péntek, szeptember 20, 2024
HomeMotorsportsKönnyek a dobogón: Fittipaldi érzelmes győzelmet aratott nagybátyja halála után

Könnyek a dobogón: Fittipaldi érzelmes győzelmet aratott nagybátyja halála után

Enzo Fittipaldi első győzelmét ünnepli a Forma-2-es fő futamon – két héttel nagybátyja halála után, ami érzelmeket váltott ki a dobogón

Fittipaldi neve végre újra a dobogó legfelső fokán áll – és tiszta érzelmekkel: Enzo Fittipaldi Dzsiddában ünnepelte első győzelmét egy Forma-2-es fő futamon. A 22 éves versenyző mindössze két héttel nagybátyja, az ifjabb Wilson Fittipaldi halála után szerezte meg a győzelmet

A Parc Ferme-ben és a dobogón a győzelem után ennek megfelelően könnyes jelenetek zajlottak. „Nehéz pillanat volt ez az egész család számára. Boldog vagyok, hogy itt állhatok, és szeretném neki ajánlani ezt a győzelmet” – mondta a Van Amersfoort Racing versenyzője a Parc Ferme-en olyan könnyek között, amelyeket senki sem hibáztathatott érte. A dobogóra a brazil nemzeti zászlót is magával vitte.

Wilson Fittipaldi Jr. február 24-én, 80 éves korában hunyt el. Előzőleg 2023 decemberében – pontosan a 80. születésnapján – szívrohamot kapott. Ő maga is autóversenyző volt, 1971 és 1975 között összesen 39 Forma-1-es futamon vett részt, ebből 35 számított a világbajnokságba.

Legjobb eredménye világbajnoki futamon egy ötödik hely volt az 1973-as Német Nagydíjon, és még az 1972-es Brazil Nagydíjon is harmadik lett, ami nem számított bele a világbajnokságba.

Ismertebbé a Fittipaldi Automotive csapat (ismertebb nevén a sokáig Copersucar márkanév alatt futó csapat) csapattulajdonosaként vált, amelynél a Forma-1-es legenda Emerson Fittipaldi személyesen vezetett, miután mindkét világbajnoki címét megnyerte.

Egy erős, három szélességű manőver hozta meg a győzelmet

Enzo Fittipaldi a szombati főfutamot a negyedik helyről kezdte, és a korai boxkiállás után (a top 10 együtt indult a lágy gumikon) ténylegesen második lett Kush Maini (Invicta; 2.) mögött. A 13., 28 körös futam elején egy tiszta manőverrel az 1-es kanyarban átvette a virtuális vezetést.

Most úgy tűnt, hogy Emerson Fittipaldi unokájának csak haza kell vezetnie a versenyt. Amikor azonban Franco Colapinto (MP Motorsport) a 15. körben megpördült, miután az 1-es kanyarban a fallal érintkezett, a biztonsági autó kijött a pályára.

Hirtelen Amaury Cordeel (Hitech; 5.) és Taylor Barnard (PHM; 13.) sárga jelzés alatt tudta befejezni a megállást, és Fittipaldi elé került. Azonban tíz kört kellett kibírniuk a lágy gumikon

Az újraindításnál Juan Manuel Correa (DAMS; 14.) állt az élen, a boxkiállás még hátra volt. Az ezt követő csatában azonban fontos szerepet játszott. Fittipaldi az újraindítás után rövidre zárkózott Barnarddal a P3-ért. Cordeel ezután a versenyben vezető Correa-t támadta az élen – Fittipaldi pedig egy szenzációs manőverrel mindkettőjüket megelőzte az 1-es kanyar külső oldalán.

„Nem akartam túl sokáig a lágy gumikon versenyzők mögött maradni, mert különben túlmelegedtek volna a saját gumijaim” – magyarázta a lenyűgöző manővert Enzo Fittipaldi. „Későn kellett fékeznem, és tisztán kellett kijönnöm a 2-es kanyarból. Ez sikerült, és jó előnyt tudtam kihúzni. Aztán a végéig kíméltem a gumijaimat.”

Nagy baleset 2021-ben

Kétszeresen is érzelmes pillanat volt Fittipaldi számára, hiszen a Jeddah Corniche Circuit majdnem karrierje végét jelentette. 2021-ben a rajtnál az álló Theo Pourchaire hátuljának ütközött. „Ez volt mindössze a második rajtom a Forma-2-ben, aztán egy ilyen baleset” – emlékszik vissza. Sérüléseket szenvedett a bal szemén és a jobb sarkán.

„Azt gondolhatnád, hogy ez egy negatív dolog volt, de erősebb versenyzővé tett. Nehéz időszak volt 2022 decemberében és januárjában újra versenyezni. Az itteni győzelem Dzsiddában emiatt is nagyon különleges” – magyarázza.

A 2024-es szezon lesz a harmadik teljes éve a Formula 2-ben, ami nagy nyomás alá helyezi, hiszen három év a maximális idő, amit egy fiatal versenyzőnek egy alacsonyabb formula osztályban el kell töltenie

Szóval hamarosan láthatjuk a következő Fittipaldit a Forma-1-ben? „Az álmom az, hogy Forma-1-ben versenyezzek. Ez mindenkinek az álma a Forma-2-ben” – válaszolja. „Brazíliában nagy múltja van a Forma-1-es bajnokoknak. Remélem, hogy egy nap majd én képviselhetem Brazíliát a Forma-1-ben.”

A vegyes szezonkezdet után Bahreinben Enzo Fittipaldi győzelmével feljött a második helyre az összesítésben a vezető Zane Maloney (Rodin) mögött, aki a főfutamban hetedik lett.

Dennis Hauger (MP Motorsport; 3.), Jak Crawford (DAMS; 4.) és Cordeel, akik 0,158 másodpercen belül haladtak át a célvonalon, látványos finálét eredményeztek. Nem maradhat említés nélkül, hogy Oliver Bearman (Prema), akinek a pole pozícióból kellett volna indulnia, nem vett részt a versenyen a Ferrarinál vállalt Forma-1-es elkötelezettsége miatt.