„… ezt meg kell mutatnunk”: Xabi Alonso mit vár védekezésben a Bayertől

A bajnok Leverkusen sebezhető védekezésben, és többször is következetlenségbe esik. Ez a probléma foglalkoztatja a csapatot és Xabi Alonso edzőt

A számok lesújtóak a Leverkusen szempontjából. Hat Bundesliga-mérkőzés után a kétszeres bajnok már tizenkét gólt kapott – annyit, mint a teljes első félidőben és fele annyit, mint a teljes 2023/24-es szezonban. Hat meccs után csak egy regnáló bajnokin kapott több gólt, mint a Bayer: az 1. FC Kaiserslautern 1998/99-ben – akkor még 13-at.

A probléma jól ismert és gyakran megvitatott. Ennek ellenére a Werkself az elmúlt hetekben újra és újra elcsúszott. Az előző szezonban Xabi Alonso edző csapata a vezetés megszerzése után egyetlen pontot sem engedett el, az idei szezonban viszont már hét pontot veszített. A Bayer már négyszer adta fel 2-0-s előnyét – legutóbb a nemzetközi szünet előtt a feljutó Kiel elleni 2-2-es döntetlen alkalmával

Milyen következményei lesznek Bayer második tűzbeszédének?

A Frankfurt elleni meccs és az azt követő három egymást követő angol hét párharcok követelménye tehát egyértelmű: a regnáló bajnoknak nem csak támadásban kell – kollektíven – jól működnie, hanem védekezésben is. Nem szabad összességében túl passzívvá válniuk, zártan és kompaktan kell tartaniuk a középpályát, hogy ne érje őket meglepetés középen keresztül, teljes következetességgel kell megvívniuk a párharcokat – és koncentráltan kell végigvinniük a mérkőzéseket. Nem úgy, mint a Kiel ellen.

A Leverkusen úgy tűnt, hogy a 2:0-s vezetés megszerzése után a Leverkusen azt a találkozót maga mögött hagyta, és visszazuhant a következetlenség üzemmódjába. Így aztán Lukas Hradecky Granit Xhaka után a Bayer második gyújtóbeszédét adta le a szezonban. „Ez így nem mehet tovább” – mondta dühösen a csapatkapitány és kapus. Tizenkét kapott gól hat meccs után – ez a statisztika „őrület”, morogta Hradecky, aki szintén hiányolta „a végtelen mohóságot, ezt a végtelen akarást”, hogy eldöntsék a meccset.

A Bayer edzője, Xabi Alonso több következetességet sürget

A kérdés az, hogy mi következik az ébresztő után? Most már tényleg mindenki felébred, ahogy Hradecky követelte? A jelenleg harmadik helyen álló, jó formában lévő Frankfurt elleni összecsapás előtt Xabi Alonso így magyarázta a védekezés gyengeségét: „Ez egy probléma, sokat beszéltünk róla. Javítanunk kell rajta.” Erről most sokat tudna beszélni, de: „Meg kell mutatnunk a pályán, hogy versenyképesek vagyunk, hogy megvan ez a mentalitásunk labdával és labda ellen – és 95 percen keresztül koncentráltnak kell maradnunk”.

Ez persze különösen fontos az SGE ellen, amely rendkívül gyorsan váltogat, és támadásban nagy sebességű sprinterekkel rendelkezik. A Bayer számára minden a labdabirtoklásról, a kontrapresszingről és a megfelelő kontratámadásos védekezésről fog szólni. Azt azonban, hogy a csapat időnként komoly, koncentrált teljesítményre is képes, az FC Bayern (1:1) és az AC Milan (1:0) elleni meccsek után már tudjuk. Xabi Alonso felhívása a nagyobb következetességre tehát általánosságban érvényes, nem csak erre a szombati