kedd, július 2, 2024
HomeMotorsportsMotoGP edzés Mugellóban: Bagnaia a leggyorsabb, Rins a második a Yamahán

MotoGP edzés Mugellóban: Bagnaia a leggyorsabb, Rins a második a Yamahán

Világbajnok Francesco Bagnaia Alex Rins és Pedro Acosta előtt pénteken – Marc Marquez ezúttal is a top 10-ben – Mindkét KTM-pilótának a Q1-ben kell rajthoz állnia

A világbajnok Francesco Bagnaia az élen fejezte be a pénteki Olasz Nagydíjat Mugellóban. A Ducati embere volt az egyetlen versenyző, aki megdöntötte az 1:45 perces időt. Meglepetésre Alex Rins volt az első az üldözők között a Yamahán. Egy újabb bukás ellenére az újonc Pedro Acosta (Tech3-GasGas) ismét az élmezőnyben volt a harmadik helyen, és ő volt az egyetlen KTM-es a Q2-ben.

A KTM vadkártyás indulója, Pol Espargaro az első repülő körén 366,1 km/h-val beállította a csúcssebesség rekordját. Ez az 1,1 kilométeres célegyenesben a hátszélnek is köszönhető volt. Később az edzésen már nem sikerült elérni ezt az értéket.

A Yamahánál előrelépést lehetett látni. Fabio Quartararo 360,0 km/h-t mértek a korai szakaszon. Amikor a versenybeállításokat használták a korai szakaszon, a korábbi világbajnok és Rins az első ötben volt, míg a Honda több mint egy másodperces lemaradásban volt.

Az edzés felénél Acosta GasGas színekben versenyző KTM-je a Biondetti kanyarban a kavicságyban feküdt. Ez volt a második bukása a nap folyamán. Acosta egy fotós elektromos robogóra szállt, hogy visszahozzák a boxba.

De a motor nem tudott felfelé menni két versenyzővel. Acosta leszállt és tolta az elektromos robogót, ami okozott néhány nevetést – többek között a Tech3-as csapatfőnöke, Herve Poncharal részéről is a boxfalnál. Az újonc a második motorján folytatta az edzést

Az utolsó szakaszon megkezdődött időmérő üldözés előtt Marc Marquez (Gresini-Ducati) vezette az összetettet. Az előnyben részesített gumiválasztás elöl a közepes, hátul pedig a lágy gumik voltak. Érdekesség, hogy Marc Marquez néhány kör erejéig a lágy első és a közepes hátsó gumikat próbálta ki

A kvalifikáció a fontos Q2-es helyekért ezután az utolsó 20 percben zajlott. A második és egyben utolsó próbálkozás előtt Maverick Vinales (Aprilia) vezette az osztályzatot Rins, Marc Marquez és Fabio Di Giannantonio (VR46-Ducati) előtt.

Bagnaia ekkor 1:44.938 perces idővel állította be az irányadó időt, majd két perccel az edzés vége előtt befordult a boxba és leparkolta a Ducatit. Néhány versenyzőnek törölték az idejét a pályakorlátozás miatt (túl messze a célkanyar kijáratánál a zöld zóna külső oldalán)

Bagnaia idejét már nem verték tovább. Rins egy mesés idővel 0,273 másodpercen belülre került a legjobb időhöz képest. Csapattársa, Quartararo mindössze 0,019 másodperccel maradt le a Q2-ről, mert egy körbüntetést kapott, majd hibázott a Scarperiában.

Acosta a bukása után a harmadik helyen tért vissza. Miguel Oliveira a negyedik helyen végzett, és tavaly ősz óta először Indonézia óta először jutott egyenesen a Q2-be. A Trackhouse csapat portugál versenyzője volt a legjobb Aprilia képviselő is.

Marc Marquez két Q1-es szereplés után egy újabb jó pénteki napot tudhat maga mögött az ötödik hellyel. Enea Bastianini (Ducati) a hatodik, Jorge Martin (Pramac-Ducati) pedig a hetedik helyen követte. A világbajnoki éllovasnak nem volt tiszta köre a végén

May 31, 2024

Alex Marquez (Gresini-Ducati) a nyolcadik helyen biztosította be a Q2-es helyezést. A top 10-et az Aprilia duója, Vinales és Aleix Espargaro egészítette ki. Feltűnő volt, hogy a hosszú egyenesek végén az Aprilia lemaradt a végsebesség értékekben.

A KTM duója szintén lemaradt a kvalifikációs kísérletben. Brad Binder a 13., Jack Miller pedig csak a 17. lett, ami azt jelenti, hogy Acosta ismét kihúzta a parazsat a tűzből a Pierer Mobility AG számára.

Míg a Yamaha előrelépett, a Honda az új aerodinamikai megoldásai ellenére ismét az utolsó márka volt a sorrendben. Takaaki Nakagami volt a legjobb képviselő a 19. helyen. Az ő lemaradása 1,1 másodperc volt. Luca Marini volt az utolsó, több mint két másodperces lemaradással.

A kvalifikáció szombaton 10:50-kor kezdődik. A tizenegy körös sprint holnap a szokásos módon 15:00-kor kezdődik.