míg Jorge Martin bukás miatt kiesik, Francesco Bagnaia megszerezte 2024 első sprintgyőzelmét – Marc Marquez és Pedro Acosta újra az első háromban

A Ducati gyári versenyzője, Francesco „Pecco” Bagnaia szombaton az olaszországi Mugellóban megszerezte első sprintgyőzelmét 2023 augusztusa, Spielberg óta.

Miután a kétszeres és regnáló MotoGP-világbajnok múlt szombaton Barcelonában az utolsó körben vezetve bukott, hazai pályán mindent jól csinált, és biztonságosan szerezte meg a győzelmet a szombati rövid versenyen.

„Hihetetlen! Minden kört élveztem” – mondta a jubiláló Bagnaia, „de a verseny utolsó része elég nehéz volt. Nagyszerű, hogy négy Grands Prix után végre ismét sikerült befejeznem egy sprintversenyt. Ez nagyon boldoggá tesz engem. Itt nyerni a közönség előtt hihetetlen. Imádom!”

Bagnaia mögött Marc Marquez (Gresini-Ducati) végzett a második helyen a tizenegy kör után. Harmadik lett a MotoGP újonca, Pedro Acosta (Tech3-GasGas).

„A versenytempó nagyon jó volt – mondta Marquez. „‘Pecco’ tegnap óta gyorsabb volt, de mindig a második vagy harmadik helyen voltunk. A rajtom nem volt olyan jó. Egész hétvégén problémáim voltak a rajtokkal. De azt hiszem, holnap jobban fogunk teljesíteni. Holnap a dobogóért akarunk harcolni.”

Acosta hozzátette: „Rengeteget javultunk a rajtjainkon. Ma közel voltam a második helyhez. Szuper boldog vagyok a csapattal. Éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy ezt a motort a csúcsra juttassák. Egyre közelebb kerülünk, és máris közelebb vagyunk, mint vártuk.”

„Pecco” Bagnaia nyerte a rajtot

A világbajnokságot vezető Jorge Martin (Pramac-Ducati) a legjobb kvalifikációs idejének köszönhetően a pole pozícióból indult. Mellette Francesco Bagnaia és az Aprilia gyári versenyzője, Maverick Vinales állt az első sorba.

Bagnaia, aki pénteken rajtbüntetést kapott, a kvalifikáción megszerzett második rajtpozícióját a sprintre vihette. A rajtrácson három hellyel hátrébb helyezés a vasárnapi nagydíjra vonatkozik.

Bagnaia kapta a legjobb rajtot a szombati sprintben. Ő fordult be elsőként az első kanyarba (San Donato). Ducati csapattársa, Enea Bastianini, aki a P5-ről indult, közvetlenül mögötte sorakozott fel. A pole-ból induló Jorge Martin „csak” harmadik volt az első kanyarban, de az első kör során megelőzte Bastianinit

Martin vs. Bastianini ütközése – majd Martin bukik

A harmadik kör elején Bastianini megpróbált ellentámadásba lendülni a Martinnal folytatott párharcban. San Donatóban rövid időre ismét elment mellette, de a szokásosnál szélesebb vonalat vett fel. Az eredmény egy ütközés volt Martinnal. Nem lesz büntetés, mivel az incidenst a stewardok versenybalesetként értékelték, és a sprint során „további intézkedés nélkül” iktatták.

Az élen Bagnaia a Martin/Bastianini incidens miatt egy kicsit el tudott szakadni a mezőnytől. Marc Marquez volt az első üldözője. Martin a harmadik helyen állt, de a tizenegy körből csak a nyolcadikig jutott. Ebben a körben a világbajnoki éllovas San Donatóban egy másik versenyző közreműködése nélkül bukott, és kiesett

Franco Morbidelli szűken lemaradt a top 3-ról

Martin bukásával Pedro Acosta feljött a harmadik helyre Bagnaia és Marc Marquez mögé. És ez így is maradt.

Míg Bagnaia megszerezte első sprintgyőzelmét a 2024-es szezonban, Marquez zsinórban harmadszor lett második sprintben, Acosta pedig harmadszor végzett az első háromban sprintben, Franco Morbidelli (Pramac-Ducati; 4.) és a P3-ból induló Maverick Vinales (5.) egészítette ki az első ötöt.

Világbajnoki pontokat szerzett még Brad Binder (KTM; 6.), Fabio Di Giannantonio (VR46-Ducati; 7.), Alex Marquez (Gresini-Ducati; 8.) és Aleix Espargaro (Aprilia; 9.). A két wildcard induló Pol Espargaro (KTM) és Lorenzo Savadori (Aprilia) a P14., illetve a P18. helyen végzett.

Kiesett Oliveira és Quartararo az ütközés után

Jorge Martin és Enea Bastianini külön-külön történt balesete mellett Joan Mir (Honda), Fabio Quartararo (Yamaha) és Miguel Oliveira (Trackhouse-Aprilia) sem ért célba.

Míg Mir a boxban esett ki, Quartararo és Oliveira a második körben a Scarperiában (10-es kanyar) történt ütközés miatt bukott. A Trackhouse versenyzője tisztázta a Yamaha versenyzőjét. A versenyfelügyelők azonban, akárcsak a Martin és Bastianini közötti ütközés esetében, úgy döntöttek, hogy „nincs további intézkedés”.

A vasárnapi mugellói nagydíj lesz az olasz hétvége fénypontja és egyben lezárása. A versenytáv 23 kör, a rajtidő 14:00.