szerda, június 26, 2024
HomeNBABoston felteszi a koronát a fejére: Celtics mostantól egyedüli NBA-rekordbajnok

Boston felteszi a koronát a fejére: Celtics mostantól egyedüli NBA-rekordbajnok

A Boston Celtics megcsinálta – és 18. alkalommal lett bajnok. A Dallas Mavericks elleni ötödik mérkőzésen a Celtics nem hagyott kívánnivalót maga után, végül nagyjából megérdemelten nyert 106:88-ra, és immár egyedüli rekordbajnoka a világ legerősebb kosárlabdaligájának

A negyedik mérkőzésen nyújtott erős teljesítményük után sok Dallas-szurkolóban élhetett a halvány remény, hogy a Mavs még mindig képes lehet a szinte lehetetlenre, és 3-0-s hátrányt követően megfordíthatja a Boston elleni döntő szériát; ez a bravúr még egyetlen csapatnak sem sikerült, 156 próbálkozott, 156 nem.

De a remény még Texasban is utoljára hal meg, és ahhoz, hogy életben maradjon, egy újabb győzelemre volt szükség – a Celtics ellen, amely ismét Kristaps Porzingist hívhatta segítségül. A lett végül nem volt igazi tényező a meccsen, ellentétben Jayson Tatummal és Jaylen Brownnal.

Tatum és Brown viszi a Celticset

A két sztár a vállán vitte a Celticset az első félidőben, és kényelmes, 21 pontos félidei előnyt adtak a Bostonnak (67:46). A hazaiak óriási javulást mutattak az előző meccshez képest, védekezésük stabil volt, támadásban pedig többször is sikeres akciókat fejeztek be. A Boston lelkesen játszott saját hangos szurkolói előtt

És a Dallas? Jason Kidd edzőnek nagy gondot okozott, hogy játékba hozza sztárjait. Luka Doncicnak és Kyrie Irvingnek is rengeteg gondja volt – és földalatti arányban mezőnyből: Doncic 4-ből 10-ből, Irving pedig még 2-ből 8-ból is csak 2. A két legjobb játékosuk ilyen katasztrofális teljesítményével a texasiak végül nem voltak többek, mint egy spárgapartner a Boston számára, akikben egyértelműen megvolt az akarat és a szenvedély, hogy megszerezzék a franchise történetének 18. bajnoki címét.

Mivel a Boston a harmadik negyedben elkövetett néhány figyelmetlenséget, a kispadon ülő Josh Green pedig a másik oldalon felébresztette a Mavs-t, a meccs időközben ismét félig-meddig izgalmassá vált. A Dallas ebben a periódusban 65:82-re csökkentette a hátrányát, de továbbra is küzdött a lepattanók megszerzésével, és támadásban is hozott páratlanul furcsa döntéseket. Két jelenet volt sokatmondó: Doncic egy nagyon mélyen dobott hármas után engedett meg magának egy airballt, nem sokkal később pedig Maxi Kleber egy sikeres lepattanó után nem volt elég magabiztos egy labdaszerzéshez, és inkább passzolt.

Tatum megszabadul a tehertől

A vendégek 67:82-es előnnyel vonultak a záró játékrészbe, amelyben a Boston semmit sem bízott a véletlenre – annak ellenére, hogy a Celtics 106:88-ra nyert, és megadta a kezdőjelet a konfetti és a bajnoki bulira. A győzelemben egyébként nagy szerepe volt az utóbbi időben többször is kritizált Tatumnak, akit korábban többször vádoltak azzal, hogy nem tud bajnoki címet nyerni – hat konferenciadöntőben és egy döntőben játszott.

Most az irányító végre megütötte a főnyereményt, és megszabadult ettől a hatalmas tehertől. „Most mit fognak mondani?” – kérdezte a győzelem után, láthatóan meghatódva, és küzdött a megfelelő szavakkal. Végül ez lett a válasz: „Ó, Istenem, megcsináltuk”. Tatum egyébként 31 ponttal, 11 assziszttal és 8 lepattanóval a meccs legjobbja volt, míg a feljavult Doncic 28 ponttal zárt.

A 18. bajnoki címükkel a Celtics lett az NBA egyetlen rekordbajnoka, ezt a rekordot korábban a Los Angeles Lakersszel osztották meg.