Luca Marini első top 10-es eredményét érte el a Hondával, de csak sprintben

Luca Marini a négy Honda-pilóta közül a legjobb eredményt érte el Ausztráliában, de kevés a jutalom – Johann Zarco saját versenytempóján csodálkozik – Joan Mir bosszankodik a Michelin miatt

Óvatos optimizmus, de kritika is hallatszik a Honda táborából a MotoGP hétvégéje után a Phillip Island-i Ausztrál Nagydíjon. Luca Marini a szombati sprintben a P10. helyen végzett. Ez volt az első top 10-es helyezése az RC213V-vel az olasznak, aki az év eleje óta a Honda gyári csapatánál versenyez. Sajnos Marini számára a sprintek pontkulcsa nem ad világbajnoki pontokat a P10-es helyért.

A vasárnapi nagydíjon ismét az LCR versenyzője, Johann Zarco érte el a legjobb eredményt a négy Honda-pilóta közül. A francia a P12. helyen végzett, miután a P14. helyről rajtolt.

„A tempó lenyűgöző volt” – mondta Zarco, és így csodálkozott: ”Nem hittem el, amit a műszerfalon láttam. De valójában szinte minden versenyköröm 1:29 perc alatt sikerült. Arra koncentráltam, hogy a lehető legkövetkezetesebben motorozzak, és próbáltam tartani a lépést az előttem lévő srácokkal.”

Az LCR Honda versenyzője így emlékszik vissza részletesen a versenyére: „Raul [Fernandez] megelőzött, egyszerűen gyorsabb volt. „Amikor Jack [Miller] is megelőzött, akkor is tudtam vele maradni. Együtt utolértük Quartararót.”

Miller és Zarco is megelőzte a Yamaha versenyzőjét, akit az Ausztrál Nagydíj korai szakaszában ismét az a probléma kínzott, hogy a gumik nem melegedtek fel a kívánt módon. Quartararo három héttel korábban Indonéziában már pontosan ugyanezzel a problémával küzdött.

Zarco így folytatja saját Phillip Island-i versenyének leírását: „Miután megelőztem Quartararo-t, szerettem volna egy kis távolságot kialakítani és Jackkel maradni. De aztán Quartararo visszajött. Ez nagyon lenyűgöző volt. Sikerült újra megelőznie engem és Jacket is. Aztán Raul Fernandezt is megelőzte.”

Quartararo a P9. helyen végzett a Yamahával, Fernandez a P10. helyen végzett a Trackhouse Apriliával szárny nélkül, Miller a P11. helyen a KTM-mel, Zarco pedig a P12. helyen az LCR Hondával. „Sajnos az 1:28.7-es időmnél nem tudtam jobbat menni, de elégedett vagyok” – összegezte Zarco.

„A versenytempónk igazán lenyűgöző volt. Nem szabad elfelejtenünk, hogy néhány hónappal ezelőtt még úgy tűnt, hogy nem leszünk egy kategóriában a többiekkel. Most már velük versenyzünk. És még a ‘Peccón’ [Bagnaia] is csak tíz másodpercet vesztettem ezúttal. Ez pozitívum” – hangsúlyozta Zarco.

Luca Marini, aki vasárnap a P14. helyen végzett, szintén „kielégítő hétvégéről” és „hihetetlen versenytempóról” beszélt. A Honda gyári versenyzője a hektikus rajtfázisnak tulajdonítja, hogy a két bajnoki pontnál többet nem tudott szerezni. A P13-ból indult, és ezzel Zarco elé került.

„A rajt egy kicsit kaotikus volt. Elvesztettem néhány pozíciót, mert kívülre szorítottak. És mivel egy kis időbe telt, amíg a bal oldal [a hátsó gumi] felmelegedett, nem tudtam támadni a rajtnál” – mondta Marini.

„Amint a hátsó gumi elkészült, versenyképes köridőket sikerült elérnem. De ekkor a többiek már egy kicsit előrébb voltak. Ennek ellenére futamról futamra egyre jobb az érzésem. Most már nagyon várom a következő futamot. Ha a szezon összképét nézzük, akkor elégedettek lehetünk azzal, hogy milyen messzire jutottunk” – összegzett Marini.

Takaaki Nakagami is célba ért vasárnap Phillip Islanden. Az ő esetében azonban a P18. helyen végzett, így a pontokon kívül maradt. Arra a kérdésre, hogy mi volt a legnagyobb problémája, a japán versenyző a „hátsó gumiabroncsba vetett bizalom hiányára” utalt.

Joan Mir ezzel szemben nullás eredményt ért el Ausztráliában. A Honda gyári versenyzője vasárnap ismét bukott. Ekkor, az utolsó előtti körben, a 18. helyen állt, tehát még mindig Nakagami előtt. Mir bukása a 4-es kanyarban történt, amikor az Aprilia versenyzőjét, Aleix Espargarót készült megtámadni.

„Igazából optimistán álltam ehhez a versenyhez. De sajnos volt egy probléma egy külső beszállítóval” – panaszkodott Mir. Nem a Honda-specifikus alkatrész-beszállítóra, hanem a MotoGP gumiszállító Michelinre gondol. A 2020-as világbajnok nem szívesen árul el részleteket: „Politikai szempontból a legjobb, amit mondhatok, hogy ezt a problémát ki kell vizsgálni.”